Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesirli işletmeler KGF ile güçlenecek

Balıkesirli işletmeler KGF ile güçlenecek
24 Eylül 2014 - 0:10

Genel

01

 

BTO Başkanı Fahri Ermişler, KGF ile kefalet sorununu ortadan kaldırıyoruz diyerek kredi kullanmak isteyen KOBİ’lerin bankalarla yaşadığı teminat sorunlarını KGF aracılığı ile kolay bir şekilde çözecek.

Ermişler ‘KOSGEB’e başvuruda bulunan KOBİ’lerin de KGF ye doğrudan başvuracak olması aynı zamanda ilimizde istihdamı da ciddi şekilde etkileyecek.’dedi.

Daha önce Balıkesir’e en yakın Manisa’da faaliyet gösteren ve son 3 yılda sadece 12 Balıkesir firmasına destek sağlayabilen Kredi Garanti Fonu, Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Fahri Ermişler’in girişimleriyle artık Balıkesir’de de yatırımcının hizmetinde olacak. Başarı vadeden genç ve yaratıcı girişimcilerle, küçük ve orta ölçekli işletmelerin büyüme ve gelişmelerine destek veren KGF, iyi iş fikirlerinin önündeki teminat yetersizliği engelini ortadan kaldırmaya yönelik çok önemli bir destek faktörü olarak bilinen bir kurum. Balıkesir’de şubesini faaliyete geçiren “Kredi Garanti Fonu” kendisine yapılan müracaatları inceleme altına alarak başvuru sahibinin analizini Ankara’daki merkeze aktaracak. Ankara’daki 5 kişilik komisyonun vereceği kararla Balıkesir’deki işletmeye destek sağlayacak. İlk etapta, 10 milyon lira sürdürülebilir kaynak sağlaması beklenen KGF’nin ana rolü banka ile kredi ihtiyacı olan KOBİ arasında kefil rolü üstlenmesi. Yani vergi ve sigorta borcu olan yada daha önceden senet ve çek ödemelerini aksatmış dolayısıyla bankaların kara listesinde olan bir işletme sahibi bile, mevcut özkanağını ortaya koymak kaydıyla arzu ettiği kredisini alabilme imkanına sahip olacak.
KOBİ ÜRETİM VE İSTİHDAMIN ANA DAMARI
Kredi Garanti Fonu sayesinde Balıkesirli KOBİ’ler artık daha rahat nefes alabilecek. Banka kredisi olanaklarına büyük işletmeler kadar kolay ulaşamayan küçük işletmelerin teminat problemi, KGF kefaleti ile giderilmekte, bu sayede KOBİ’lerin de banka kredileri kullanma imkanı doğmakta. Balıkesir’in bütün yörelerindeki KOBİ’ler, esnaf ve sanatkarlar, tarımsal işletmeler ve çiftçiler, kadın ve genç girişimciler KGF kefaleti için başvurabilecekler. Konu hakkında detaylı bilgi vermek üzere basın mensuplarıyla buluşan Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Fahri Ermişler, Citymeats’ta gerçekleşen toplantıda KOBİ’lerin ülkemizde ve Dünya’da gün geçtikçe artan önemine vurgu yaparak TUİK 2013 verilerine göre toplam girişim sayısının %99.9 unu, istihdamın % 76 sını, maaş ve ücretlerin % 53 ünü,cironun %63 ünü Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin oluşturduğunu söyledi.

KGF, YETERSİZLİKLERE ÇARE OLACAK

Beraberinde BESOB Başkanı Fehmi Erdem, Sanayi Odası Meclis Başkanı Hakan Özdamar ve KGF Balıkesir Şube Müdürü Buğra Yüksel’le toplantı düzenleyen BTO Başkanı Ermişler, Türkiye’de çok önemli yere sahip olan KOBİ’lerin teşvikleri, uygun program ve projeler geliştirerek desteklenmesi kapsamında, KGF’nin doğrudan ve dolaylı olarak KOBİ’lerin ülke ekonomisindeki payını arttırdığını ve rekabet güçlerini geliştirdiğini ve uluslar arası pazarlara entegre olmalarını kolaylaştırdığını belirtti. KGF’nin Balıkesir’de şube açarak Balıkesir esnafının Manisa veya Bursa’ya gitmesine gerek kalmadan yararlanabilmesini kendilerine görev bildiklerini ifade eden Ermişler:” İşiyle, gücüyle, itibariyle, yönetimiyle hak ettiği halde teminat yetersizliği sebebiyle krediye erişemeyen KOBİ’lere bundan böyle kredi kolaylığı Balıkesir’de KGF ile sağlanmış olacak. Yeni iş kurmaktan mevcut tesisi genişletme yatırımlarına, işletme sermayesi ihtiyacından bayilik mektubuna, tarım kredilerinden ihracatın finansmanına varıncaya kadar sektör ayırımı yapmaksızın KOBİ’lerin işleri ile ilgili her türlü kredi ihtiyaçlarında faydalandıkları bir kuruluş olma özelliği ile KGF, KOBİ’ler için gerektiğinde bir can olacaktır” şeklinde konuştu.

