Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir’den Çıktık Yola Yol Boyunca Ne Gördük Ne Duyduk

Balıkesir’den Çıktık Yola Yol Boyunca Ne Gördük Ne Duyduk
Semra Aman Akyürek( merhabagazete@gmail.com )
19 Ağustos 2021 - 8:29

Balıkesir’den Çıktık Yola Yol Boyunca Ne Gördük Ne Duyduk

Balıkesir’den yaklaşık iki haftadır uzaktaydım ancak, Balıkesir gündemini de yakından takip etmeye çalıştım. Bu arada Balıkesir’de gündem rutin. Farklılık arz edecek değişkenlikler pek yok. İki hafta içerisinde seyahatim süresince yol boyu gördüklerimi kısa ve öz sizlere aktarmak istiyorum.

Bursa

Bursa’da havanın sıcak olması insanları bunaltmış ancak AVM’ler tıklım tıklım. Esnaf memnun.

Siyasilerin gündeminde yaşanan sel felaketi var. Bursa’dan, Büyükorhan’dan Orhaneli’ye Yıldırım’dan, Osmangazi’ye ve Büyükşehir’e kadar belediyeler iş makinelerini Bozkurt’a, Kastamonu’ya Ayancık’a yönlendirmiş.

Eskişehir

Şehir her zamanki gibi üniversite gençliğinin hâkimiyeti altında. Cıvıl cıvıl.

Yaşanan afetler dolayısıyla  Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, mobil uygulama işbirliği için protokol imzalamış. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından meydana gelebilecek afetlerde kullanılmak üzere geliştirilen ‘Acil İzmir’ mobil uygulaması imzalanan protokol kapsamında artık Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından da kullanılabilecekmiş.

Ankara

Koronavirüs önlemleri takip ediliyor.

Ankara’nın gündemi tüm Türkiye’nin gündemi demek. En güncel konular üst düzeyde ve sokaktaki esnafın dilinde de duyabileceğiniz meseleler.

Adana

Hava sıcak ve aşırı bir nem hakim burada durulmaz!

Şanlıurfa

Devlet yatırımları gözle görülür biçimde ve şehir adeta değişimi başlatmış. Yabancı çok. Sokakta esnafta hareketlilik gözleniyor ve ayrıca akşamları dolu dolu Urfa sıra geceleri var…

Mardin

Merdin apayrı bir güzelliğe sahip ancak eski ve yeni Mardin olarak adeta ikiye bölünmüş. Eski tarihi yapıların olduğu konaklar eski Mardin adıyla anılıyor ve yerleşim yerlerini burada yaşayanlar terk etmiş ve yeni Mardin’e kaymış. Bunu nasıl yaparsınız konak bırakılıp yeni yapıya geçilir mi diye sorduğumda doğalgaz ve benzeri yaşam kolaylıkları öne sürülüyor. Eski Mardin konakları tamamı ile ayrıca turistlere hizmet ediyor. Mardin akşamları capcanlı. Sıcak ancak sıcaklık rahatsız etmiyor…

Tuz Gölünde Kuraklığın boyutu

Tuz Gölü’ndeki kuraklığın çarpıcı boyutu yoldan geçen her bir araç sürücü ve yolcusunun dikkatini çeken bir durum.Hatta durup tuz gölünde tur atanlar var.Tabiki bizde durmadan olmaz.Durduk biraz yürüyüş ve tuzun yaktığı ayaklarımızla tuz banyosu yapmış olduk.

Yaz dönemi su seviyesi 2000 yılından itibaren hızla azalan gölde 2021 yazında suların tamamen çekildiğini belirtiyor Kahramanmaraşlı Tuz gölünde dondurma satan Hami bey “5 yıldır buradayım ancak bu yaz kuraklık ortada” diyor…

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.