Özel Haberlerİlçe Haberleri

Balıkesir’in Kırsalı Bu Kumaşlardan Vazgeçemiyor

Balıkesir'in kırsal mahallelerinde yaşayan vatandaşlar, yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte kumaş alımlarına yöneliyor. Özellikle düğünlerde genç kızlar ve köylü kadınların tercihi olan şalvarlar, bölgede önemli bir yer tutuyor. 39 yıldır manifatura işiyle uğraşan Hüseyin Demirci, Balıkesir'deki kumaş kültürünü ve ilgiyi değerlendirdi.

Balıkesir’in Kırsalı Bu Kumaşlardan Vazgeçemiyor

Balikesirin Kirsali Bu Kumaslardan Vazgecemiyor 1

Renkli, Çiçekli ve Simli Kumaşlar Birinci Tercih

Demirci, yaptığı açıklamada, “Balıkesir’de top halinde gelen kumaşları, müşterilerin istekleri doğrultusunda kesip, satışını gerçekleştiriyorum. Renkli, çiçekli ve simli kumaşlar ile şalvarlar Balıkesirli vatandaşlar tarafından ayrı bir önemle tercih ediliyor. Özellikle Bigadiç, Sındırgı, Susurluk, Kepsut, İvrindi ve Dursunbey gibi ilçelerden gelen müşterilerimiz var” dedi.

Şalvarlar Yaz ve Kış Olarak Ayrılıyor

Şalvar alımlarının yaz dönemi ve kış dönemi olarak ikiye ayrıldığını belirten Demirci, yaz aylarında tarım sezonunun açılması ve düğünlerin artmasıyla birlikte talebin arttığını ifade etti. “Müşterilerimiz bazen pul ve simin dökülmesi durumunda bile tercihlerini değiştirmiyorlar. Kırsal mahallelerden gelen müşterilerimiz düğünden kısa bir süre önce kumaş alıp, terziye vererek şalvar olarak kullanmak üzere hazırlatıyorlar” diye ekledi.

Balikesirin Kirsali Bu Kumaslardan Vazgecemiyor 2

Kumaş Fiyatları Ne Kadar?

Demirci’nin dükkanında ki ürün çeşitliliğini gelen taleplere göre şekillendirildiğini söylüyor. Payetli, pul nakışlı, astarlı, çiçek desenli ve tül kumaşlar müşterilerin ilgisini çektiği için bu kumaş türlerine ağırlık verdiğini ifade ediyor. Ürünlerin fiyatlarının ise 100 TL ile 500 TL arasında değişkenlik gösterdiğini söylüyor. Renkli çizgili payet işlemeli kumaşlar 377 TL’den başladığını, çiçek desenli pullu nakış örgü tül kumaşlar 608 TL’ye kadar yükseldiğini iletiyor.

Taleplere Göre Kumaş Çeşidi Değişiyor

Balıkesir’de kumaş sektörünün hâlâ canlı olduğunu ve müşteri memnuniyetinin ön planda tutulduğunu belirten Demirci, “Esnaf olarak müşterilerimizin isteklerini karşılamak için elimizden geleni yapıyoruz. Değişen trendlere ve müşteri taleplerine uyum sağlamak önemli” dedi. Balıkesirli vatandaşların kumaşa olan ilgisi her geçen gün artarken, şalvarlar yaz mevsiminde ve özellikle düğünlerde hâlâ popülerliğini koruyor.

Balikesirin Kirsali Bu Kumaslardan Vazgecemiyor 3

Haber: Batuhan Hasar

Balıkesir’de Kırsalın Şalvar Modası

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu