Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesirli Akıncılar turnuvaya katıldı

Balıkesirli Akıncılar turnuvaya katıldı
01 Eylül 2014 - 0:08

Genel

BALIKESİR’DEN KATILDILAR

Karesi Atlı Okçuluk ve Savaş Sanatları Kulübü Başkanı ve yönetimi geçtiğimiz haftalarda Çanakkale Biga’da düzenlenen ‘yaya okçuluk ve atlı okçuluk turnuvası’na katıldı. 2 Kategoride yapılan Atlı Okçuluk Turnuvası heyecanlı görüntüler oluşturdu.

03

 

*** Karesi Atçılık ve Okçuluk Savaş Sanatları Kulüp Başkanı Ertan Erkekoğlu Atlı Okçuluk ve Yaya Okçuluk Savaş Sanatları ile ilgili olarak  özellikle Balıkesir’de güzel işler yapmak istiyoruz; diyerek farklı projelerimiz var’ dedi.

***Atlı Okçuluk ve Savaş Sanatları ile ilgili olarak 7’den 70’e birçok kişiye at merakını ve atlı okçuluğun heyecanını aktarmayı istediklerini belirten Erkekoğlu, Balıkesir’de de köylü köy ma-hallesindeki kulübümüzde ar-kadaşlarımızla birlikte çalışmalar yapıyoruz. Düzenlenen yarışmalar oluyor.Parkurlarda yerimizi alıyoruz. Etkinliklere katılıyoruz” şeklinde konuştu.

Yarışmaya Balıkesir’den katılan Kulüp Başkanı Ertan Erkekoğlu yarışmayı şöyle anlattı:

Memlük parkuru ve Kabak parkuru olarak düzenlenen bir yarışma oldu. Memlük parkurunda 3 hedef belirlenerek atış yapılıyor. Biri sağa diğeri sola ve arkaya at üzerinde atış yapılarak tamamlanan parkur oluyor. Kabak parkurunda ise yedi sekiz metre üzerindeki direk üzerinde tepsinin altından eğilerek yukarıya atış yapılarak parkur tamamlanıyor. Yaklaşık 75 sporcunun katıldığı yarışmada, ilk müsabakamız olmasına rağmen başarılı bir performans sergilemiş olduk. Balıkesir’den Güven Başçivi, Enes Yurdakök, Barış Balkancı, Oğuz Erdemir, Lütfü Ovaköylü, Enes Cengiz, Mustafa Kemal Eren, Latif Altıner ve Basaf fotoğrafçıları’da etkinlikte yer alan isimler oldu. Ukrayna atlı okçularının atlı akrobasi gösterileri de sunduğu turnuvaya Çin, Japonya, Ruya Polonya Fransa vb. ülkelerden katılımlar sağlandı. Yarışmaya toplamda 600 kişi katıldı. 100 fotoğrafçıda etkinliği görüntülemek için alandaydı.

ATÇILIK VE OKÇULUK MERAKLILARI İÇİN PROJE SUNDUK

Düzenlenen turnuva için Erkekoğlu “İlk müsabakamızdı. Atçılık bizde eski diyebiliriz fakat 1-1,5 yıl aktif olarak çalışıyoruz.Kulübümüz Köylü köy mahallemizde bulunuyor” dedi. Balıkesir Karesi Atlı Okçuluk ve Savaş Sanatları Kulübü adına kulüp Başkanı Ertan Erkekoğlu ve Serdar Erkekoğlu katıldıkları yarışma ve atçılık sporlarına Balıkesir’de de ilginin olduğunu ve bu ilgiye karşılık kendilerinin çalışma başlattıklarını söyledi. Erkekoğlu’Ramazan da bedestende 15 günde 200 kişi ismini ve telefonunu bıraktı. Karesi Belediyesi bize bir tesis sözü verdi. Adını yazdıranlar derslere ne zaman başlanacağını arayıp soruyorlar. Bizde bekliyoruz.Belediye sözünü ne zaman tutar ve yerine getirirse biz zaten hazırız” ifadelerini kullandı.

970418_860845277268665_2779371124934551771_nDİRİLİŞ ERTUĞRUL DİZİSİNDE ON’LARDA VAR

“Alparslan’ın Malazgit Savaşı kurtuluş yıl dönümüzde düzenlenen programa da katılım sağladık” diyen Erkekoğlu “Buraya TRT Belgeselde programcı Serdar Kılıç, Cemal Ünal yarışmacı olarak katıldı. Ünlü sinema sanatçısı Cüneyt Arkında programdaydı.Atçılık üzerine düzenlenen her programa katılıyoruz” şeklinde konuştu. Erkekoğlu, “Balıkesir’den Diriliş Ertuğrul dizisine 3 at götürüyorum. Kendimizde orada olacağız ve dizide yer alacağız. Bunun yanında Sındırgı’da 6 Eylül’de Atlı Okçuluk ve savaş gösterisi, Mızrak ve kılıç gösterileri, 7 Eylül’de Kütahya Domaniç’teki festivalde gösterilerde parkur oluşturulacak orada da gösterilerimiz olacak. Balıkesir’de bu sporu yapan 3 kişiyiz şu an. Yayaya okçu olarak da yaklaşık 15 kişiyiz. Seneye en az 10 kişi ile yarışmalara gitmeyi düşünüyoruz” dedi.

