Balıkesir Merhaba Gazetesi

AkhisarsporMKE AnkaragücüAytemiz AlanyasporAntalyasporİstanbul BaşakşehirBeşiktaşBursasporErzurum BBÇaykur RizesporFenerbahçeGalatasarayGöztepeKasımpaşaKayserisporAtiker KonyasporTrabzonsporDemir Grup SivassporYeni Malatyaspor

 Balıkesirspor’un Eski Halef-Selef Başkanlarından Şaibe İddialarına Yönelik Peş Peşe Açıklama

 Balıkesirspor’un Eski Halef-Selef Başkanlarından Şaibe İddialarına Yönelik Peş Peşe Açıklama
12 Aralık 2021 - 15:35

 Balıkesirspor’un Eski Halef-Selef Başkanlarından Şaibe İddialarına Yönelik Peş Peşe Açıklama

 

2019-2020 döneminde Balıkesirspor başkanlığı yapan Kadir Dağlı’nın, “aklandım” açıklamasına Halefi Ümit Arslan’dan yanıt geldi. Dağlı’nın, üzerine atılan şaibe ve iddialar dolayısı ile aklandığı açıklamasına, Arslan tarafından “ortada bir aklanma yoktur” şeklinde bir itiraz geldi.

“Ortada Aklanma Yok” Dedi Belge Paylaştı

Arslan, basına yaptığı yazılı açıklamada Kadir Dağlı’nın Herhangi bir aklanma söz konusu olmadığı gibi, denetimde tespit edilen usulsüz işlemler nedeniyle idari para cezasına çarptırıldığını iddia etti. Ayrıca, Arslan yazılı açıklamasına ek olarak, Dağlı ile ilgili Balıkesir İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü tarafından verilen cezaya dair bir belgeyi de paylaştı.

Mevcut Yönetime Hatırlatma ve Uyarı

Dahası, Ümit Arslan yazılı açıklamasında, söz konusu tarihlerle ilgili bazı borçlar hakkında kulübün açık bir şekilde sorumlu tutulmayacağının hüküm altına alındığını hatırlatarak “Şayet bu çek ve senetlere ilişkin icra takibi veya ödeme Özgür Yılmaz başkanlığındaki yönetim döneminde yapılmışsa, bu konuda mevcut yönetim için suç teşkil edecektir” şeklinde uyarı yaptı.

 

İşte Ümit Arslan’ın yaptığı yazılı açıklamanın tam metni ve basın ile paylaştığı resmi belge;

 

-Balıkesirspor Kulübü’nün önceki Başkanı Kadir Dağlı, 14 Ağustos 2020 tarihinde yapılan ve Kulüp tarihinde ilk defa bu denli geniş katılımla gerçekleşen kongrede şahsıma karşı aday olup ağır bir hezimete uğramış, aynı kongrede ibra edilmemiş bir kişidir.

-Zat-ı muhterem, bazı yerel gazetelerde yayınlanan açıklamalarında, İçişleri Bakanlığı’nca yürütülen denetimde hakkındaki iddiaların asılsız olduğunu, bu iddialardan aklandığını beyan etmiştir. Ortada bir aklanma yoktur. Boş konuşmanın anlamı da yoktur. Herhangi bir aklanma söz konusu olmadığı gibi, denetimde tespit edilen usülsüz işlemler nedeniyle idari para cezasına çarptırıldığı bilinmektedir.

-Zat-ı muhterem, İçişleri Bakanlığı soruşturmasından aklandığını iddia ediyorsa, bunun belgesini kamuoyuna açıklamak zorundadır. Hakkında herhangi bir aklanma ya da beraat kararı olmayan bu şahsın Kulüp Başkanlığı dönemindeki parasal ilişkileriyle ilgili yargılamalar da devam etmektedir.

-Yapılan denetimlerde Kadir Dağlı defter kayıtlarının tutulmaması nedeniyle adli para cezası ile cezalandırıldığı görülüyor. Ümit Arslan yönetimi tarafından yapılan şikayet doğrultusunda Valilik yazısına istinaden 300 bin Euro’luk borç yükünün kulüp üzerine bıraktığı borca ilişkin olarak tanzim edilen senetlerin kullanılması durumunda bu borçtan kulübün sorumlu tutulmayacağı açık şekilde hüküm altına alınmıştır. Bu da kulübü büyük bir borç yükünden kurtarmıştır. Şayet bu çek ve senetlere ilişkin icra takibi veya ödeme Özgür Yılmaz başkanlığındaki yönetim döneminde yapılmışsa bu konuda mevcut yönetim için suç teşkil edecektir.

