Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir’de Teknokent İle Büyük Kazanımlar

Balıkesir’de Teknokent İle Büyük Kazanımlar
17 Ağustos 2020 - 9:12

Milli teknoloji hamlesiyle teknoloji ve yenilik kabiliyetinin artırılması hedefiyle Balıkesir Teknokent 1 Ekim 2019 tarihinde faaliyetlerine başladı. Teknolojik bilginin üretilmesi ve ticarileştirilmesi amacıyla 2001’de kurulmaya başlanan Teknokentler, girişimci, araştırmacı ve akademisyenleri bir araya getirerek yüksek teknolojili mal ve hizmet üretimine katkı sağlıyor.

 

Yüksek teknolojili ürünlerin yerli imkânlarla geliştirilmesine yönelik çalışmalar kapsamında Balıkesir Üniversitesi Çağış Yerleşkesinde 9 bin 970 metrekare kapalı alanda inşa edilen “Balıkesir Teknokent”, bünyesinde 69 ofis, konferans salonu, sosyal donatı ve restoran bulunuyor. Konuyla ilgili olarak Rektör Prof.Dr İlter Kuş, “ Teknokentimizdeki ön kuluçka ve kuluçka merkezlerinde girişimcilik eğitimleri verilmekte. Girişimcilere Ar-Ge projelerinin ticarileşme ve firmalaşma süreçlerinde destek sunulmakta ve firmaların çalışmalarında karşılaştıkları problemlerin çözümünde ve uluslararası projelerin başvuru süreçlerinde danışmanlık hizmeti verilmekte. Bununla birlikte, proje çıktılarının patentleşme süreçleri yönetilmekte. Üniversitemizin laboratuvar ve sosyal imkânlarından firmalarımız faydalanabilmektedir. Teknokentlerde firmalar vergi muafiyetlerinden de yararlanmakta” dedi.

 

AR-GE ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

 

Rektör Kuş,“Teknokentler, üniversite-sanayi iş birliğine uygun ortamlar oluşturmaktadır. Biz de Balıkesir Teknokent olarak bu durumu üst seviyelere ulaştırmak istiyoruz. Bu noktada üniversite ve sanayiyi bir araya getiren toplantılar düzenlemekteyiz. Üniversitemizde yer alan öğretim üyelerini firmalarla eşleştirme faaliyetlerini düzenlemekteyiz. Balıkesir Teknokent bünyesinde bulunan 69 ofisin şu ana kadar 22’si kiralanmış olup Ar-Ge çalışmaları devam etmektedir. Bundan sonraki süreçte de, firmalarımızı üniversitemizle iş birliği yapmaları için Balıkesir Teknokent’e davet ediyoruz.”şeklinde konuştu. Kamil Akyürek

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.