Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesirli Turizmciler Yaz Sezonundan Oldukça Umutlu

Balıkesirli Turizmciler Yaz Sezonundan Oldukça Umutlu
17 Mayıs 2021 - 16:28

Balıkesirli Turizmciler Yaz Sezonundan Oldukça Umutlu

 

Balıkesir’in Kuzey Ege ve Güney Marmara’ya kıyı kesiminde ki turizmciler kademeli normalleşme dönemine umutlu başlıyor. Balıkesir’in her iki denize kıyısında da, turizmciler kademeli normalleşme dönemi için hazırlıklarını büyük ölçüde tamamladı.

 

25 Bini Aşkın Yatak Kapasitesi

Balıkesir, 25 bini aşkın yatak kapasitesine Sahip. Ayrıca, yılda yaklaşık 3 milyon gecelemeyle iç turizmde ilk sıralarda yer alıyor. Özellikle Balıkesir’in Edremit, Burhaniye, Ayvalık, Gömeç ve Erdek ilçelerindeki işletmeler sezonu salgın tedbirleriyle açacak.

İyi Bir Sezon Beklentisi Yüksek

Balıkesir’de yaz aylarında özellikle ikinci konutlar ve konaklama tesislerine yoğun rağbet oluyor. Özellikle de burada İstanbul, İzmir, Bursa, Balıkesir ve Eskişehir’den konuklarını ağırlanıyor. Tesislerin sahipleri yeni sezonu iyi geçirmeyi umut ediyor

İstanbul’a Çok Yakın Bir Bölgedeyiz

Edremit’te 5 yıldızlı bir termal otelin genel müdürü Ceyhun Özsan’da AA muhabirine açıklama yaptı. Özsan, gereken tedbirleri alarak ‘Güvenli Turizm Sertifikası’ sahibi olduklarını söyledi. Maske, mesafe ve hijyenin önemine dikkati çeken Özsan, “İstanbul’a çok yakın bir bölgedeyiz. İstanbul’dan, Çanakkale’den, Türkiye’nin her yerinden gelen konuklarımızı ağırlamaya hazırız. Çalışma arkadaşlarımızı bu konuyla ilgili olarak biraz daha eğittik. En önemlisi de gelen konuklarımıza daha sağlıklı, daha güvenli bir tatil yaptırmak için altyapı çalışmalarımızı hızlandırdık.” diye konuştu.

Edremit Körfezi Turizm İşletmecileri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Yahya Yavuz da bu yıl turizm sezonunun geçen seneden daha iyi geçeceğini ümit ettiğini dile getirdi. Yeni sezon için hazırlıklarının sürdüğünü anlatan Yavuz, “Kuzey Ege’nin en büyük özelliği Kazdağları’yla denizin iyotu. Bölgemizin bu anlamda sağlık sisteminde de çok başarılı olduğunu düşünüyorum.” dedi.

 

– “İnsanlarımızın tatil yapma ve seyahat etme istekleri had safhaya ulaşmış durumda”

 

Ayvalık’ın dünyaca ünlü Sarımsaklı Plajları bölgesindeki bir otelin yönetim kurulu başkanı Bekir Berk, bölgenin özellikle temmuz ve ağustos aylarında çok hareketli olacağını vurguladı. Rezervasyonlarda özellikle bu iki ay için hareketlilik yaşandığını bildiren Berk, “Güvenli Turizm Sertifikasının bulunması, Kovid-19 salgınına karşı gereken önlemlerin alınması, turizm çalışanlarının aşılarının tamamlanması; tüm bunlar olursa çok iyi bir turizm sezonu geçireceğimize inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

 

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Cunda Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesindeki Cunda Uygulama Otelinin Müdürü Abdülaziz Yük ise rezervasyonlar doğrultusunda başladıkları hazırlıklara devam ettiklerini aktardı.

Tesisteki çalışanların tamamının Kovid-19 aşılarını yaptırdığı bilgisini veren Yük, şöyle konuştu:

“Uzun süre sokağa çıkma kısıtlamalarına maruz kalan vatandaşlarımızın evlerinde bunalmış durumda olduklarını düşünüyorum. Bu yüzden de yaz dönemiyle bu insanlarımızın tatil yapma ve seyahat etme istekleri had safhaya ulaşmış durumda. Zaten bu yönde otelimize yoğun rezervasyon talepleri geliyor. Öyle ki bu yıl temmuz ve ağustos aylarında çok yoğun bir misafir beklentisi içindeyiz.”

Yük, kontrollü normalleşme dönemi için izin verilecek kapasite doğrultusunda maske, mesafe ve temizlik kuralları ile diğer koşullara uygun şekilde misafirlere en iyi hizmeti sunmak için ellerinden geleni yapacaklarını sözlerine ekledi.

 

Erdek Belediye Başkan Vekili Hasan Yapakçı da turizmcilerin iyi bir sezon geçirmesi temennisinde bulunarak, ilçede altyapı ve doğalgaz çalışmalarının sürdüğünü ifade etti.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.