Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir’de Toplu Yufka Yaptılar: 9 Mahallede Karantina

Balıkesir’de Toplu Yufka Yaptılar: 9 Mahallede Karantina
27 Nisan 2021 - 21:06

Balıkesir’de Toplu Yufka Yaptılar: 9 Mahallede Karantina

 

Balıkesir’in Savaştepe ilçesinde Ramazan ayı münasebetiyle kadınlar bir araya gelerek yufka hazırladı. Ancak, bu toplu etkinlik korona virüs vaka sayısında patlamaya sebep oldu. Ayrıca, aynı sebepten ötürü İlçe Hıfzıssıhha Kurulu 9 mahallede karantina ilan etti.

 

Dokuz Mahalleden Toplandılar: 9 Mahalle Karantinada

7 ayrı mahalleden bir araya gelen kadınlar, bir mahallede, yufka için bir araya geldi. Ancak, kısa sürede, toplanan kadınlar arasında Covid-19 testi pozitif çıkan çok sayıda kişi olduğu ortaya çıktı.  Sarısüleymanlar Mahallesine bağlı Yayla, Karaaliler, Kızılcıklı, Gedik, Hacı Efendiler, Çavuşlar ve Bozalan mahallesi ve bu mahalleye bağlı Hıdırcık mahallesinden yufka hazırlamak için gelenler arasında Covid 19 testi pozitif çıkan vatandaşlar ve temaslıları belirlenince, Savaştepe İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, karantina ilan etti. Ayrıca, Mahallelere giriş ve çıkışlar kapattı. Savaştepe Jandarma Ekipleri giriş ve çıkışlarda kontrol noktası oluşturdu.

Bu Durum Köyümüzde Hastalığın Patlamasına Neden Oldu

Konuyla ilgili olarak konuşan karantinada ki Sarısüleymanlar Mahalle Muhtarı Muhittin Arslan, “Mahallemiz Sarısüleymanlar köyü toplam 7 mahalleden oluşuyor. Mahalle sakinlerini defalarca uyardığımız halde kurallara uymuyor. Ramazan ayı münasebetiyle bizim yörenin vazgeçilmez lezzeti olan yufka yapımı için bayanlar toplanmış. Hep birlikte yufka yapmış. Bu durum köyümüzde hastalığın patlamasına neden oldu. Eğer mahalle sakinleri kurallara uysaydı bu hastalık bu şekilde yayılmazdı. Allah’tan tek dileğim bu hastalığın biran önce sona ermesi.” Dedi. . Mahalle giriş ve çıkışlara kapatılırken karantina tedbirlerinin en az 10 gün süreceği öğrenildi.

Foto-Haber: Alper Çobanoğlu

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.