Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir’deki kuvvetli lodos

Balıkesir’deki kuvvetli lodos
04 Şubat 2015 - 0:04

Genel

Balıkesir’de etkili olan kuvvetli lodos nedeniyle bir çok sera zarar gördü.

Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş gazetecilere yaptığı açıklamada, ilçeye bağlı Pürsünlü Mahallesinde seracılıkla geçimlerini sağlayan çiftçilerin lodostan dolayı büyük zarar  gördüğünü söyledi.

Seracılara destek olunması için ilgili makamlarla görüştüklerini belirten Yavaş,” Bununla ilgili önümüzdeki günlerde bir yardımın söz konusu olabileceğini sanıyorum. Son yaşanan lodosla ilgili de bir komisyon oluşturarak seracıların mağduriyetlerinin giderilmesi anlamında gerekli girişimlerde bulunacağız” diye konuştu.

Mahalle muhtarı Ersin Duman ise köydeki 300 seradan 150’sinin kar yağışı diğer 150’sinin de kuvvetli lodos nedeniyle yerle bir olduğunu kaydetti.

Yetkililerden zararlarının karşılanmasını talep eden  Duman, “Geçen ayın başında üst üste yaşadığımız  yoğun kar yağışında seralarımızın yarısı kullanılmaz hale gelmişti, kalan çoğu projeli 150 sera da şiddetli lodosun etkisiyle kullanılamaz hale geldi. Bir tane bile sağlam seramız kalmadı. Seraların naylonları yırtıldı. Şimdi ürünümüzün yüzde 30’unu kurtarabiliriz, don olayı olursa o da kalmaz. Mağduriyetimizin giderilmesini ve projeli seralarımızın borçlarının silinmesini istiyoruz” ifadesinde bulundu. (AA)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.