Balıkesir Merhaba Gazetesi

BALIKESİR’İ İLK 10’A TAŞIDIK

BALIKESİR’İ İLK 10’A TAŞIDIK
15 Kasım 2014 - 0:18

Genel

36 BİN ÖĞRENCİ OKULLARDA KURS GÖRÜYOR

Balıkesir’de 36 bin öğrenciye okullarda düzenlenen kurslarda eğitim veriliyor.

Balıkesir’de dershanelerin iki katı öğrenci sayısına ulaşılan okul kurslarında, bilgi verimliliğinin ve öğrenmenin kolaylığı ile aşılacak öğrenci başarısı hedefleniyor.

Öğretmen ve öğrencilerin başarıyı yükseltmek için yapacağı çalışmalar önümüzdeki dönemlerde de başarıyla kendini hissettirecek. Konuyla ilgili olarak İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, hizmet içi eğitimlere önem verdiklerinin altını çizerek Hizmet içi eğitimler başladı ve sürecek dedi.

Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf CengizDershanelerin kapatılması ile birlikte Biz Balıkesir’de hafta sonu kurslarımızı açtık. Fiili olarak 36 bin öğrencimiz bu kurslara devam ediyor.’dedi.Müdür Cengiz konuşmasının devamında şunları söyledi:36 bin öğrenci ile birlikte biz seviye gruplarının oluşturulması için bir yazı gönderdik. Bu sınıflarda seviye gruplarımız olacak ve öğrenci kendi düzeyindeki öğrenci ile birlikte öğrenecek. Eğitim ve öğretimi paylaşmış olacaklar. Bu sayı dershanelere giden öğrencilerin iki katı şu anda. Dershaneler önümüzdeki yıl tamamen çekilmesi ile okul kurslarımızda tamamen etkin ve verimli olacak. Üniversiteye hazırlık durumunda mezun olan öğrencilerimizi okullarımızda topluyoruz. Onlar için ayrı bir okul ayarladık. Şu anda eğitim ve öğretim alanlarla bir arada olmayacaklar. Balıkesir’de hedefimiz Başarı.

BALIKESİR’İ İLK 10’A TAŞIDIK

En iyi şekilde   başarıyı yakalamak için çalışıyoruz diyen Müdür Cengiz yakalan başarı ile ilgili olarakta’ TEOG da yeni adıyla 8’nci sınıflar ortak sınavında ilk 10 girdik. Yerimizi koruyarak daha üst seviyelere ulaşmak için çalışacağız. Öğretmen arkadaşlarımız kaliteli Fen Lisesi ayarında öğretmenler verimli fedakâr ve çalışkan daha iyi olacağına inanıyorum.’ dedi. Ekip çalışması ile ikinci dönemde verimlilik artarak devam edecek. Balıkesir’de öğretmenlerimizle birlikte bu farkı hissettireceğiz. Çalışmayan gidecek. Görevini herkes tam yapacak.’ şeklinde konuştu.

PASİF DURUMUNDAKİ ÖĞRENCİLERE YÖNELİK ÇALIŞMA ETKİNLİĞİ

Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, öğretmenlerin pasif durumdaki öğrenciyi harekete geçirip öğrenmesini ve öğrenme kolaylığını sağlayıcı bilgileri kazandıracağı anlatımların yapılacağı seminer ve hizmet içi eğitimlerle ilgili olarak önemli bir açıklama yaptı. Müdürü Cengiz, ‘Sınıf Yönetimi Nasıl Olmalı? Gelişen çağdaş öğretim teorileri neler? 20 yıl öncesinde 4-5 metot vardı fakat şimdi 30-40 Yöntem var. Dünyada bilgi patlaması var. Aynı zamanda Eğitimde bir bilgi patlamasından bahsedebiliriz. Gelişen ülkelerdeki öğretim metotlarının tanıtıldığı bir seminer olmuş olacak. Eskiden olduğu gibi sadece anlatan öğretmen pozisyonunda değiliz. Hedef pasif konumdaki öğrencinin daha aktif hale getirilmesi için çağdaş öğretim metotlarının uygulanması ile ilgili bir seminer olacak. ‘dedi.

ÖĞRETMENLERİMİZ TOPLUMA ÖNDERLİK EDECEK

Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz öğretmenler olarak hizmet içi eğitimlere çok önem veriyoruz diyerek sürdürdüğü konuşmasında’ Öğretmenlerimiz içinden 20-25 yıldır görev yapıpta hizmet içi eğitim faaliyetine katılmayan alanı ile ilgili yönetim öğretme ve öğrenme becerileri ile ilgili olsun, sosyal faaliyet yada öğretme ortamı konularında hizmet içi eğitimleri almayan arkadaşlarımız var. Bu arkadaşlarımızın bizzat eğitim ve öğretimin içine girmelerini istiyoruz.’ dedi. Müdür Cengiz  değişmeyen alanlarda, değişmeyen ve yerinde duran bir anlayışla değil; aynı zamanda çevresine ve çocuklarına, topluma önderlik eden kişiler olarak görmek istiyoruz. Bu noktada hizmet içi etkinliklerimiz Ayvalık’ta başlıyor. Öğretmen akademisi adıyla bir protokol imzaladık. Öğretmen arkadaşlarımızın sınıf içinde öğrenci ve öğretmen iletişimi ve iletişim becerilerinin artırılması yönünde yapılan çalışmalar.’ dedi.

ÖĞRETİM METOTLU TAHTALAR, ENERJİK ÖĞRETMENLER

Fatih projesi eğitim etkileşimli tahtalar faaliyete girdi. Proje tamamlandığında kara tahtalar tarihe karışmış olacak. Beyaz tahtalarımızda bilgisayar televizyon efektlerinin olduğu ve paralelinde öğretim metodunun olduğu tahtalarımız olacak. Öğrencilerimiz öğrenmenin içinde olsunlar, sınıf içinde aktif olsunlar diyerek bir eğitim faaliyeti hazırlıyoruz. Yarın(bugün) bu eğitimde bende bir öğrenci olmuş olacağım diyebilirim. Genel kültürün arttırılması becerilerin artması adına öğretmenlerimizin yanındayız. Statik değil; enerjik, verimli ve doğal öğretmenler istiyoruz. Çocuklarımızı tehdit eden unsurlar var. Anne, baba, öğretmen ne kadar iyi olsa da çevrede olabilen ve öğrencilere ulaşma hedefinde olan çete grupları var. Uyuşturucu v.b tuzaklara çekmeye çalışanlar. Bu konuda rehberlik öğretmenlerimiz Balıkesir’de çok çok iyiler.

ÖZEL HABER:SEMRA AMAN AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.