Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir’e bilim desteği

Balıkesir’e bilim desteği
05 Haziran 2015 - 1:26

Genel

Büyükşehir Belediyesi ile TÜBİTAK arasında iki bilimsel protokol imzalandı. Bir protokol ‘Bilim Merkezi’ için diğeri ise ‘Deprem’ konusunda idi.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ile Balıkesir Büyükşehir Belediyesi arasında bilimsel iki çalışma için iki ayrı ön protokol imzalandı. Büyükşehir Belediyesi Karesi Salonunda düzenlenen toplantı ileBalıkesir İli Zemin Sınıflaması ve Sismik Tehlike Değerlendirme Projesi (BALZEM) ve Çamlık’ta kurulması planlanan Bilim Merkezi ile ilgili protokoller, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Erol Arcaklıoğlu, TÜBİTAK Marmara Araştırma merkezi Başkanı Doç.Dr. Bahadır Tunaboylu arasında imzalandı. Toplantıya Vali Mustafa Yaman, belediye başkanları, Büyükşehir Belediyesi daire başkanları bazı sivil toplum kuruluşları ve meslek odalarının temsilcileri katıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, deprem konusunda imzalanan protokolle yapılacak araştırmalardan elde edilecek verilerin, 1/100 binlik yeni çevre düzeni planı uygulamasında kullanılacağını, jeolojik etüt ihalesine de çıkıldığını belirtti. Başkan Uğur, Çamlık’ta kurulacak Bilim Merkezi ile birlikte bir cami ve kütüphane de yapılacağını açıkladı.

Vali Mustafa Yaman da, konuşmasında dünyanın bilim çağını yaşadığını belirterek, hem merkezi yönetimin hem de yerel yönetimlerin ‘Yeni Türkiye’ ve ‘2023 Vizyonu’na uygun olarak çalışmalarını devam ettirdiğini söyledi. Vali Yaman, imzalanan protokollerin de bu hedeflere uygun olduğunu dile getirdi.

TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Prof.Dr. Erol Arcaklıoğlu, Balıkesir’in tarihte de bilimsel araştırmalar yapılan bir yöre olğunu belirterek, Bilim Merkezi’nin iç donanımı için TÜBİTAK’ın 20 milyon lira bütçe ayırdığını açıkladı. Başkan Edip Uğur ise merkezin imar ve binasının Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacağını bilirdi.

FAY HATLARI HAKKINDA

AYRINTILI VERİ TOPLANACAK

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Yer ve Deniz Bilimleri Enstitüsü Başkanı Doç. Dr. Ekrem Zor, Balıkesir ili Zemin Sınıflaması ve Sismik Tehlike Değerlendirme Projesi (BALZEM) hakkında bilgiler verdi. Doç. Dr. Zor, Balıkesir bölgesinde 2012 yılında iki yeni fay hattı olan Havran-Balya ve Balıkesir faylarının tespit edildiğini hatırlatarak, bu faylarla ilgili yeterince veri olmadığını belirterek yapılacak araştırmalarla ilgili bilgiler verdi.

Doç.Dr. Zor, Projenin amacı ve hedeflerini şöyle açıkladı: Deprem güvenli yerleşim ve denetim zararlarının azaltılması için yer bilimsel araştırmalar yapılması, Coğrafi Bilgi, Sismik Tehlike Haritaları, Anakaya Derinlik Haritası, Aktif ve Jeolojik Haritaların Oluşturulması olarak açıklandı. Doç.Dr. Zor, Bu çalışmaların ise; İl İmar ve Çevre Düzeni Planlarının oluşturulmasına katkı, Kentsel Dönüşüm uygulamalarının zemin ve maliyet açısından daha etkin yapılmasını, Deprem afet planlaması ve mühendislik tedbirlerinin alınmasına katkı sağlanmasını, Bilgilerin güncellenerek korunmasını sağlayacağını, projenin 3-4 yıl süreceğini bildirdi.

 

TÜRKİYE’DEKİ 6. MERKEZ OLACAK

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Merkezi Daire Başkanı Dr. Ahmet Uludağ, ise, Bilim Merkezleri hakkında bilgiler verdi. Dr. Uludağ, bilim merkezlerinden her yaştan kişilerin yararlandığını, sosyal bir proje olduğunu, kar amacı güdülmediğini belirtti.

Dr. Uludağ, Balıkesir’de de kurulacak Bilim Merkezi’nin Türkiye genelinde ki bilim merkezlerinin 6’ıncısı olacağını açıkladı. Dr. Uludağ, rehberlik eşliğinde atölye çalışmaları, etkinlikler, deney gösterileri ve sahnede bilim aktiviteleri yapılacağını, sergilerin açılacağını, mekanik ve elektronik düzeneklerin kurulacağını, astronomi bilgilerinin verileceği, yıldız sistemlerinin incelenebileceği planetaryum kurulacağını anlattı. Dr. Uludağ, bilim merkezinin öğrenci odaklı olacağını vurguladı.

Dr. Uludağ, merkezin sürdürülmesinin kurulmasından daha maliyetli olduğuna da dikkat çekti. Uludağ, merkeze gelir için bilet uygulaması yapılabileceğini, Bilim Merkezi’nin isteyen kişi ve kuruluşlara sergi tasarımı, salon kiralama hizmetleri de verebileceğini dile getirdi.

Bilim Merkezi’nin 5-7 bin m2 alana kurulacağı, 750 m2 büyüklüğünde geçici sergi alanı, 750 m2. eğitim salonu, bin 440 m2 kapalı sergi alanı olacağı açıklandı.

 

cemil yurtman

 

 

 

 

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.