Balıkesir Son Dakika HaberleriGündem

Balıkesir’de “SİBERGÖZ-44” Operasyonu

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Balıkesir'in de aralarında olduğu 14 ilde düzenlenen "SİBERGÖZ-44" operasyonları kapsamında 107 şüphelinin yakalandığını bildirdi. Bilişim sistemlerini kullanarak nitelikli dolandırıcılık yapanların peşinde olduklarını belirten Bakan Yerlikaya, siber devriyelerin 7/24 görev başında olduğunu vurguladı.

Balıkesir’de “SİBERGÖZ-44” Operasyonu

Balikesir Ve 12 Ilde Dev Operasyon Ceteler Cokertildi 1
Balıkesir’De “Si̇bergöz-44” Operasyonu

14 İlde Dev Operasyon

Bakan Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinesinde, Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ile birlikte gerçekleştirilen operasyonların Türkiye genelindeki İstanbul ve Kocaeli merkezli olarak; Ankara, Aydın, Gaziantep, Düzce, İzmir, Hatay, Diyarbakır, Kayseri, Trabzon, Ağrı, Balıkesir ve Eskişehir illerinde yürütüldüğünü ifade etti. İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalar sonucu, bilişim sistemlerinin kullanılması suretiyle nitelikli dolandırıcılık ve suç işlemek amacıyla örgüt kurma suçlarına yönelik operasyonlarda 96 şüpheli yakalandı.

Sahte Yatırım Uygulamaları ile Dolandırıcılık

Yerlikaya, sosyal medya platformları üzerinden “Forex Yatırım, Yüksek Kazanç” adı altında paylaşımlar yaparak, vatandaşları “Radiant Capital, FED, IND Yatırım, Winner Financal” isimli mobil uygulamaları indirmeye teşvik eden dolandırıcıların, 10 kişiden yaklaşık 5 milyon TL haksız kazanç sağladığını ve 45 farklı paravan şirket kurarak hesaplarında 3 milyar TL para hareketliliği tespit edildiğini belirtti.

E-Ticaret Dolandırıcılığı

Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalar sonucu “Nitelikli Dolandırıcılık ve Suçtan Elde Edilen Malvarlığı Değerlerinin Aklanması” suçlarına yönelik Ağrı, İstanbul, Balıkesir ve Eskişehir’de düzenlenen operasyonlarda ise 11 şüpheli yakalandı. Bir e-ticaret sitesi üzerinden “Forklift, Çekme Karavan” gibi ilanlar vererek, vatandaşlardan “Ürün Bedeli, Kapora Bedeli” adı altında para talep eden dolandırıcıların 12 kişiden haksız kazanç sağladığı tespit edildi.

Operasyonlarda Ele Geçirilenler

Operasyonlar sonucunda 4 adet ruhsatsız tabanca, çok miktarda döviz ve Türk Lirası ile birçok dijital materyale el konuldu. Bakan Yerlikaya, operasyonları gerçekleştiren polisleri ve MASAK’ı tebrik ederek, “Allah ayaklarına taş değdirmesin. Milletimizin duası sizinle” ifadelerini kullandı.

Haber: Bülten

Balıkesir Valiliği Kur’an-ı Yırtan Şahıs İçin Harekete Geçti

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu