YaşamGündem

Balya İşçilerinin Zorlu Mesaisi

Buğday tarlalarında kış hazırlığına başlayan balya işçileri, aşırı sıcağa rağmen zorlu mesailerine devam ediyor

Balya İşçilerinin Zorlu Mesaisi

Buğday tarlalarında kış hazırlığına başlayan balya işçileri, aşırı sıcağa rağmen zorlu mesailerine devam ediyor

Balya Iscilerinin Zorlu Mesaisi 1

Hasat yapılan buğday tarlalarında, hayvancılıkta yem olarak kullanılmak üzere sapların iş makineleriyle preslenmesiyle balyalar oluşturuluyor. İşçiler, saman balyalarının bulunduğu tarlalarda, traktör römorkunun peşinden giderek, balyaları beden gücüyle römorka atıyor ve römork üzerindeki diğer işçiler ise atılan balyaları istifliyor.

Balya Iscilerinin Zorlu Mesaisi 2

Balyacılar, yüzlerine sardıkları bez parçalarıyla sıcak hava ve tozdan korunmaya çalışıyor. Mesailerine gün doğumuyla başlayan işçiler, öğle saatlerinde artan sıcaklıkla birlikte işlerinin zorluğunu daha da hissediyorlar.

Balya Iscilerinin Zorlu Mesaisi 3

Balya işçilerinden Kudret Çadır (51), sezonluk işçi olarak çalıştığını ve evine bir parça ekmek götürebilmek için mücadele ettiğini belirterek, “35-40 derece sıcaklıkta çalışmak çok zor. Ama bir şekilde çoluğumuza çocuğumuza evimize bir parça ekmek götürüyoruz. Zor mu? Zor.” dedi.

Balya Iscilerinin Zorlu Mesaisi 4

Çadır, mesailerinin sabahın erken saatinde başlayıp gün batımına kadar sürdüğünü ve bir balya samanı 15 liraya taşıdıklarını ifade etti. Beş kişilik ekiplerinin günde ortalama 800 balya taşıdığını belirterek, “Cenabıallah bu sıcağın altında çalışan arkadaşlarımıza kolaylık versin.” diye konuştu.

Balya Iscilerinin Zorlu Mesaisi 5

Bir diğer işçi Olcay Fidan (46), yaz aylarında buğdayların hasat edilmesinin ardından saman balyası taşıyarak aile bütçesine katkı sağladığını söyledi. Fidan, “Hem sıcak hem ağır, ikisi bir araya gelince insan ister istemez yoruluyor. Tozu var, sıcağı var ama her şeyi kabulleniyorsun buraya gelirken.” ifadelerini kullandı.

Balya Iscilerinin Zorlu Mesaisi 6

Fidan, bir balyanın 30 ile 50 kilogram arasında olduğunu ve şapka ve tülbentlerle sıcak ve tozdan korunmaya çalıştıklarını kaydetti. Çalışmalarının yaklaşık 45 gün sürdüğünü de sözlerine ekledi.

İvrindi’de Biçerdöver Kontrolleri Devam Ediyor

AA

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu