Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir’in trafiğini Yalova Üniversitesi düzenleyecek

Balıkesir’in trafiğini Yalova Üniversitesi düzenleyecek
30 Ekim 2014 - 0:11

Genel

Büyükşehir Belediyesi ile Yalova Üniversitesi arasında şehrin ulaşım ve trafik sorunlarının çözümü için bir protokol imzalandı.

Yıllardır tartışılan şehrin ulaşım ve trafik sorunlarının çözümü, Yalova Üniversitesi’nin akademik kadrosuna havale edildi.

Bu amaçla Büyükşehir Belediyesi-Yalova Üniversitesi arasında ortak hizmet protokolü imzaladı. Protokole göre şehrin yolları, park yerleri, yaya yolları, trafik akışı, Yalova Üniversitesi’nin Ulaştırma Mühendisliği Bölümü akademisyenlerinin yapacağı bilimsel araştırmalara göre hazırlanacak projelerle düzenlenecek.

Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Niyazi Eruslu ile üniversitenin Ulaştırma Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Rafet Bozdoğan, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı A. Edip Uğur’u makamında ziyaret etti. Ziyaret sırasında protokol imzalandı.

Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Niyazi Eruslu, Türkiye’de ilk defa üniversitelerinin bünyesinde ‘Ulaştırma Mühendisliği’ bölümünü kurduklarını, bu bölüm başkanlığı ile büyük illere trafik ve ulaşım düzenleriyle ilgili AR-GE ve proje hizmeti sunduklarını bildirdi. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile imzalayacakları protokolün de ilk olduğunu ifade eden Rektör Eruslu, Balıkesir’in ulaşım ve trafik sirkülasyonuyla ilgili sorunların çözmek için her türlü akademik çalışmayı yapacaklarını belirtti.

 BALIKESİR’LE İLGİLİ ÇALIŞMA BAŞLATILDI

Protokol imzası sırasında Ulaşım, Planlama ve Raylı Sistemler Dairesi Başkanı Metin Ermiş de hazır bulundu. Protokol imza töreninde konuşan Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Niyazi Eruslu, “Yalova Üniversitesi olarak yeni gelişmeler ışığında konuların hibritleşmesi ve özelleşmesi anlamında Türkiye’de ilk defa Ulaştırma Mühendisliği bölümünü kurduk. Bölüm başkanımız Rafet Bozdoğan’ın yapmış olduğu çalışmalar belirli bir geçmişe dayanıyor. O da İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde ulaştırma dairesinden sorumlu genel sekreter yardımcısı olması ve bu konuda üstün bilgi birikimi ve tecrübesi olması. Ülkemizin ihtiyacı olan ulaştırma projelerini kurmak ve bunlarla ilgili çalışmaları yapmak üzere Türkiye’de ilk defa Ulaştırma Mühendisliği bölümünü kurduk. Bu çerçeve içinde Türkiye’deki büyük illerin araştırma geliştirme ve ulaştırma projelerini yapmaya talip olduk” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur da, Balıkesir için yeni projelerin olduğunu belirterek;  “Boş durmuyoruz, hayal ettiklerimizi gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Daha birçok projemiz var” dedi. HABER MERKEZİ

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.