Özel HaberlerGündemİlçe Haberleri

Balıkesir’in Kalbi Cumartesi Pazarında Atıyor

Balıkesir’in Kalbi Cumartesi Pazarında Atıyor

Balıkesirli vatandaşların hafta sonu eğlencesi haline gelen Cumartesi Pazarı, bu hafta da yoğun ilgi gördü. Geniş ürün yelpazesi ve uygun fiyatları ile dikkat çeken pazar, şehrin en popüler alışveriş noktalarından biri olmaya devam ediyor.

Cumartesi Pazarı, yerel üreticilerin taze sebze ve meyvelerinden, ev yapımı ürünlere, giyimden el işlerine kadar geniş bir ürün yelpazesi sunuyor. Bu çeşitlilik, her yaş ve kesimden vatandaşı pazara çekiyor. Pazar esnafı, ürünlerini uygun fiyatlarla sunarak, ekonomik alışveriş imkanı sağlıyor.

Taze meyve ve sebze için Pazar tercih ediliyor

Havaların ısınması ile birlikte pazarın genel durumunun iyi olduğundan bahseden Osman Beşyüz, “Balıkesir Cumartesi Pazarı’nda ve Balıkesir’in diğer pazarlarında patates ve soğan satıyorum. 52 yaşındayım ve uzun yıllardır pazara çıkıyorum. Tezgahımda yer alan ürünlerden patatesin üretimini de aynı zamanda gerçekleştiriyorum. Kendi tarlamda ürettiğim patatesi, Pazara gelen vatandaşlara satışa çıkartıyorum. Pazarın genel durumu oldukça iyi. Havaların da güzel gitmesiyle birlikte, pazara olan ilgi artıyor.

Balıkesir’in Kalbi Cumartesi Pazarında Atıyor
Balıkesir’in Kalbi Cumartesi Pazarında Atıyor

Satışlar da buna paralel olarak gayet iyi gidiyor. İnsanlar taze sebze ve meyve almak için pazara gelmeyi tercih ediyorlar. Soğan satışları da oldukça iyi. Özellikle yemeklerde sıkça kullanıldığı için soğan her zaman talep görüyor. Fiyatlar da uygun olduğunda satışlar daha da artıyor. Şu anda soğanın kalitesi de yüksek, bu yüzden müşteriler memnun. Cumartesi günleri her zaman en yoğun günümüzdür. Sabah erken saatlerde yoğunluk başlar ve öğlene kadar devam eder. Öğleden sonra biraz daha sakinleşir ama yine de akşamüstüne kadar hareketlilik devam eder. Hafta içi günlerde de yoğunluk oluyor ama cumartesi kadar değil” dedi.

Balıkesir’in Kalbi Cumartesi Pazarında Atıyor
Balıkesir’in Kalbi Cumartesi Pazarında Atıyor

“Karpuz ve erik yaz aylarının vazgeçilmezleri”

Yaz meyvelerinin Pazar tezgahlarına renk kattığından bahseden Balıkesir Cumartesi Pazarı esnaflarından Mikail Son,“23 yaşındayım ve yaklaşık 7 senedir bu iş ile uğraşıyorum. Bu işe çıraklıktan itibaren başladım. Tezgahımda her mevsim taze meyveler bulabilirsiniz. Tezgahımda karpuz, muz, portakal, erik ve kivi gibi meyveler var. Özellikle karpuz ve erik yaz aylarının vazgeçilmezleri arasında. Muz ve portakal da her zaman talep görüyor. Kivi ise biraz daha özel olarak almak isteyen vatandaşlara hitap ediyor ama yine de oldukça seviliyor. Yaz mevsimi ürünleri pazara büyük bir canlılık getiriyor.

Balıkesir’in Kalbi Cumartesi Pazarında Atıyor
Balıkesir’in Kalbi Cumartesi Pazarında Atıyor

İnsanlar sıcak havalarda serinlemek için daha fazla meyve tüketiyorlar. Karpuz gibi sulu meyveler özellikle tercih ediliyor. Yaz meyvelerinin çeşitliliği de pazarı hareketlendiriyor ve satışlarımızı artırıyor. Fiyatlar konusunda genelde olumlu tepkiler alıyoruz. Uygun fiyatlar sunmaya özen gösteriyoruz ve kaliteli ürünler sattığımız için müşteriler memnun kalıyor. Ara sıra fiyat artışları olsa da müşterilerimiz anlayış gösteriyorlar. Biz de elimizden geldiğince fiyatları makul tutmaya çalışıyoruz. Pazarın genel durumu oldukça iyi. Havaların ısınmasıyla birlikte pazar daha da canlandı. Özellikle yaz mevsimi geldiğinde işlerin yoğunluğu artıyor. Satışlar iyi gidiyor, yaz meyveleri her zaman büyük ilgi görüyor” ifadelerini kullandı.

Balıkesir’in Kalbi Cumartesi Pazarında Atıyor
Balıkesir’in Kalbi Cumartesi Pazarında Atıyor

“Pazarın durumu şu an oldukça hareketli”

Yaz sebzelerine olan talebin vatandaşlardan tarafından olduğundan bahseden Kadir Bıkmaz, “Yaklaşık 10 yıldır Balıkesir Cumartesi Pazarı’nda sebze satışı yapıyorum. Bu işi babamdan devraldım ve ailemizin geleneğini sürdürüyorum. 22 yaşındayım ve bu işe çıraklıktan itibaren başladım. Pazarın durumu şu an oldukça hareketli. Havaların ısınmasıyla birlikte insanlar pazara daha fazla ilgi gösteriyor. Kış ayları genelde durgun geçer ama baharın gelişiyle birlikte işlerimiz canlanıyor.

Balıkesir’in Kalbi Cumartesi Pazarında Atıyor
Balıkesir’in Kalbi Cumartesi Pazarında Atıyor

Şu an satışlar gayet iyi, insanlar taze sebze almak için geliyorlar. Tezgahımda biber, sarımsak, bezelye ve semiz otu gibi sebzeler var. Biber ve sarımsak her zaman çok talep görüyor. Bezelye ve semiz otu da özellikle yaz aylarında çok ilgi çekiyor. Taze ve mevsiminde sebzeler sattığımız için müşteriler memnun kalıyor. Havaların ısınması pazara gerçekten büyük bir hareketlilik getirdi. Kışın daha az müşteri oluyor, insanlar soğukta dışarı çıkmak istemiyor. Ama bahar ve yaz aylarında durum değişiyor. Mevsim sebzeleri de tezgahımıza renk katıyor ve satışları artırıyor. Yaz sebzeleriyle birlikte pazarda da bir canlanma oluyor” dedi.

“Haftanın 6 günü Balıkesir’de Pazar tezgahı açıyorum”

Pazartesi günleri hariç Balıkesir’de her gün pazar tezgahı açtığını söyleyen Balıkesir Cumartesi Pazarı esnaflarından Ferdi Çakır, “Yaklaşık olarak 8 yıldan beridir Pazar tezgahı açıyorum ve 25 yaşındayım. Haftanın 6 günü Balıkesir’de Pazar tezgahı açıyorum. Sadece pazartesi günleri tatil yapıyorum. Ayrıca Pazar tezgahı açacağım günler itibariyle sürekli olarak meyve ve sebze haline gidiyorum. Tezgahımda genel olarak sebze ürünleri satıyorum. Satışa sunduğum ürünlerim ise; biber, patlıcan, domates, marul ve limon.

Bazen de yaz mevsiminin vazgeçilmezi olduğu için tezgahıma karpuz getirdiğim de oluyor. Havaların ısınmasıyla beraber karpuz satışlarım hızlanıyor. Karpuzu pazarda 15 TL’den satıyorum. Domates ve biber ise 15 TL’den alıcısını bekliyor. Ayrıca patlıcan ise 10 TL. Limonun kilogramı ise 20 TL’den satışa sunuluyor. Hem sebze hem de meyve almak isteyen müşterilerime yönelik ürünlerim oluyor. Bu hafta Cumartesi Pazarı biraz daha hareketli geçti. Son günlerde Balıkesir’de havalar aşırı sıcak geçiyordu. Bu durum hem bizim için hem de müşteriler için çok zor oluyordu. Müşteriler, havaların biraz daha soğumasını beklemiş olmalı ki pazara alışverişe geldiler” dedi.

“Müşteriler alışveriş poşetlerinde mutlaka erik bulunduruyor”

Pazar tezgahında genel olarak meyve ürünleri bulunduğundan bahseden Mikail Son, “Pazar tezgahında ekip arkadaşlarım ile birlikte meyve tezgahımızı işletiyoruz. Mevsimsel dönemlerine göre meyve ağırlıklı ürünler getiriyorum. Kış sezonunda mevsimi olan ürünler ile yaz sezonu ürünlerini tezgahlarda eksik etmiyoruz. Yaz dönemi itibariyle vatandaşların sevebileceği ürünlerden karpuz, erik, böğürtlen gibi meyveler ile hizmet sunuyorum. Aralarında özellikle erik, vatandaşlar tarafından çok fazla tercih ediliyor. Yaz sezonunun gelmesi ile fiyatı uygun olmaya başladı. Müşteriler, alışveriş poşetlerinden eksik etmiyorlar” dedi.

Balıkesir Cumartesi Pazarında ürün fiyatları ise şöyle;

Domates: 15 TL

Biber: 15 TL

Limon: 20 TL

Karpuz: 15 TL

Marul: 25 TL

Portakal: 15 TL

Muz: 50 TL

Semizotu: 5 TL

Sarımsak: 60 TL

Patates: 15 TL

Soğan: 15 TL

HABER: Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu