Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir’deki Orman Yangını Kontrol Altına Alındı

04 Ağustos 2021 - 10:17

Balıkesir’deki Orman Yangınını Kontrol Altına Aldılar

Balıkesir'in Savaştepe ilçesinde çıkan orman yangını kontrol altına aldılar. Yangın hakkında bilgi veren Savaştepe Belediye Başkanı Turhan Şimşek, sabotaj ihtimaliyle ilgili kuşkularının olduğunu dile getirdi.

Edinilen bilgiye göre, 16.40 sıralarında Balıkesir Orman İşletme Müdürlüğü Sarıbeyler Orman İşletme Şefliği sınırları içerisindeki Çamurlu Mahallesi Kölederesi Mezrası civarında kızılçam ağaçlandırma sahasında başlayan orman yangını, ayrıca şiddetli rüzgar nedeniyle hızla büyüyerek güneybatı yönüne doğru ilerledi. Sarıbeyler Orman İşletme Şefliğinin 19 numaralı bölmesindeki yangına ilk müdahale 16.55’te yaptılar. Yangına Orman Genel Müdürlüğüne ait 2 ilk müdahale aracı, 5 arazöz, 1 su ikmal aracı, 1 dozer, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne ait 2 itfaiye aracı, 25 tonluk su tankeri, 1 beko-loder kepçe ve ayrıca civar şantiyelerden 2 araç ile karadan müdahale yaptılar. Çanakkale Keşan’da bulunan helikopter 18.40 itibariyle havadan müdahaleye başladı. Ayrıca OGM’ ye ait 1 arazöz, 1 su ikmal aracı, 1 dozer ve ayrıca Büyükşehir Belediyesi’ne ait 1 dozer bölgeye sevk ettiler. Yangın tahminen 10 hektarlık kızılçam ağaçlandırma sahasında tepe yangını şeklinde meydana geldi. Saat 19.40 itibariyle ayrıca yangın kontrol altına alındılar. Bölgede soğutma çalışmalarına devam ediyorlar.

Savaştepe Belediye Başkanı Turhan Şimşek gazetecilere yaptığı açıklamada, “Yangın ile ilgili Soma’dan bir ihbar aldık. Orada beyaz transit ile sakallı bir vatandaşın ormanı yakarken vatandaşlar tarafından görüldüğü ile ilgili ihbar geldi. Bizde bu konuyu jandarma ve emniyetimiz ile paylaştık. Muhtemelen sabotaj olduğu ile ilgili ayrıca ciddi kuşkularımız var” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.