Binici ata hakim olursa at onu ahire (geleceğe)götürür. At biniciye hakim olursa onu ahıra götürür.

Karesi Atçılık ve Okçuluk Savaş Sanatları Ertan Erkekoğlu atçılık ve okçuluk sanatı ile ilgili MERHABA’ya konuştu.

 

‘Projelerimiz var’

 

Gazetemiz muhabiri Fatma Kara’nın sorduğu soruları yanıtlayan Erkekoğlu, “Binici ata hakim olursa at onu ahire (geleceğe) götürür. At biniciye hakim olursa onu ahıra götürür” diyerek biniciliğin özel bir dal olduğunu belirtti. Atlar insanların korkularını da hissederler. Dikkatli olmak, atı anlamak ve kişinin kendinden emin olması gerekir” dedi.

 

 

Fatma Kara: Atçılık merakı nereden ve nasıl doğdu?

Ertan Erkekoğlu: Ben çocukluğumdan beri at meraklısıyım. Dedemlerin atları vardı. Ailece sporun içindeyiz. İlgilendiğimiz kollarda sporla ilgilendik ve hala bu kulvarda devam ediyoruz. Öncelikle, Ağabeyim Balıkesirspor altyapısını çalıştırıyor. Yeğenim Taekwondo antrenörü Serkan Erkekoğlu’da yine sporun içinde. Bizim aile sporla iç içe ama herkes sevdiği dalda bir şeyler yapıyor

F:K: Atçılıkla ilgili neler söylemek istersiniz?

E:E:. Atçılık için şunu söyleyebilirim. Atçılık bizim genlerimizde var. Genlerimizden geliyor. Annem Aydınoğlullarından Babam akıncı olarak gelen kesimden. Dedem yunanlılarca katledilmiş.

F:K: Ata binerken düşme tehlikesini sanırım her insan yaşar. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

E.E: Atlarımızın bir sözü vardır. Atın üzerindeyken düşman gibi davranın derler güçlü olması için at size güvenecek. Siz tereddüt ediyorsanız hisseder. Siz korktuğunuzu hissederseniz oda bunu mutlaka hisseder.Korkulacak bir şey değil. İletişim rahatça kurulup zevkle çalışılabilir.

F.K: At meraklıları için kulübünüzde ne tür çalışmalar yapacaksınız?

E.E: Şu an özellikle erkek biniciler için özel dersler vermeyi istiyoruz. Erkekler  bu konuda daha meraklı. Bizlere ulaşan şuana kadar birçok 7’den 70’e erkek aday var bu konuda.Onlar için at binicilik okçuluk merakını giderip onlara bir haftada atın üzerinde korkusuzca durmayı ve ata binmeyi öğretme garantisi veriyoruz.

F.K: Şu ana kadar atçılık ve okçuluk konusunda kimlerle buluştunuz ve öğrettiğiniz isimler oldumu?

E:E: Bir çok yerde bu konuda sohbetlerde ve etkinliklerde bulunduk.Aynı zamanda oyuncu

Engin Altan şu anda at üzerinde ok atabiliyor. Onu da arkadaşlarımız çalıştırdı. Bir hafta da bu iş rahatlıkla öğrenilebilir.

F.K: Köylü köyde bulunan çiftliğinizdeki atların isimleri neler? Ve kimlere ait atlar var?Bu atlar nereden geldi.

E:E: Benim kendi atım (Ertan Erkekoğlu) Ayaz, Serdar Erkeoğlu’nun İskender

Oğuz Erdemir’in atı  Bürküt (kartal), Latif Altıner’in atının adı ise Ateş kimlik sahibi bir at. Güven Başçivi  var onun atı Akmert aynı zamanda kimliği olan bir at. Birde Enis Yurdakök Kırberk.

F:K: At fiyatları ile ilgili bilgilerinizi paylaşırmısınız?

E:E: Arap Atlarının fiyatları 3 ila 5bin arasında değişiyor. Örneğin benim atımın fiyatı 10 binlere kadar çıkabilir. Fiyatlar atın değerine göre değişir.

F:K: Atlı okçuluk ve Balıkesir desek neler yapılabiliyor?

