Özel HaberlerEğitimGündemİlçe Haberleri

Balıkesir’de Üniversite Okuyan Gençlerin Gündemi: İhtiyaçlar ve Seslenişler

öğrencilerin en önemli üç ihtiyacı belirlendi.

Balıkesir’de Üniversite Okuyan Gençlerin Gündemi: İhtiyaçlar ve Seslenişler

Günümüzde pek çok genç, üniversite eğitimini ailesinden uzakta, dış şehirlerde sürdürüyor. Bu durum, gençlerin çeşitli ihtiyaçlarını ve önceliklerini değiştirebiliyor.

Özellikle ekonomik şartlar göz önüne alındığında dış şehirlerde üniversite hayatını sürdüren öğrencilerin en önemli üç ihtiyacı belirlendi. gazetemerhaba.com olarak, Balıkesir Üniversitesi’nde okuyan öğrencilerin en önemli 3 ihtiyacını ve gençlerin özel yaşamla ilgili büyüklere seslense ne demek isteyeceklerini sorduk.

Balıkesir'De Üniversite Okuyan Gençlerin Gündemi: İhtiyaçlar Ve Seslenişler
(Üniversite Okuyan Gençlerin Gündemi ) Balıkesir’De Üniversite Okuyan Gençlerin Gündemi: İhtiyaçlar Ve Seslenişler

Öğrenciler, dilediğince gençliğini yaşayabilmeli

Öğrencilik hayatında maddi imkanların önemli olduğundan bahseden ve büyüklerin özel yaşama saygı duyması gerektiğine değinen Balıkesir Üniversitesi öğrencilerinden Hasan Başkan, “Üniversite öğrencilerinin en önemli 3 ihtiyacı; Maddi zorluklar, günümüz şartlarında ön planda olduğu için bence ilk sırada geliyor. İkinci olarak ise Balıkesir’de öğrenciler için çok fazla iş kolu olmadığı için iş bulmak yer alıyor. Ailesinden uzakta yer alması özlem duygusunu, bir öğrenci için pekiştiriyor. Ayrıca büyüklerimizin gençlere güvenmesini istiyorum. Güven, saygıyı beraberinde getirir. Öğrenciler, dilediğince gençliğini yaşayabilmeli” dedi.

Üniversite Okuyan Gençlerin Gündemi
Üniversite Okuyan Gençlerin Gündemi

Büyüklerimiz bize güzel ve yaşanılabilir bir Dünya bırakabilmeli

Aile ortamından uzakta geçirilen üniversite dönemlerinin yalnızlığa sebep olduğundan bahseden Balıkesir Üniversitesi öğrencilerinden Yiğit Eren Karaoğlan, “Üniversite öğrencileri farklı şehirlerde bir başına kaldığında ilk olarak yalnızlık hissiyatını yaşıyorlar. Daha sonra beraberinde ise maddi zorluklar gelmektedir. Ayrıca aileden uzakta olmak bir bakıma öğrencileri olumsuz etkileyebiliyor. Bu gibi sebepler üniversite öğrencileri çeşitli sıkıntıları beraberinde yaşıyorlar. Büyüklerimiz, bize güzel bir dünya bırakabilmeli. Biz de aynı şekilde bizden sonra ki nesillere daha yaşanılabilir ve özgür bir ortam bırakabilmeliyiz. Dolayısıyla bu durum, gençlerin özeline olan saygı ve sevgi ortamından geçer” ifadelerini kullandı.

Balıkesir'De Üniversite Okuyan Gençlerin Gündemi: İhtiyaçlar Ve Seslenişler
Üniversite Okuyan Gençlerin Gündemi

Üniversite öğrencilerinin önü açılabilmeli

Üniversite öğrencileri için temel ihtiyaçların önemli olduğunu vurgulayan Yağmur Güneş, “Üniversite öğrencilerinin genelinde temel ihtiyaçlar önemli oluyor. Çünkü aile evinden uzakta kendi evimize çıktığımızda bir birey oluyoruz. Bunun sorumlulukları gereği olarak da yaşamımızı idame ettireceğimiz kadar temel ihtiyaçlarımızı karşılamalıyız. İkinci olarak da; temel ihtiyaçların karşılanması için maddiyatımızın olması gerekiyor. Maddiyat, üniversite öğrencisi için her şeydir. Son olarak; aile ortamına, arkadaş çevremize ve sevdiklerimize duyduğumuz özlem. Büyüklerimiz, üniversite öğrencilerinin önünü açıcı faaliyetlerde bulunmalı. Üniversitelerde her sene binlerce öğrenci mezun oluyor. Üniversite sonrası iş ortamı aranma konusunda daha az stresli olunsa daha iyi olur” şeklinde konuştu.

Öğrencinin derdini dert edinmeliler

Murat Geloğlu, “Öncelikle üniversite öğrencisini tabii ki en çok zorlayan durum maddiyat, olarak bilinir. Maddiyat olmadan çok fazla bir şey mümkün olmaz. Daha sonra üniversite öğrencileri ve insanları etkileyen barınma sorunu. Barınma durumu, ev fiyatlarının yükselmesi ile birlikte sıkıntı çektiğimiz bir durum haline geldi. Dolayısıyla üniversite öğrencileri, barınma sorununa çare bulma noktasında zorlanabiliyorlar. Bu ihtiyaçların sonrasında ise üniversite öğrencilerinin, memleketlerinde bıraktıkları sevdikleri, sevdicekleri ve ailelerine olan özlem. Büyüklerimiz, öğrencilerin şu dönemlerde çektiği sorunlara karşı eğilim gösterebilmeliler. Üniversite öğrencisi, geleceğin inşasında önemli bir rol oynar. Bu sebep ile öğrencinin derdini dert edinmeliler. Geleceğimize bakabilmeliyiz” dedi.

Muhammed Can Akyürek

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu