Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir’in İlçelerinde Çocuklara Gölge Oyununun İncelikleri Öğretiliyor

Balıkesir’in İlçelerinde Çocuklara Gölge Oyununun İncelikleri Öğretiliyor
05 Mayıs 2022 - 15:08

Balıkesir’in İlçelerinde Çocuklara Gölge Oyununun İncelikleri Öğretiliyor

 

Geleneksel Türk gölge oyunu ustası Suat Veral, Balıkesir’in 20 ilçesini gezdi. Düzenlediği atölyelerde çocukları Hacivat ve Karagöz ile tanıştırdı.

 

Geleneksel Türk gölge oyununa 20 binden fazla tasvirle ve 3 metre enindeki perdede oynattığı büyük figürlerle yenilikler katan Suat Veral, gölge oyununun inceliklerini genç nesillere aktardı. Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle 20 ilçeyi gezen Veral, düzenlediği atölyelerde gölge oyunu karakterlerinin yapımı, oyunların sahnelenmesi gibi konuları çocuklara öğretti. Türkiye’yi yurt dışındaki tiyatro festivallerinde de temsil eden ve 42 yılını gölge oyununa adayan Veral, atölyesinde Karagöz ve Hacivat’ı tanıştırdığı yaklaşık 500 çocuğa, tasvir ve oyunlarla ilgili bilgiler verdi.  Veral’a eğitimlerde Türkiye’nin ilk kadın Karagöz ustası Merve İlken de destek oldu.

“Karagöz ve Hacivat çalışmasının nasıl olabileceğini anlatıyoruz”

Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçısı Suat Veral, AA muhabirine, tecrübelerini genç nesille paylaştığını, çocukların doğruyu anlayabilmesi için çalışmalar yaptıklarını söyledi. Veral, atölyelerde çocuklara ilk önce gölge oyununun karakterlerini tanıttığını anlatarak, şunları kaydetti: “Sonra da onlara nasıl boyayacaklarını, Karagöz ve Hacivat çalışmasının nasıl olabileceğini anlatıyoruz. Ses taklitleri yapıyoruz. Bizler Karagöz ve Hacivat’ın ses taklitlerini yaparken onların da yapmasını sağlıyoruz. Çocuklardan doğaçlama yapmalarını da istiyoruz. Hem kız çocuklarımız hem erkek çocuklarımız bundan çok güzel istifade ediyor. Aynı zamanda tabii ki anneler ve babalar da bu konuda çok mutlu. Dolayısıyla belki ilk defa Karagöz ve Hacivat ile tanışan çocukların ‘Ne kadar güzel, Karagöz ve Hacivat varmış. Bizim kültürümüzün içinde böyle karakterlerin olması bizi de çok mutlu ediyor.’ dedikleri çok önemli bir paylaşım.”

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.