E:E: Balıkesir’de güzel şeyler olabilir. Tesis yapılırsa örneğin burada vatandaşlara ulaşabiliriz. Ramazan ayında gerçekleştirdiğimiz etkinliklerde 200 kişi adını yazdırdı. Büyükşehir Belediyespor atlı okçuluk ve geleneksel yer okçuluğu adına bir kol açılabilir dendi. Merakla bizde bekliyoruz. Özellikle adını yazdıranlar bizi hala arıyor.

F.K: Siz şuanda Balıkesir’de bu yapıyı oluşturmaya çalışıyorsunuz. Kayıtlı olduğunuz biryer varmı bu alanda?

E:E: Tabiki Balıkesir’de projelerimizi sunduk. Ekip olarak atlarımız, oklarımız hazır. Kayseri Atlı Okçuluk Kulübü sporcusuyuz. Lisanslı. Balıkesir’de bunu artık bizde gerçekleştirebiliriz diye düşünüyoruz. Merak edip ilgilenenler bizi bulsunlar.Bize ulaşsınlar gerisi kolay her türlü imkanı onlara biz sağlarız. At, yay her şeyimiz var.

F:K: Meraklıları bu işle ilgilenen ünlüleri bilir ama okurlarımız içinde paylaşsak desek bize hangi isimleri verirsiniz?

E:E: Türkiye’de bu işe gönül vermiş kişiler var. Örneğin İstanbul’da yaşayan Av. Adnan Mehel, Kayseri’de Sami Genel (Geleneksek Okçuluk federasyon başkanı) Sivas’ta Tarihçi Prof. Hilmi Arınç şu an da Diriliş Ertuğrul Tan dizisinin de tarih danışmanlığını yapıyor. Sivas ta Kalp Cerrahı Yaşar Metin Aksoy Türk Dünyası TRT Müzik Topluluğu İrfan Gürdal Cemal Ünal, Serdar Kılıç hem öğrenci yetiştiriyorlar. Zamanlarının çoğunu bu işle geçiriyorlar diyebiliriz.

F:K: At dan düştünüz mü?

E:E:  Düştüm. Kötü düşüşlerimde oldu. Ata binen insan düşer. Kaza yapmak ne kadar olası ise attan düşmekte öyle ama daha az diyebiliriz.

F:K: En kötü düşüşünüzü hatırlıyormusunuz?

E:E:  2007’de en kötü düşüşümü hatırlıyorum. Atla antrenman yaptığım sırada . Yarışa hazırlıyorum onu. Hava soğuktu. At durduğu yerde duramıyor. Arkadaşımda var.Çay içmeye sürekli gittiğimiz bir yer vardı. At büyük olasılıkla oraya gideceğimizi düşünerek refleksle oraya döndü. Arkadaşın atı hareket etti. Gitti. Benim atımda  hareket etti. O refleksle atım döndü. Zaten  o anda ben yerdeydim.

F:K: Proje sundum dediniz. Spor sağlık demek.Bu projenin içinde sağlıkla ilgili olabilecek ne var?

E:E: Engelli çocuklarımız için rehabilite olabilecekleri bir merkez olsun diyerek aslında hazırlanan bir proje oldu bu. Engel atlama, yarışların yapılabileceği, gösterilerin olabileceği bir alan. Geleneksel sporlar Kompleksi adıyla sundum projemizi.

F:K: Kulübünüzün bir sloganı vardı birde yarışmalara da katıldınız nasıl geçti?

E:E: Dünyaya geç gelen savaşçılar bizim sloganımız. Yaban Tv Atlı okçuluk yarışlarının tamamını verdi. Bizim ilk müsabakamızda müthiş geçti.

F:K: Bir atın bakımı kaça mal oluyor. Neler yiyor?

E:E: Bir aylık masrafı ortalama 500 civarında. Mevsim meyveleri havuç, üzüm soğuk günlerde pekmez veriyoruz. Kışın atlarımız tüy yapar. Yazın fark edilir pırıl pırıldır. Arpa ezmesi, yulaf ve çayırotu yiyorlar.

F:K: Atlarla konuşulmalı mı?

E:E: Kesinlikle evet. Onlar sizi dinler. Üzerinde oturduğunuzda bile komut bekler. İnsan ilişkileri zayıf olan insanlara en yakın dostlardan biridir. Atlar insanları anlar, hisseder. En güzel iletişim yolu onu tımar etmekten ve temizlemekten geçer.

F:K: At merakı olan çocuklar kaç yaşında eğitim alabilirler?

E:E: 7-8 yaş ideal. Onların bineceği atlar farklı. Rehabilite edecek atlar özel atlar. Spastik rahatsızlığı olan çocukların örneğin bu atlarla rehabilite edilmeleri sağlanabilir. Ali Hikmet Paşa Spor tesisleri yeri, at yetiştiricilerinin şu an için kullandığı alan. Yer çok uygun inşallah güzel şeyler yapacağız. Projemizin devamını getirecek belediyenin sözünü bekliyoruz.

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.