Balıkesir Merhaba Gazetesi

BALIKESİR’İN ATILIM YILI 2015

BALIKESİR’İN ATILIM YILI 2015
24 Kasım 2014 - 0:07

Genel

1 Ocak 2015 itibarı ile Balıkesir’in dış ticareti arttırılıyor.

Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Fahri Ermişler, yakın zamanda Balıkesir’in ticari hayatının değişim göstereceğini ve şehirde yaşayanlarca hissedileceğini belirtti. Yapacağımız çalışmalarla 2023 Hedeflerinde Balıkesir olarak, ekonomi adına olumlu izler bırakmış olacağız’ dedi.

Ermişler, Dış Ticaret konusunda atılım yılı olarak görülecek yeni yılın, Belediyelerin kardeş şehirleri ile yapılan ortak çalışmalarla daha da gelişeceğini belirtti. BTO olarak üzerimize düşen neyse bizde onu yapacağız dedi.

TORBA YASADAN FAYDALANMAK İÇİN 380 BAŞVURU OLDU

Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Fahri Ermişler BTO’nun yeni logosunun yeni bir sinerji ile üye odaklı çalışmalara önem verdiklerinin altını çizdi ve Yeni yıl itibarı ile Balıkesir’de yapılacak çalışmalara değindi.

Ermişler Cıty Meats’de düzenlenen kahvaltılı basın toplantısında  torba yasadan faydalanmak için 380 başvurunun olduğunu söyledi. Ermişler, ‘Sicil Affı konusunda sicil temizliği yaptık. Torba yasa ile birlikte yapılan çalışmalar oldu. Bin 800 üyemizin Vergi Dairesinden kayıtları silinmiş. Odamızdan kaydı silinmemiş. Odamıza başvuru sayısı ise 380. Bu sayı bin 800’ün yanında elbette ki az. 1 Aralık son gün ve son haftaya girdik. Üyelerimizden ricamız geçmişten gelen borçlarının yükünü hafifletsinler ve aftan faydalansınlar. Geriden gelen faizle ilgili af var. Mevcut anaparayı da ister taksit ister peşin ödeyerek yüzde 20 ödeme imkânı var. Ticaret Sicili ile ilgili sıkıntıların tamamlanması için üyelerimize hatırlatmada bulunuyor ve bu imkândan faydalanmalarını istiyorum. ‘dedi.

MERSİS KAYIT SİSTEMİ İLE SİCİL TEMİZLİĞİ

Ermişler üye sayıları ile ilgili olarak sicil kayıtlarının yenilendiğini söyledi. Şöyle konuştu:6 Bin 250 kâğıt üzerinde üye görünüyor. Bunun 4 bine yakını aktif. Balıkesir Ticaret Odası MERSİS Kayıt sistemine ilk geçen odalardan bir tanesi kapsamlı ve güzel bir sistem var. Bu sisteme uygun olarak sicil temizliğini gerçekleştireceğiz. Torba yasanın başvuruları sonrasında gereken işlemler başlatılacak. Güncel verilerle çalışmalarımızı yürüteceğiz. Yapılan işlemlerin eksikliğinden kaynaklanan sıkıntılar bunlar. Hiç bir zaman üyelerimiz unutmasın Ticaret, Ticaret Odasında başlıyor Ticaret Odasında sonlandırılıyor. Vergi dairesinde başlayıp Vergi Dairesinde bitmiyor. Vergi Dairesinden yada SGK dan işiniz bittiği zaman Ticaret Odasına da gitmeniz ve bildirim yapmanız gerekiyor aksi halde Odaya olan borçlar devam etmiş oluyor.

BALIKESİR GELECEĞE UMUTLA BAKAN ŞEHİR

Balıkesir olarak geleceğe umutla bakıyoruz. Balıkesir Geleceğe umutla bakan şehir sıralamasında önde diyen Ermişler,’ Balıkesir’in Çalışkan ve güvenilir insanları var. Morale ihtiyaç var. Türkiye’nin 2023 hedefleri var. Balıkesir’inde 2023 hedefi var. Bu sene itibarı ile ilçelerimizle birlikte ekonominin canlanması adına Oda başkaları olarak canlanma adına çalışmalar yapacağız. Odalarımızla ortak projeleri 2015 ve 2016 da hayata geçirmiş olacağız. Olumsuz haberlerden etkilenmeyin Moralinizi yüksek tutun.’dedi.

TİCARİ HAYAT İÇİN HER KONUYA DEĞİNDİ

Nüfusumuz 2007 den 2013’e 1 Milyon 163 Bin kişi görünüyor.2007 de bu 1milyon 118binmiş diyerek Göç durumuna da değindi. Başkan Ermişler, özellikle genç kesimin dışarıyı tercih etmesinin iş ihtiyacından dolayı olduğunu belirtti. Balıkesir’in ikinci sırada yer aldığını söyledi. Organize Sanayi Bölgelerinde, Bandırma ve Körfezde planlanan hizmetlerle bu göç olayının tersine dönebileceğine inandığını açıkladı. Sağlık konusunda Şehir Hastanesinin Balıkesir’e çok şey katacağını söyleyen Başkan Ermişler Üniversite hastanesinin de yeni yatırımlarla birlikte yeni hekimlere kavuşacağını, yeni bölümlerin açılıp gelişme göstereceğini belirtti. İşsizlik, Sanayi üretim endeksleri, Turizm  ve yatırımlara kadar, Balıkesir’in ticari hayatına etken olan her konunun anlatıldığı toplantıda özellikle dış ticaretin geliştirilerek yatırımların önünün açıldığı vurgusu yapıldı.

HABER:KAMİL AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.