YaşamGündemİlçe Haberleri

Balıkesir’deki En Güzel Gezilecek Yerler

Balıkesir, her mevsimde benzersiz bir güzelliğe bürünen bir şehir. Hem yeşilliğiyle hem de deniziyle en çok tercih edilen rotalardan olan Balıkesir'de gezilecek yerleri sizin için derledik! İşte tüm detaylar...

Balıkesir’deki En Güzel Gezilecek Yerler

Balıkesir, her mevsimde benzersiz bir güzelliğe bürünen bir şehir. Plajları, ormanlık alanları, zeytin ağaçlarıyla bezeli tepeleri ve berrak denizleriyle özellikle yaz mevsiminde yerli turistlerin favori rotası haline geliyor. Şehir, turistleri çeken birbirinden güzel ilçe ve beldelere sahip ve aynı zamanda Kaz Dağları’nın bir kısmını da kucaklıyor. Balıkesir’de tatil yapmak isteyenler için her türlü seçenek mevcut.

Yaz mevsimi kapıya dayandığında, insanlar sahillerde vakit geçirmeyi tercih ediyor. Balıkesir’de ise sahil şeridi oldukça çekici ve çeşitli. Aynı zamanda doğayla iç içe olmak isteyenler için de harika seçenekler bulunuyor. İşte Balıkesir’de en çok tercih edilen ve sevilen bölgeler:

AYVALIK

Eşsiz plajları ve tarihi atmosferiyle ünlü Ayvalık, Balıkesir’in en popüler destinasyonlarından biridir. Ege Bölgesi’nde yer almasıyla Balıkesir’in doğal ilçelerinden biridir.

Merkezinde bulunan tarihi Rum evleri ve dar sokaklarıyla Ayvalık, ziyaretçilerini geçmişe doğru bir yolculuğa çıkarır. Balıkesir’in sahil kasabaları arasında en fazla gezilecek yere sahip olan Ayvalık için en az 3 gün ayırmanız gerekebilir.

Ayvalık’ta görmeniz gereken yerler: Sarımsaklı Plajı, Cunda Adası, manzarasıyla ünlü Şeytan Sofrası, Badavut Sahili ve Midilli Adası’nın karşısında bulunan eski bir Rum köyü olan Küçükköy (Yeniçarohori) gibi birçok doğal ve tarihi güzellik, ilçede keşfedilmeyi bekliyor.

Balıkesir'Deki En Güzel Gezilecek Yerler
Ayvalık Tarihi Kilise Ve Cami

ALTINOLUK

Balıkesir’in en popüler tatil beldelerinden bir diğeri ise Altınoluk’tur. Altınoluk, ünlü mozaikleriyle tanınan Antandros Antik Kenti’ne ev sahipliği yapar ve aynı zamanda yeşil alanlara da sahiptir. Kaz Dağları Milli Parkı içinde yer alan ve buz gibi berrak suyuyla ünlü olan Şahinderesi Kanyonu, ziyaret edilmesi gereken başka bir önemli noktadır.

Altınoluk’ta görmeniz gereken yerler: Abdullah Efendi Konağı, Şahinderesi Kanyonu, Altınoluk Sahili, Altınoluk Kordonu.

Balıkesir'Deki En Güzel Gezilecek Yerler
Altınoluk Limanı

GÖMEÇ

Gömeç, Ayvalık ile Burhaniye arasında konumlanmış olan bir bölgedir. Özellikle yazlık siteleriyle tanınsa da, sahip olduğu koyları ve plajlarıyla da dikkat çeken ve tercih edilen bir beldedir.

Gömeç’te görmeniz gereken yerler: Balıkçı teknelerinin sık sık uğradığı Keremköy, Çiçek Adası, mavi bayraklı Güvercin Koyu, Martı ve Tilki Koyu gibi birbirinden güzel koy ve plajları ziyaret edebilirsiniz.

Balıkesir'Deki En Güzel Gezilecek Yerler
Gömeç

BURHANİYE/ÖREN

Burhaniye – Ören, geniş bir alana yayılan ve daha çok yazlıkçıların tercih ettiği, kalabalık olmayan kumsal plajlara sahip bir bölgedir. Altınoluk ile birlikte dünyada en yüksek oksijen seviyesine sahip yerlerden biri olarak bilinir.

