Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir’de Yeni Yılda Uygulanacak Tedbir Ve Kısıtlamalar Açıklandı

Balıkesir’de Yeni Yılda Uygulanacak Tedbir Ve Kısıtlamalar Açıklandı
22 Aralık 2020 - 10:28

Balıkesir’de Yeni Yılda Uygulanacak Tedbir Ve Kısıtlamalar Açıklandı

 

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Balıkesir’de de yeni yıl kutlamalarına covid-19 salgını sebebi ile izin verilmemesi kararı alındı.

KURUL TOPLANDI

Balıkesir İl Hıfzıssıhha Kurulu Vali Hasan Şıldk başkanlığında toplandı. Yapılan toplantıda il genelinde yeni yılda uygulanacak covid-19 tedbirlerine ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu.

TÜM ÜLKEDE YENİ YILDA SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI

Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan talimatları doğrultusunda belirlenerek ülke genelinde uygulanacak olan covid-19 salgını ile mücadeleye yönelik alınan tedbir ve kısıtlamalarla yeni yıl kutlamalarına otel ve konaklama tesislerinde de izin verilmemesi kararı alındı. Alınan kararlar doğrultusunda yeni yıl kutlamalarının yapıldığı 31 Aralık Perşembe günü saat 21.00’den 4 Ocak Pazartesi günü saat 05.00’e kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağı belirtildi.

OTELLER MUAFTI

İçişleri Bakanlığı tarafından daha önce yayınlanan genelgede sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde muaf tutulacak yerler ve kişilere dair listede oteller ve konaklama tesislerinin sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde faaliyet gösterebileceği belirtilmişti. İl Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla otel ve konaklama tesisleri içerisinde bulunan lokanta/restoranların sadece konaklama yapan müşterilerine hizmet verebilecekleri belirtilerek bu faaliyetin devamı sırasında uyulması gereken kurallar belirlenmişti.

YENİ YILDA OTELLERE YENİ TEDBİRLER

Vali Hasan Şıldak İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından öncesinde alınan kısıtlama tedbirlerinin bu kez Balıkesir’deki otel ve konaklama tesisleri için de geçerli olacağını açıkladı. Yapılan toplantıda alınan yeni yıl tedbirlerine istinaden Vali Hasan Şıldak şöyle kaydetti:
“Belirtilen tedbirlerin temel amacı sosyal izolasyonun en üst seviyede sağlanarak hastalığın yayılımının azaltılmasıdır. Hal böyleyken yaklaşan yılbaşı öncesinde bazı otel/konaklama tesislerince, alınan tedbirlere aykırı şekilde içerisinde yemekli/müzikli eğlence programları da bulunan yılbaşı paketlerinin reklamlarının yapıldığı/satışa sunulduğu, bu durumun da salgınla mücadele amacıyla alınan diğer tedbirlerin sorgulanmasına neden olduğu görülmektedir. Bu kapsamda sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanacağı 31 Aralık 2020 Perşembe günü 21.00’den 4 Ocak 2021 Pazartesi günü 05.00’e kadar otel/konaklama tesisleri için aşağıdaki tedbirlerin alınması gerektiği değerlendirildi.

EĞLENCE DÜZENLENMEYECEK

Belirtilen süre ve günlerde konaklama amaçlı müşteri kabul edebilecek olan oteller ve/veya konaklama tesislerinde; sosyal izolasyon ile başta fiziki mesafe olmak üzere temizlik ve maske kurallarına aykırı olması nedeniyle yılbaşı kutlama programı icra edilmesine, eğlence/balo düzenlenmesine kesinlikle müsaade edilmemesine. bu doğrultuda oteller ve konaklama tesislerince, yılbaşında yemekli-müzikli kutlama/eğlence programları yapılacağı yönünde kampanya veya reklam faaliyetlerinde bulunulmamasına,

22.00’DEN SONRA MÜZİK YAYINI YASAK

Bu süre/günlerde oteller ve konaklama tesislerinde disk jokey performansı dâhil canlı müzik icra edilmemesine, saat 22.00’den itibaren ise otel ve konaklama tesislerinde bulunan restoran, lokanta ve diğer otel salonlarında kayıt dinletilmesi de dahil olmak üzere hiçbir şartta müzik yayınına izin verilmemesine, Yine bu süre/günlerde; otel/konaklama tesislerinde konaklayan müşterilerin kalabalık şekilde bir araya gelmemelerine yönelik tedbirler alınmasına ve yemek saatlerinde bu hususa özellikle dikkat edilmesine karar verildi.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.