Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir’in Barana Oyunu UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine Alındı

Balıkesir’in Barana Oyunu UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine Alındı
30 Ekim 2014 - 0:07

Balıkesir’in Barana Oyunu UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine Alındı

 

Dursunbey’in geleneksel Barana Geceleri başladı

Geçtiğimiz hafta sonu kongresini tamamlayarak yeni yönetimini belirleyen DUFAD, sezonun ilk Barana gecesini gerçekleştirdi.

Balıkesir ve Dursunbey’in kültürünü tüm dünyada sergileyen ve UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası içine alınan Barana Geceleri başladı. Sadullah Karateke isimli ‘Barana ahbabının’ evinde gerçekleşen gecede Barana üyeleri ilk olarak evin dışında söyledikleri türküler ile ev sahibini selamladı. Daha sonra kapıda Barana ahbapları ile tek tek tokalaşan ev sahibi, konuklarını gece boyunca evinde ağırladı.

Gecenin açılış konuşmasını yapan Dursunbey Folklor Araştırma-Eğitim Turizm Derneği (DUFAD) Başkanı Halil Erkek “2014-2015 yılının ilk barana sohbetini Bu akşam Sadullah arkadaşımızın evinde yapmak nasip oldu. Hepiniz hoş geldiniz. Bundan sonraki her 15 günde, bir başka ahbabımızın evinde inşallah bu örfümüzü, âdetimizi yaşatacağız. Hepimize hayırlı uğurlu olsun” dedi.

DUFAD 6. GENEL KURULUNU YAPTI

Barana Gecelerinin ilkinde yen dönemde yapılacak çalışmalar görüşüldü. Gecede bu geleneği toplumun daha geniş kesimlerine de tanıtmak kararı alındı. Konuşmaların ardından ise Barana ahbapları türküler ile Barana’nın açılışını yaptı. Türkülerin ardından ise iki genç Barana ahbabı, ortaya çıkarak Barana oyunlarını sergiledi. DUFAD başkanı Halil Erkek  DUFAD’ın 6. olağan genel kurul toplantısını gerçekleştirdiklerini belirtti. Erkek, Dursunbey halkından manevi destek beklediklerini belirtti. Halil Erkek, Barana Kültürünün yeni nesillere aktarılması için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını sözlerine ekledi. Gece yarısına dek süren Barana sohbetleri 15 gün sonra Ümit Kalkmaz isimli ahbabın evinde gerçekleşecek. Barana Geceleri, her yıl hasat sonunda başlıyor, hasat başlangıcında da sona eriyor. HABER MERKEZİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.