Kaz Dağları ile Madra Dağı arasındaki verimli topraklarda konumlanmış olan ilçede, özellikle mavi bayraklı Ören Plajı ve Adramytteion Antik Kenti ön plana çıkar. Burhaniye, Balıkesir sahil ilçeleri arasında en soğuk denizlere sahip olmasıyla bilinir ancak sıcak yaz aylarında ferahlamak isteyenler için eşsiz bir seçenektir.

Balıkesir'Deki En Güzel Gezilecek Yerler
Ören, Mavi Bayraklı Halk Plajı

AKÇAY

Balıkesir’in plajları denilince ilk akla gelen yerlerden biridir. Kaz Dağları’na yakın konumuyla bilinen Akçay, temiz hava almak ve tertemiz denizinde yüzmek isteyen pek çok kişinin tercihi olmuştur. Özellikle Altınkum Plajı ve yakınındaki Sütuven ve Hasanboğuldu Şelalesi ile oldukça popülerdir.

Akçay, adeta küçük bir sahil kasabası havası taşır ve yazlıkçıların yanı sıra kafa dinlemek ve deniz havası almak isteyen ziyaretçileri de çeker. Yaz akşamlarında renkli ışıklarıyla çocuklu ailelerin favorisi olan Akçay sahilinde bir lunapark da bulunur. Sahil boyunca sıralanan dondurmacılar, takıcılar, midyeciler ve süt mısırcılarıyla tam anlamıyla yaz atmosferini yaşatan Akçay, yaz tatili için benzersiz bir alternatiftir.

Balıkesir'Deki En Güzel Gezilecek Yerler
Akçay Kordon

ERDEK

Erdek, Balıkesir’in Marmara Denizi kıyısında yer alan bir tatil beldesi olarak bilinir. Antik kentleri, yeşil piknik alanları ve berrak deniziyle pek çok kişinin tercihi olmuştur.

Özellikle Bursa’ya yakın konumu nedeniyle Bursalılar da sıkça ziyaret ederler. Erdek’te yumuşak kumsallara sahip denizlerde yüzebilir, zeytin ağaçlarının gölgesinde piknik yapabilir ya da sadece doğanın tadını çıkararak yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

Balıkesir'Deki En Güzel Gezilecek Yerler
Erdek Plaj

AVŞA VE MARMARA ADASI

Balıkesir’in Marmara ilçesine bağlı olan Avşa Adası, İstanbul ve Erdek’e yakın konumuyla popüler bir destinasyondur. İstanbul ve Erdek’ten kalkan feribotlarla ulaşılabilen Avşa, bakir doğası ve güzel plajlarıyla her yaş grubundan insanı cezbetmektedir.

Ülkemizin en büyük ikinci adası olan Marmara Adası ise Gökçeada’dan sonra gelir ve köyleri, kekik kokan tepeleri, ormanlık alanları ve kumlu plajlarıyla ziyaretçilerini büyülemektedir.

Balıkesir'Deki En Güzel Gezilecek Yerler
Avşa Adası

MANYAS

Bandırma’ya yakın bir konumda bulunan Manyas, Marmara Bölgesi’nin dört büyük gölünden biri olan Manyas Gölü’ne ev sahipliği yağmaktadır. Bu şirin ilçe, yemyeşil doğasıyla adeta bir oksijen deposu gibidir.

Manyas Kuş Cenneti Milli Parkı ise çeşitli bitki ve kuş türleriyle, dokunulmamış bir doğayı ziyaretçilere sunar. Özellikle nisan ve mayıs ayları, kuşların göç mevsimi olduğu için, bu dönemde Kuş Cenneti’ni ziyaret edilmesi önerilir.

Balıkesir'Deki En Güzel Gezilecek Yerler
Manyas Kuş Cenneti

GÜRE

Güre, Balıkesir’in meşhur kaplıcaları ve termal otelleriyle bilinen bir beldedir. Hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgi odağı olan Güre, Gönen gibi şifalı sularıyla ünlüdür.

Bölgedeki pek çok termal otelde konaklama imkanı bulunmaktadır. Ayrıca, yeşillikler içinde yer alan piknik alanlarıyla da ziyaretçilere huzurlu bir atmosfer sunar. Güre’nin yakınında bulunan Çamlıbel ve şaman köyü olan Tahtakuşlar da, ziyaretçilerin görmek isteyeceği yerler arasındadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu