Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir’deki ekonomik yapının fotoğrafı

Balıkesir’deki ekonomik yapının fotoğrafı
10 Kasım 2014 - 0:01

Genel

***Şehrin ekonomik yapısı düşünüldüğünde askeri ve üniversite öğrencilerinin faktörü de hep dile getirilir. Ekonomi açısından şehre katkı sunan bu kesim zaman zaman sokaklarda yoğun olarak kendini hissettiriyor. 

***Lokantalarda yemeklerini yiyip, kafelerde çaylarını yudumlayacak öğrenciler ve asker gençler şehirde haftasonları daha aktif olarak göürlüyor.

 Konu şehrin ekonomik yapısı olunca hep askeri öğrenciler ve üniversite öğrencilerinin katkısı hep konuşulur. İşte Balıkesir’de bir hafta sonu: Öğrenciler çarşı iznine çıkmışlar lokantalarda, kafelerde günlük harcamalarını; esnaf da, hava karardığında kısa günün hesabını yapacak.

Balıkesir’in sosyo-ekonomik yapısı ile ilgili olarak yıllardır çeşitli tartışmalar yapılır, toplantılar düzenlenir, paneller yapılır. Bu tartışmaların benzeri günlük hayatta vatandaşlar arasında da yapılır. Yaygın düşüncelerden biri ise şehir ekonomisinin önemli ölçüde askeri birlikler, üniversite gibi kurumlar sayesinde ayakta durduğu yönündedir.

Özellikle de esnaf kesimi, hafta sonlarında çarşı iznine çıkacak askeri öğrencilerin, yolunu gözler. Lokantacılar, evlerini kiraya vermek isteyenler, kafe işletmecileri, öğrencilerin yolunu bekler. Fotoğrafta ki görüntü ise Balıkesir’in ekonomik yapısının bir kanıtı gibi.

Askeri öğrenciler, bir hafta sonunda çarşı iznine çıkmışlar, izin bitinceye kadar günü değerlendirecekler. Lokantalarda yemeklerini yiyip, kafelerde çaylarını yudumlayacaklar. Esnaf da akşam saatlerinde günün hesabını yapacak. Sonra bir dönem daha bitecek; askerler ve öğrenciler dönemlerini tamamlayıp evlerine dönecek ve yerlerine yenileri gelecek. HABER: CEMİL YURTMAN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.