Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir’de Tadıyla Geçmişi Yaşatan Şekerler

Balıkesir’de Tadıyla Geçmişi Yaşatan Şekerler
12 Nisan 2022 - 11:33

Balıkesir’de Tadıyla Geçmişi Yaşatan Şekerler

 

Çocukları mutlu eden şekerler ve helva çeşitleri tadıyla beğenilirken, görüntüleriyle de cezbediyor. Ramazan aylarının akşam eğlencelerinde, Bayramlarda baş tacı edilen şekerlemeler, Balıkesir’de de uzun yıllardır üretimi yapılan ve satışa sunulan tatlı çeşitleri arasında.

 

Balıkesir’de Şeker Çeşitleri Dikkat Çekiyor

Akide şekerleri, beyaz, mavi ve beyaz renkli pamuk helvalar, horoz şekerleri, badem şekeri, peynir şekeri gibi pek çok çeşidi bulunan şekerlemelerin Balıkesir’de apayrı bir önemi var. Eskiden bayramlarda, misafirliklerde en çok ikram edilen şekerler günümüzde yerini çikolatalara bıraksa da şekerin yerini tutamıyor. Çeşit çeşit, rengarenk şekerler, küçük-büyük herkesi cezbediyor, iştahları kabartıyor. Sertinden yumuşağına sayılamayacak kadar çeşide ulaşan şekerlerin yanında helva çeşitleri de yemek sonraları en çok tercih edilen tatlar.

Geçmişten Geleceğe Gül Kokulu Tatlar

Sözlükte, “Şekerin kaynatılarak katılaşması yolu ile yapılan, renkli ve kokulu, ağızda güç eriyen şeker” şeklinde tanımlanan şeker; Balıkesir şekercileri tarafından içerisine tarçın, karanfil, çeşitli kokulu maddeler ve baharat atılarak çok leziz hale getiriliyor. Kuru yemişlerle de yapılabilen şeker çeşitleri arasında Osmanlı zamanında da en çok gül suyu, tarçın, susam, portakal, limon, nane gibi aromaların kullanıldığı biliniyor.

Balıkesir’de kuşaktan kuşağa geçen şekercilik sektörünün her bayramlarda ve özel günlerde uğrak yeri Balıkesir’in kadim eski esnafları onlar. Severoğlu, Özen, Orhan vb…Balıkesir Esnaflarının birbirinden özel kendi emekleri ile ürettiği bu tatlar 7’den 70’e şekerleme çeşitleri ile sunuluyor.

 

 

Dededen Toruna Geçen Şekercilik

Özsever şekerleme Ahmet Sever: ‘’32 seneden beri bu işin içerisindeyim, kendi imalatımız olan helvaları, şekerlemeleri satıyoruz. Mesleğimiz dede mesleği atalarımızdan geliyor. Ben 4. Kuşağım. Helva şekerden %100 pancar şekeri kullanıyoruz ve çövenden yapılıyor. Çöven dediğimiz şey bir ağaç kökü kaynatıyoruz suyu alınıyor. Kazanlarda dövülüp şekerle buluştuğu zaman helva oluyor.” dedi.

Balıkesir’de Şekerci Orhan Hala Damaklarda Tat Bırakıyor

Şekerci Orhan Balıkesir’in en eski şekercileri arasındadır. Balıkesir’de şekerciliğe çocukluğunda çıraklıkla başladı. Orhan Günvaran, ilerleyen yaşına rağmen takım elbisesiyle müşterilerinehergün hizmet vermeyi sürdürüyor. Günvaran, ilkokul 4’üncü sınıfı bitirip bir kunduracıda çıraklık yaptıktan sonra 8 yaşından itibaren 17 yıl “Şekerci Fuat”ın yanında çalıştığını söyledi. Kendi dükkanını 1963’te açan Günvaran, halen hizmet verdiği Anafartalar Caddesi’ndeki 9 metrekarelik dükkanına 1970’te taşındı.

İyi Bir Esnaf ve İyi Bir Aile Olmanın Sırrı

Günvaran, MERHABA’ya yaptığı açıklamasında hem esnaflığın hem de  iyi bir aile olmanın şifrelerini verdi.” Dükkanını beşmeler ile saatinde açacak, saatinde kapatacaksın. Dükkânı kapatıp gittiğinde evine ‘besmele’ ile gireceksin. Evde eşine ve çocuklarına sarılacaksın. O senin para kazandığını hissedecek ”diyerek şeker tadında yaşanacak bir yaşama dikkat çekti.

“Esnaflık ve Aile Hayatı Ciddiyet ve Samimiyet İster”

İşini severek yapan herkesin başarıyı yakalayacağını ifade eden Orhan Günvaran, “Eşine sarıldığın gibi işine, işine sarıldığın gibi de eşine sarılmak lazım derim hep. Ev huzuru, iş huzurunu getirir. Yaptığın işi seveceksin. Ne yaparsan yap rızkını alıyorsan bereket ondadır. Şükretmesini bilmek lazım. İş hayatları, evlilik hayatları, çocuk yetiştirmek büyük bir ayrıcalık. Ciddiyet ve samimiyet ister. Esnaflık da bu kadar önemli. Büyüklerimiz şunu söylerlerdi; ‘Dünya malı ehli iken hep düşmanlar dost olur. Ehli bir şey kalmayınca dost bile düşman olur. Bedeli ödenmez annenin sütünün, kul hakkı Allah’ın hakkından üstündür” dedi.

 

 

Balıkesir Esnafından Kulağa Küpe Olacak Sözler

Balıkesirli Sevilen Şeker Ustasının kendine ilke edindiği 4 altın öğüt:1-Çok para kazandıran işi değil, sevdiğin işi yap. Eğer işini severek yaparsan, nasıl olsa para kazanırsın.2-İş hayatındaki başarını, hangi işi yaptığınla ya da hangi mevkiye sahip olduğunla değil; yaptığın işi nasıl yaptığınla ve insanlara ne hissettirdiğinle ölç.3-Çeşme akarken, kovayı doldurmaya bak. Bil ki hiçbir çeşme devamlı akmaz. 4-Evinde mutlu olmazsan, işinde başarılı olamazsın. İşteki başarı evdeki huzurla başlar.

Şeker ve Helva Fiyatları

Kağıt Helva 5TL’den 10 TL’ye yükseldi.

Tahin Helvası 60 TL’den 80 TL’ye yükseldi.

Akide ve benzeri şeker kilosu 60 TL’den satılıyor.

Horoz veya şekilli renkli tek şeker 5TL Haber: Muhammed Can Akyürek’in Özel Haberi

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.