Etkinlikİlçe Haberleri

Balıkesirli Çiftçiler Bu Senede Geleneği Sürdürdü

Burhaniye ilçesine bağlı Dutluca mahallesinde düzenlenen geleneksel çiftçi hayrı, dün gerçekleşti. Köy camiinde yapılan duaların ardından, etli pilav ve ayran ikramıyla renklendi.

Balıkesirli Çiftçiler Bu Senede Geleneği Sürdürdü

Balikesirli Ciftciler Bu Senede Gelenegi Surdurdu 1

Yüzlerce Vatandaş Hayra Katıldı

İlçeye 9 kilometre uzaklıktaki Dutluca mahallesinde düzenlenen geleneksel çiftçi hayrı, yüzlerce vatandaşı bir araya getirdi. Mahalle camiinde okunan mevlidin ardından köy kadınları tarafından hazırlanan etli pilav ve ayranlar, köy meydanında bulunan vatandaşlara ikram edildi.

Balikesirli Ciftciler Bu Senede Gelenegi Surdurdu 2

“Bunun tarihi çok eskilere dayanır”

Geleneksel hayır geleneğinin tarihçesi hakkında konuşan Muharrem Kaya, “Bugün köyümüzde köy hayrı ve yağmur duamızı yaptık. Bunun tarihi çok eskilere dayanır. Anadolu’nun birçok yerinde benzer şekilde hayırlar yapılır, dualar edilir ve pilavlar ikram edilir. Biz de bugün köyümüzde aynı geleneği sürdürdük. Pandemi döneminde bir süre ara verilmişti ancak bu sene tekrar başladık ve bu şekilde devam edeceğiz” şeklinde konuştu. Geleneksel çiftçi hayrına katılan vatandaşlar, hem dua etmenin hem de birlikte zaman geçirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

Balikesirli Ciftciler Bu Senede Gelenegi Surdurdu 3

Haber: İHA

Balıkesir’de Hayırseverin 20’inci Yılında Vefalı Lokmaya El Attılar

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu