Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir’in Önceki İl Emniyet Müdürü Büyükşehir Belediye’de Danışman Oldu

Balıkesir’in Önceki İl Emniyet Müdürü Büyükşehir Belediye’de Danışman Oldu
12 Haziran 2021 - 20:55

Balıkesir’in Önceki İl Emniyet Müdürü Büyükşehir Belediye’de Danışman Oldu

 

Balıkesir’in bir önceki İl Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek, Balıkesir Büyükşehir Belediyesinde danışmanlık görevine başladı.

 

Zeybek, Geçtiğimiz Mayıs Ayı İçinde Emekliliğine Kısa Bir Süre Kala İstifa Etmişti

Cengiz Zeybek, 26 Ekim 2016 tarihinde Balıkesir İl Emniyet Müdürlüğü görevine başladı. Ayrıca burada yaklaşık üç yıl  görev yaptı. Ardından, 2019 Eylül ayında Gaziantep’e tayini çıktı. Ancak, geçtiğimiz Mayıs ayı içinde, Gaziantep’te bir camide yaşanan olaylar sonrasında istifa etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın, tecrübeli isimden yararlanmak için Zeybek ile temasa geçtiği ve ikna ettiği ifade ediliyor. Zeybek’in danışmanlığı ile ilgili resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın danışman takımında görev yapacağı kesinleşti.

CENGİZ ZEYBEK KİMDİR?

1962 yılında Adana ilinde doğdu. İlköğrenimini Adana’da tamamladıktan sonra, 1980 yılında Polis Kolejinden, 1984 yılında Polis Akademisinden mezun oldu. Ayrıca İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda Yüksek Lisans yaptı.

Sırasıyla; Kırşehir, Rize, Edirne, Kahramanmaraş İl Emniyet Müdürlüklerinde değişik rütbe ve birimlerde görev yaptı. Koruma Birim Amiri olarak Ataşe unvanıyla 3 yıl süreyle İsveç-Stokholm’da görev aldı. Ayrıca, Emniyet Genel Müdürlüğünde Asayiş Dairesi Başkan Yardımcılığı, Merkez Emniyet Müdürlül ve Polis Başmüfettişliği yaptı.

Resmi Gazetede yayınlanan müşterek kararnamelerle; 18 Haziran 2009 tarihinde Kars İl Emniyet Müdürü, 10 Kasım 2011 tarihinde Polis Başmüfettişi, 08 Ocak 2014 tarihinde Adana İl Emniyet Müdürü, 26 Ekim 2016 tarihinde Balıkesir İl Emniyet Müdürü ve 19 Eylül 2019 tarihinde Gaziantep İl Emniyet Müdürü olarak görev yaptı.

Çeşitli ülkelerde görevli olarak çalışmalarda bulunmuştur. “Fuhuşla Mücadele Projesinin”, “Polisin Asayiş Suçlarıyla Mücadele Stratejisinin Geliştirilmesi ve Güçlendirilmesi (Güven Timleri) Projesinin”, “Vatandaş Polis Akademisi Projesinin” hazırlanmasını ve uygulamasını sağladı.

Çalışmalarından dolayı İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve İl Valilikleri tarafından çok sayıda taltif, takdirname ve başarı belgeleri ile ödüllendirildi.

Zeybek, ayrıca evli ve üç çocuk babası.

Haber: Kamil Akyürek

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.