Balıkesir Merhaba Gazetesi

BALOSB’ye Yeni Atıksu Arıtma Tesisi

BALOSB’ye Yeni Atıksu Arıtma Tesisi
04 Aralık 2020 - 15:19

BALOSB’ye Yeni Atıksu Arıtma Tesisi

 

BALOSB’nin yatırımcılarn gözdesi olması sonucu doluluk oranının artması sebebi ile yeni bir atık su tesisi yapılması planladı.

 

YENİ TESİS YAPILMASI PLANLANDI

BALOSB’nin yatırımcıların gözdesi olması sonucu doluluk oranının artması sebebi ile yeni bir atık su tesisi yapılması planladı. BALOSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hüseyin Bekki konu ile ilgili olarak, “ BALOSB’de bulunan katılımcıların tüm atık suları mevcut 3.300 m3/gün kapasiteli Atıksu Arıtma Tesisi ile, Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliğindeki deşarj kriterlerine uygun olarak arıtılmaktadır. Ancak Balıkesir’in ulaşımın kavşak noktası haline gelmesi ile yatırımcının gözdesi olan BALOSB’de doluluk oranının yüzde 100’e ulaşması neticesinde atıksu arıtma tesisinin kapasitesinin arttırılması önem kazanmıştır. ”dedi.

“BAKANLIK ONAYLADI”

Doluluk oranında görülen artış ve yeni tesis ihtiyacının hasıl olması ile Hüseyin Bekki tarafından yapılan açıklamaya göre Balıkesir Organize Sanayi Bölgesinin 10 bin m3/gün kapasiteli yeni Atıksu Arıtma Tesisi’nin yapım işinin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının yatırım programına alınması sağlandı ve tüm projeler hazırlatılarak Bakanlığa onaylatıldı.

İHALE 24 KASIM’DA YAPILDI

Söz konusu yeni tesis projesi ile ilgili BALOSB Yönetim kurulu tarafından Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 24 Kasım 2020 tarihinde işin ihalesi yapıldığı belirtildi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ihale komisyonunda BALOSB’yi temsilen Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hüseyin Bekki ile Yönetim Kurulu Üyesi Nazmi Yarış yer alarak Bakanlık yetkilileri ile ihaleye katıldılar. Yapılan açıklamada yaklaşık 38 milyon TL bedel ile ihaleyi Yalçın Endüstriyel Yapı İnşaat San. Firması kazandı denildi.

HAFTA İÇİNDE YER TESLİMİ

BALOSB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bekki tarafından yapılan açıklamaya göre ihaleyi alan firma ile önümüzdeki hafta sözleşme imzalanarak yer teslimi yapılması bekleniyor.

BİR YILDA TAMAMLANMASI BEKLENİYOR

 

BALOSB’deki fabrikalardan gelecek endüstriyel nitelikteki atık suların fiziksel, kimyasal ve biyolojik arıtmasının yapılacağı 10 bin m3/gün kapasiteli yeni atıksu arıtma tesisi yapım işinde; projedeki tüm ünitelerin yapımı, mekanik ve elektrik ekipmanlarının temini ve montajı, tesisin işletmeye alınması, deneme işletilmesi, bakımı, iş sonu projeleri ve işletme-bakım kitaplarının hazırlanması ile idare personelinin eğitilmesi işleri yer alıyor. Yapım işinin 1 yıl içinde bitmesi, tesisin tamamının 1.5 yıl içerisinde devreye alınması bekleniyor.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.