YaşamBalıkesir Merhaba Blog YazılarıGündemTürkiye Gündemi

Balıkesir’de Sarımsak Diyarında Hasat

Balıkesir’de Sarımsak Diyarında Hasat: İl Tarım ve Orman Müdürü Erkan Alkan Sarımsak diyarındaki hasada katıldı. Balıkesir’de yapılan hasadın görüntüleri ise gülümsetti.

 

Balıkesir’de Sarımsak Diyarında Hasat

1.Fotograf 1

Bu hasat türü eski zamanlardan gelen bir tür

Balıkesir İl Müdürü Erkan Alkan Sarımsak Diyarı Altıeylül Cinge Mahallesinde Sarımsak hasadına katıldı. İl Tarım ve Orman Müdürü Alkan; ‘’Eski zamanlara dayanan, üretimi yıllardır süren ve değişmeyen bir lezzet ile şifa kaynağı olan doğal antibiyotik sarımsak; kalitesi, aroması ve nefasetiyle ön plana çıkarak Türkiye’nin dört bir yanına gönderiliyor’’.

2.Fotograf

Ayrıca Altıeylül İlçe Müdürü Cemal Günaydın’ında hazır bulunduğu hasatta sarımsak üretiminin bölge ekonomisine katkı sağladığından bahsedilerek üreticilerle kalite ve verimler hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu.

Bir Kurtmantarı Görseli Olabilir

4 3

BEREKETLİ SEZON DİLEDİ

Sarımsak hasadı yapan çiftçilerle bir araya gelerek hasada yardım eden İl Müdürü Erkan Alkan, üreticilerimize bereketli bir sezon geçirmeleri temennisinde bulunarak kolaylıklar diledi.

  • Sarımsak hasadına dair: Hasat İşlemi:
  • Toprağı gevşetin: Hasattan önce toprağı hafifçe gevşetmek, sarımsakların daha kolay sökülmesini sağlar.
  • Sapları kesin: Sarımsak saplarını makas veya budama bıçağı ile kesin.
  • Sarımsakları sökün: Sarımsakları elle veya çapa ile nazikçe topraktan sökün. Çekerek sökmeyin, bu sarımsaklara zarar verebilir.

Bir 3 Kişi Görseli Olabilir

  • Kökleri temizleyin: Sarımsakların köklerini ve fazla toprağı temizleyin.
  • Kurutun: Kuru sarımsak istiyorsanız, sarımsakları serin ve havadar bir ortamda 2-3 hafta boyunca kurutun. Taze sarımsak ise hemen kullanılabilir veya buzdolabında saklanabilir.
  • Bülten

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu