Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir’in Doğal Alanları Geliştiriliyor

Balıkesir’in Doğal Alanları Geliştiriliyor
08 Kasım 2022 - 13:23

Balıkesir’in Doğal Alanları Geliştiriliyor

 

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak’ın öncülüğünde yaklaşık bir yıldır yürütülen ‘Doğal Alanlar Çalışması’ kapsamındaki faaliyetler değerlendirildi.

 

Toplantı Kocaseyit Toplantı Salonunda gerçekleşti. Toplantıda çalışmanın başladığı günden bu yana yapılan ve önümüzdeki süreçte planlanan faaliyetler ele alındı. Toplantıda çalışmanın paydaşı olan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, Orman Bölge Müdürlüğü, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ile Güney Marmara Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen faaliyetlerle ilgili sunumlar yapıldı.

19 mesire alanının statülerinin iyileştirilmesi

Balıkesir il genelinde bulunan 19 mesire alanının statülerinin iyileştirilmesinin yanı sıra yeni mesire alanları oluşturulması çalışması kapsamında belirlenen 14 alandaki gelişmelerle ilgili bilgi verildi. Ayrıca doğal yaşam parkı ve yürüyüş yolları gibi projelerin hazırlandığı Marmara, Edremit ve Ayvalık İlçelerindeki çalışmalar, Erdek İlçesi Tatlısu Köyünden başlayıp Kirazlı Manastırı’nda sonlanan Eko Turizm Rotasının oluşturulması, Kuş Cenneti Milli Parkı çevresinde gölün etrafını kapsayacak şekildeki çalışmalar da toplantı gündeminde yer aldı.

Şehir İmajı Ve Kimliğine Vurgu

Vali Şıldak ‘Doğal Alanlar Çalışması’nın birçok alanda adını duyuran Balıkesir’in turizmdeki gelişimine katkı sağlayacağını belirtti. Şıldak, geniş coğrafyada nereye el uzatılsa başka bir güzelliğe ev sahipliği yapan Balıkesir’in doğal alanlar bakımından önemli bir zenginliğe sahip olduğunu ifade etti. Devlet olarak kurumların işbirliği içinde Vatandaşlarımızın şehir stresinden uzaklaşabileceği doğal alanların arttırılmasının şehir imajı ve kimliği için de önemli olduğunu vurguladı.

Balıkesir’de doğa turizm seçenekleri

Vali Şıldak Balıkesir’de Kuş Cenneti ve Kazdağlarında devam eden ve yapılacak yeni çalışmalarla bu yerlerin tam bir doğa markası haline getirilmesini hedeflediklerini belirtti. Şıldak, kurumlardan ayrıca doğa turizmini destekleyen yeni projeler hazırlamalarını istedi. Bu kadar zengin bir çeşitliliğe sahip İl coğrafyasının doğa turizm seçenekleri sunan, farklı ilgi alanları oluşturan bir durumdan uzak olduğunu söyledi.

Haber: Muhammed Can Akyürek

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.