Balıkesir Merhaba Gazetesi

BALMİM “DÜNYA MİMARLIK GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN”

BALMİM “DÜNYA MİMARLIK GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN”
05 Ekim 2020 - 12:02

BALMİM “DÜNYA MİMARLIK GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN”

 

TMMOB Mimarlar Odası Balıkesir Şubesi Yönetim Kurulu Dünya Mimarlık Günü ile ilgili açıklamada bulundu.

Her yıl Ekim ayının ilk Pazartesi günü olan Dünya Mimarlık Günü, Birleşmiş Milletler Dünya Habitat Günü ile birlikte kutlandı. Mimarlık alanının güncel tartışma başlıklarına paralel olarak Dünya Mimarlık Günü için seçilen tema bu yıl için, “Daha İyi Bir Kentsel Geleceğe Doğru” olarak belirlendi. TMMOB Mimarlar Odası Balıkesir Şubesi Yönetim Kurulu belirlenen temaya yönelik Dünya Mimarlar Günü ile ilgili açıklama yaptı. TMMOB Mimarlar Odası Balıkesir Şubesi Yönetim Kurulu belirlenen temaya yönelik Dünya Mimarlar Günü ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şöyle kaydetti:

 

BU YILIN AMAÇLARI VURGULANDI

“Bu yıl bu özel günde amaçlanan, mimarlıkta gereksinim duyulan farkındalıkları, düşünsel katılımı arttırabilmek, ortak hedeflerimizi ve sorumluluklarımızı meslek açısından bakarak yeniden vurgulayabilmek. Yaşadığımız çevrenin ve kentlerin rant ve imar furyası odaklı gelişimi karşısında mesleğimizin ilkeleri doğrultusunda bilimsel gerçekleri göz ardı etmeden sağlıklı yaşam koşullarını ve kalitelerini karşılamak.

 

PANDEMİ GÖZDEN GEÇİRMEMİZ GEREKENLERİ HATIRLATTI

Ayrıca, 2020 yılının başından bu yana yaşadığımız pandemi süreci hepimize yaşam biçimlerimizi, üretim-tüketim alışkanlıklarımız ile doğa, çevre ve sosyal sorunlar karşısındaki duyarlılıklarımızı gözden geçirmemiz gereğini yeniden hatırlattı. Yaşadığımız kriz diğer bir taraftan toplumsal adaletsizlikleri, eşitsizlikleri ve bu bağlamdaki yönetimsel, ekonomik ve siyasal sorunları da açıkça gözler önüne serdi.

 

Bu çerçevede mesleğimiz açısından tartışılması, düşünülmesi gereken çok sayıda başlık olduğu gibi, yaşanan süreçlerin meslektaşlarımız üzerindeki etkileri açısından değerlendirilmesi gibi önemli çalışma konularımız da mevcut.

 

GÜVENLİ BİR KENTSEL GELECEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Uluslararası Mimarlar Birliğinin teması ışığında düşünüldüğünde, bugün kentsel ve mimari tasarım süreçlerinin çağdaş, bilimsel araştırmalar rehberliğinde, uzman katkılarıyla ve toplumsal, yerel katılımlarla desteklenmesi anlayışı yaygınlaştırılmalıdır. Bu anlayışın kapsayıcı, yaratıcı tartışmalarla,  günümüz olanaklarını kullanan yenilikçi yöntemlerle yaşama taşınabilmesi ise hepimizin sağlıklı yaşam çevrelerinin olmazsa olmaz koşuludur.

 

Türkiye Mimarlar Odası olarak mesleğimizin ve meslektaşlarımızın daha sağlıklı, kaliteli, güvenli bir kentsel gelecek için üstlendiği önemli rolü ve bunun ortak geleceğimiz açısından yaşamsal değerini kamuoyuyla bir kez daha paylaşıyoruz.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.