Özel Haberlerİlçe Haberleri

Balıkesir’in Sakarya Mahallesi’nde İmece Usulü İftar

Balıkesir’in 2.Sakarya Mahallesi halkı ramazan ayının bereketini ve paylaşmanın güzelliğini hep birlikte bu çadırda yaşıyor.

Balıkesir’in Sakarya Mahallesi’nde İmece Usulü İftar

Balikesirin Sakarya Mahallesinde Imece Usulu Iftar 1

Bu çadırda küçükten büyüğe herkes gönüllü

2.Sakarya Mahallesi’nin pazar yerinde düzenlenen iftar çadırının diğer iftar çadırlarından ayıran bir özelliği var! Bu çadır 2.Sakarya Mahallesi’ndeki ihtiyaç sahipleri ve hayırsever halktan oluşuyor. Çadırda mahallenin küçüğünden büyüğüne herkes gönüllü olarak çalışıyor.

Balikesirin Sakarya Mahallesinde Imece Usulu Iftar 2

“Amacımız bu çadırı gelenekselleştirmek”

Bu iftar çadırının organize işleriyle ilgilenen Erkan Metin mahallelerindeki iftar çadırı hakkında Merhaba Gazetesine özel konuştu:
Erkan Metin: “..Öncelikle herkesin Ramazan ayı, tüm İslam alemine hayırlı olsun. Bizler bu sene ramazan çadırının üçüncüsü gerçekleştiriyoruz. Bu çadır bin kişilik ve hayırlar iş adamlarının ve mahalle gençlerimizin çabalarıyla gerçekleşiyor. Amacımız burada ihtiyaç sahipleriyle birlikte Mahalle sakinleriyle beraber ramazan ahengini, muhabbetini, kaynaşmasını beraber yaşayabilmek. Çocuklara güzel hatıralar bırakabilmek ve bin kişilik olan bu çadırı gelecek nesillere miras bırakmak.” dedi.

Balikesirin Sakarya Mahallesinde Imece Usulu Iftar 3

“Kendimizden sonraki kardeşlerimize örnek olacağız”

İftar çadırında gönüllü görev yapan Aykut Gülbey, gelenekselleşmeyi vurgulayarak “Biz mahalle halkı olarak hep birlikte burada gönüllüyüz. İş adamları ve durumu iyi olan abilerimiz maddi anlamda yardım ediyor. Durumu olmayan insanlar ise bize el emeğiyle yardım ediyor. Yani evinden turşu dahi getiren var. Bu bizim üçüncü yılımız ve gelenekselleştirmeye çalışıyoruz. Allah’ın izniyle daha iyi yerlere taşıyacağız. Kendimizden sonraki kardeşlerimize de örnek olma amacıyla bu yola çıktık.” ifadelerini kullandı.

İftar çadırında iftarını açan bir vatandaş, yemekleri çok beğendiğini dile getirdi. Ayrıca “..Mahalle sakinlerinin ve görevli olanların ellerine sağlık.” diyerek bu iftar çadırın varlığından memnun olduğunu belirtti.

Haber: Buse Tuncay

Ankara’da Yaşayan Balıkesirliler İftarda Buluştu

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu