Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir’i Korkutan Deprem Uyarısı

Balıkesir’i Korkutan Deprem Uyarısı
02 Eylül 2020 - 14:03

Balıkesir’i Korkutan Deprem Uyarısı

 

Balıkesir’de ve çevresinde 7.2 büyüklüğüne varan deprem oluşturabilecek fayların varlığına dair Dokuz Eylül Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir’den de korkutan uyarı geldi.

İlk Açıklama “Oldukça Endişe Verici” Olmuştu

Geçtiğimiz hafta Cumartesi günü Balıkesir’de meydana gelen Balıkesir’de, 29 Ağustos günü art arda 3.7, 3.4 ve 3.4 büyüklüğünde 3 deprem sonrasında Merhaba’ya özel açıklama yapan TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şubesi YK Üyesi ve Balıkesir İl Sorumlusu Aysun AYKAN bu depremlerin tehlikeli bir fayda gerçekleştiğini belirtmiş ve “7.2 büyüklüğünde bir depreme neden olabilecek bir fayda olması oldukça endişe verici” şeklinde bir uyarıda bulunmuştu.

“Balıkesir İçin Ciddi Bir Tehlikedir”

Aynı uyarılar bir gün sonra  ülke genelinde deprem ile ilgili söz sahibi uzmanlardan biri olan Prof. Dr. Naci Görür tarafından da “Kepsut’ta yaşanan son depremden bu yana 118 yıl  ve Gökçeyazı üzerinde olan depremlerden bu yana da 2000 yıl geçmiştir. Bu durumda Gökçeyazı Balıkesir için ciddi bir tehlikedir” şeklinde bir cümle ile dile getirilerek Balıkesir’e benzer bir uyarı gelmişti.

Uzmanlardan Uyarı Ardına Uyarı Geliyor

Bu günde ülke genelinde deprem ile ilgili söz sahibi olan bir diğer önemli isim olan Dokuz Eylül Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir’den Edremit-Gökçeyazı fay hattı ile ilgili olarak, bölgede maksimum 7.2 büyüklüğünde bir deprem yaşanabileceğine dair olası bir deprem ve şiddeti konusunda korkutan uyarı geldi.

 

İşte Sözbilir’in açıklamalarında öne çıkanlar

 

Dokuz Eylül Üniversitesi’nde (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, geçtiğimiz günlerde meydana gelen Balıkesir’deki depremlerin 2 farklı fay üzerinde meydana geldiğini belirterek, “Balıkesir ili ölçeğinde 7.2 büyüklüğüne varan deprem üretme potansiyeline sahip faylar var” dedi.

Stres Birikimi Uzun Süredir Devam Ediyor

Balıkesir’de, 29 Ağustos günü art arda 3.7, 3.4 ve 3.4 büyüklüğünde 3 deprem meydana geldi. DAUM Müdürü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, 3 depremin Asos yakınlarında, Edremit fayı ile Tuzla fayının kesiştiği yerde yaşandığını söyledi. Prof. Dr. Hasan Sözbilir, bölgede maksimum 7.2 büyüklüğünde bir deprem yaşanabileceğini belirterek, Edremit fayının 1944 yılında can ve mal kayıplarına yol açan 6.8 büyüklüğündeki depreme neden olduğunu hatırlattı. Sözbilir, Edremit fayı üzerindeki stres birikiminin 76 yıldır devam ettiğine dikkati çekti.

 

 

“7.2 Şiddetinde Deprem Üretme Potansiyeli var”

Balıkesir fayının Gökçeyazı segmentinin 2000 yıldır yıkıcı deprem üretmediğini anlatan Prof. Dr. Sözbilir, 2012-2014 yılları arasında Türkiye Paleosismoloji Projesi kapsamında yaptıkları hendek tabanlı paleosismolojik çalışmanın sonuçları hakkında bilgi verdi. Sözbilir, şöyle konuştu: “Bölgede son yaşanan 2 ya da 3 büyüklüğündeki depremler küçük ölçeklidir. 1953’te ve 1944’te 6.8 ve 7.2 büyüklüğündeki depremler olmuş. Yenice, Gönen ve Edremit fayının ürettiği depremlerde can ve mal kaybı yaşanmış. Dolayısıyla Balıkesir ili ölçeğinde 7.2 büyüklüğüne varan deprem üretme potansiyeline sahip faylar var. Bölgede birbirinden bağımsız 24 tane fay parçası bulunuyor. Bu faylarda 2012 yılında hendek çalışmaları yapıldı ve tarihsel dönemde hangi depremlerden sorumlu oldukları ortaya çıktı. Özellikle Gökçeada Ovacık gibi segmentlerde yakın gelecekte deprem üretme potansiyeli bulunduğu ortaya çıktı.

Haber: Kamil Akyürek

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.