Balıkesir Merhaba Gazetesi

BALIKESİR’İN AŞI HAZIR

BALIKESİR’İN AŞI HAZIR
04 Kasım 2014 - 0:17

Genel

Balıkesir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü  Balıkesir’in aşı adıyla hazırladığı kitabı tamamladı. İl merkezi ve ilçelerin yemek lezzetlerinden oluşan kitapta yöresel tatlar kitaplaştırılarak ortaya kondu.

“Balıkesir Aşı” adıyla derlenen kitabın içindeki yemek çeşitleri başta İl merkezi olmak üzere tüm ilçe ve köyler taranarak oluşturuldu. Balıkesir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün araştırmalarıyla hazırlanan  kitap içerisinde kahvaltılıklardan öğle yemeği ve akşam yemeğine kadar yapılabilecek lezzetler hazırlanan ‘Balıkesir’in aşı’ kitabındaki satırlarda yer aldı. 

Balıkesir’in yöresel lezzetleri adına önemli bir değer kazanan kitapta 29 çeşit, Ekmek Aşları/Tiritler 10 çeşit, Çorbalar 28 çeşit, Salatalar 16 çeşit, Sebze ve Ot Yemekleri 36 çeşit, Dolmalar 3 çeşit, Sarmalar 6 çeşit, Mantarlılar 5 çeşit, Su Ürünleri 8 çeşit, Et Yemekleri 31 çeşit, Keşkekler ve Pilavlar 8 çeşit, Hamur İşleri ve Börekler 71 çeşit, Tatlılar 29 çeşit, Helvalar 14 çeşit olmak üzere 294 çeşit yiyecek derlendi. Balıkesir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı basın bülteninde Emekli Gıda Öğretmeni Meral Taşlı ve İMKB EML. Gıda Teknolojisi Bölümü Başkanı Kadriye Kahraman’ın çalışmaları ile Kitap’ın derlendiği belirtildi. Meral Taşlı ve Kadriye Kahraman uzun yıllardan beri yaptıkları bu çalışma Balıkesir için önemli bir kaynak teşkil ediyor .HABER MERKEZİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.