Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir’de Tam Kapanma Ayrıntıları Belli Oldu

Balıkesir’de Tam Kapanma Ayrıntıları Belli Oldu
27 Nisan 2021 - 1:46

Balıkesir’de Tam Kapanma Ayrıntıları Belli Oldu

 

İçişleri Bakanlığı tam kapanma ile ilgili Balıkesir’de dahil 81 ile genelge gönderdi. Genelgeye göre üretim, imalat, tedarik, lojistik, sağlık ve tarım-orman faaliyetleri kısıtlamadan muaf olacak.

 

Sokağa çıkma kısıtlaması sırasında temel gıda, ilaç ve temizlik ürünlerinin satıldığı yerler açık olacak. Ayrıca, üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksatılmayacak. Ancak, muafiyet kapsamında bulunan işyerleri dışında, tüm ticari işletme, işyeri ve/veya ofisler kapalı olacak. Özellikle uzaktan çalışma haricinde yüz yüze hizmet verilmeyecek.

Paket Servis Hizmeti Ramazan Boyunca 24 Saat Boyunca Devam Edecek

Fırın ve unlu mamuller ile ekmek satan bayiler faaliyetlerine devam edecek. Bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar saat 10.00-17.00 arası hizmet verecek. Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde yeme-içme yerleri sadece paket servis şeklinde faaliyet verecek. Ayrıca, Paket servis hizmeti Ramazan boyunca 24 saat boyunca devam edecek.

Konaklama Tesisleri İle ilgili Değişiklik Geldi

Kısıtlama döneminde seyahat izin belgesi olmayanlara uçak, tren, gemi veya otobüs gibi toplu ulaşım araçlarında bilet kesilmeyecek. Ayrıca, konaklama tesislerinde rezervasyonunun olması, vatandaşlara sokağa çıkma veya şehirlerarası seyahat kısıtlamasından muafiyet sağlamayacak.

Sokağa çıkma kısıtlaması döneminde konaklama tesisleri, sadece zorunlu durumlara bağlı olarak hizmet verecek. Sadece seyahat izin belgesi alan kişilere hizmet verilmesi mümkün olacak. Sağlık ve güvenlik gibi kritik alanlar hariç kamudaki hizmetler, toplam personelin yüzde 50’sini aşmayacak ölçüde asgari personelle sürdürülecek. Cenaze defin ve cenaze nakil işlemleri en fazla 10 kişi ve izin belgesiyle yapılacak.

Ayrıntılar ve genelgenin tümü için burayı tıklayabilrsiniz...

 

Haber: Kamil Akyürek

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.