 

Kulübün Giderlerine İşlenmemiş Senetler Vardı

 

-Valilik yazısında menajerlere verilen senetlerle ilgili bir durum söz konusudur.  Menajerlere verilen senetlerin zaman aşımından önce kulübe ödettirilmesiyle ilgili bu yazıda senetleri ciro eden Kadir Dağlı’nın olduğu tespit edilmiş ve raporda Kadir Dağlı’ya senet miktarının rücu edilmesi gerektiği belirtilmiştir. Bu senetlerin toplam tutarı da 260 bin Euro olduğu ve Murat Akın ile Mustafa Kaan Toker adına düzenlenmiş olduğu görülmektedir. Adı geçen senetler o günkü kulüp yönetimi tarafından geri alındığı ve kulübün giderlerine işlenmediği de fark edilmiştir.

-Valilik yazısında bir diğer dikkat çekici konu da Trabzonspor’a verilen senetler oluşturmaktadır. Kadir Dağlı başkanlığındaki yönetim kurulu Trabzonspor’a 106 bin Euroluk senet verdiği ve bu senedin daha sonra yine Kadir Dağlı tarafından imha edildiği, fakat bu imha işlemiyle ilgili herhangi bir belgenin bulunmadığı anlaşılıyor. 52 bin 500’er Euroluk iki senedin geri alınarak imha edildiği söylenen senetlerin zaman aşımından önce ödettirilmek istenmesinin de suç olduğu belirtiliyor.

-Bir diğer konu da Kadir Dağlı başkanlığı döneminde kulüp aleyhine 2 milyon TL borçlandırdığı görülmüş ve yaptığımız şikayet üzerine bu rakamın 1 milyon 100 bin TL’sinden vazgeçmiştir. Asıl burada sorgulanması gereken Kadir Dağlı’nın neden bu 1 milyon 100 bin TL’lik alacağından vazgeçmiş olduğudur. Gazetelere “5 milyon 300 bin liralık çek dağıttım” şeklinde açıklama yapmış. Basın toplantısında farklı rakam açıklıyor, gazetelere farklı konuşuyor, sonra 1 milyon 100 bin lira alacağından vazgeçtiğini söylüyor. Hangisine inanacağız?

-Balıkesirspor’a gelir elde etmek amacıyla düzenlenen, ancak ilgi görmediği için sonradan vazgeçilen Hadise konseriyle ilgili de Valiliğin hazırladığı raporda bir konu geçiyor. Balıkesir Valiliği’nden alınan izin doğrultusunda 10 bin adet 100 TL’lik, 10 bin adet 75 TL’lik ve 13 bin adet de 50 TL’lik biletin bastırılacağı anlaşılırken, Kadir Dağlı ve yönetimi izin alınmadığı halde 250 TL’lik bilet bastırıp sattığı görülüyor.

-Bununla ilgili gelen şikayetler üzerine 250 TL’lik bastırılan konser biletlerinin kulübün kazan dairesinde yaktırıldığı biliniyor. Ayrıca Valilikten alınan izinle bastırılan 100, 75 ve 50 TL’lik biletlerle alakalı mükerrer bilet basımı da belirlenerek Benim Yönetim Kurulu Başkanlığım döneminde kayıt altına alınmıştır.

-Balıkesirspor Kulübü tarihine ‘Genel Kurul’da ibra edilmeyen Başkan ve yönetim kurulu’ olarak geçen Kadir Dağlı’nın gazetelerde yayınlanan “aklandım” şeklindeki açıklamaları görüldüğü üzere gerçeği yansıtmamaktadır. Balıkesir Valiliği İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü’nün 18.11.2021 tarihli para cezası tebligatını açıklamamızın ekinde sizlerin bilgisine sunuyorum.

 

Haber: Kamil Akyürek

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Deprecated: 3.1.0 versionundan beri WP_Query çağrıldığı parametre ile geçerliliğini yitirmiş! caller_get_posts artık kullanılmıyor, yerine ignore_sticky_posts kullanın. in /home/merhaba/public_html/wp-includes/functions.php on line 5495
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.