KGF BALIKESİR ŞUBE BAŞKANI MANİSA’DAN GELDİ

Balıkesir Ticaret Odası yönetim kurulu üyeleri Ahmet Kavuş, Özcan Şengörenoğlu, Muhammet Şeremetli, Eşref Koçak’ında hazır bulunduğu toplantıda Sanayi Odası Meclis Başkanı Hakan Özdamarlar ve Balıkesir Esnaf ve Sanatkarları Odası Başkanı Fehmi Erdem’de KOBİ’lere sağlanan imkan dolayısı ile kısa bir teşekkür konuşması yaptılar. Toplantının son konuşmacısı KGF Balıkesir Şube Müdürü Buğra Yüksel oldu. Manisa’dan Balıkesir’e Şube Müdürü olarak atanan Yüksel kurumun özelliklerini, çalışma prensipleri ve amaçlarını anlattığı sunumunun ardından tüm Balıkesirli KOBİ’leri şubelerine beklediklerini ifade ederek BTO Başkanı Ermişlere teşekkür etti.

KGF İLE BANKA KREDİSİ ARTIK DAHA KOLAY

KGF’nin küçük ve orta ölçekli işletmeler için sağladığı kefaletle bu işletmelere destek verdiğini, yatırımlarının ve işletmelerinin finansmanında banka kredisi kullanmalarını mümkün hale getirdiğini kaydeden Yüksel:” Gerçekten de özellikle yeni ve küçük işletmelerin banka kredisine ulaşması çok güçlü bir teminatı gerekli kılmaktadır. Öte yandan KOBİ’lerin uzun vadeli kredi kullanmalarında da bankaca talep edilen yüksek teminatlar önemli bir engel olarak ortaya çıkmaktadır. Bunun dışında KOBİ’lerin işlerini büyütürken mevcut kredi limitlerinin artırılmasında bankaca talep edilen ek teminatlar çoğu kez işletme ve banka arasında çözülmesi gereken bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. KGF, KOBİ’lere verdiği kefalet ve üstlendiği risk ile bu işletmelerin daha çok banka kredisi kullanabilmelerini sağlamakta, uzun vadeli ve uygun maliyetli kredilerden küçük işletmelerimizin de yararlanmasını mümkün hale getirmektedir. Bu sayede girişimcilik teşvik edilmekte, KOBİ’ler lehine ek bir kredilendirme yaratılarak ekonomik büyüme ve kalkınmaya katkı sağlanmaktadır. KGF kefaletlerinde genç ve kadın girişimciliğin geliştirilmesi temel amaçtır. Yenilikçi yatırımların gerçekleştirilmesi, ileri teknoloji içeren küçük girişimler, ihracatın desteklenmesi, istihdam artışı sağlayacak yatırımlar ve bölgesel kalkınma amaçlı yatırımlar KGF kefaletlerinde öncelikli olarak değerlendirilen konulardır.” dedi.

NASIL BAŞVURULUR?
KGF teminatından yararlanabilmek için; bankanıza, KGF kefaletinden yararlanmak istediğinizi bildirmeniz ve dosyanızın KGF’na gönderilmesine muvafakat etmeniz yeterli. Banka tarafından kredi başvurunuz uygun bulunduğu takdirde KGF’ye iletilen kefalet talebiniz yaklaşık 2 hafta içerisinde sonuçlandırılıyor.

KEFALETİN MALİYETİ NEDİR?
Kefalet talebinde bulunan firmaların değerlendirmeye alınabilmesi için, maktu bir inceleme ücreti alınıyor.Talebin uygun bulunması ve kredinin KGF’nin kefaleti ile kullanılması durumunda da, kredi vadesi boyunca her yıl peşin olarak, kefalet bakiyesi üzerinden, kefaletin nakdi, gayri-nakdi veya diğer özelliğine göre, yıllık %1 ile %2 arasında değişen oranlarda komisyon alınıyor.

KEFALET LİMİTİ NE KADARDIR?
Bir KOBİ için kefalet üst limiti 1.000.000.- TL, bu KOBİ’nin doğrudan ya da dolaylı olarak risk grubu oluşturduğu işletmeler için ise kefalet üst limiti 1.500.000.-TL’dir.

HANGİ TÜR KREDİLERE KEFALET VERİLİYOR?
İşletme ihtiyacına dönük her türlü kredi için kefalet verilmekte olup, kredi türü konusunda bir sınırlama bulunmamakta. Bu uzun vadeli bir yatırım kredisi olabileceği gibi, borçlu cari hesap şeklinde nakdi bir kredi ya da akreditif ve teminat mektubu gibi gayri nakdi bir kredi de olabilir.

Yeni İş Kurma
Mevcut Tesisin Genişletilmesi
Hammadde Temini
Yeni Teknoloji Kullanımı
Yeni İş Yerine Taşınma
Nakit Sıkıntısını Giderme
İhracatın Finansmanı
İthalatın Finansmanı
Teminat Mektubu Amaçlı Krediler
Finansal Kiralama
KOBİ’lerin Kullandığı Diğer Nakdi ve Gayrinakdi Krediler

HABER: İSMAİL KOCA

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.