Balıkesir Merhaba Gazetesi

BALYA’DA ‘İĞNE OYASI KURSU’

BALYA’DA ‘İĞNE OYASI KURSU’
20 Ocak 2015 - 0:15

Genel

Balya ilçesi ve Köyleri Kültür, Yardımlaşma, Dayanışma derneği, İŞKUR İl Müdürlüğü ve Karesi İlçesi Halk Eğitim Müdürlüğü ile birlikte ‘İğne Oyası Kursu’ düzenlediler.

Dernek Başkanı GOlen iğne oyası sanatı sadece bize özgü diyerek kursa 25 kuersiyerin katıldığını bunlardan sadece bir tnesinin kursu yarıda bıraktığını belirtti.
27 gün süren ve kursiyerlerin toplamda 216 saat eğitim gördüğü ‘iğne Oyası Kursu’ yarın sona erecek ve kursiyerler sertifikalarını alacaklar.

“İşkur tarafından her fiili kurs günü için kursiyerlere zorunlu giderler ödemesi olarak 20 TL, toplamda 540 TL ödeme yapıldı ve her kursiyerin İş Kazası ve Meslek Hastalığı Sigortası ile Genel Sağlık Sigortası yapıldı.” diyen dernek başkanı böylelikle ihtiyaç sahibi olan yirmi beş aileye katkıda bulunulduğunu belirtti.

Bu kursun aynı zamanda geleneksel el sanatlarımızdan olan iğne oyasının gelecek kuşaklara iletilmesinde de önemli rol oynadığını söyleyerek , “İşsizliğin önlenmesi çalışmalarında bir sanat olarak üretim yapılarak işsiz ailelerin iş sahibi olmasında, toplumda ekonomik zorluklardan doğan sosyal sorunların azaltılmasında, gelir dağılımı dengelerinin sağlanmasında Balyalılar Derneği, İŞKUR ve Karesi Halk Eğitim Müdürlüğü ile birlikte önemli bir katkıda bulunmuştur.” dedi.

Talep geldiği taktirde başka kursların da açılabileceğini söyleyen Gölen, “Yetkililerden de olumlu cevap alınırsa bayanlara dikiş-nakış, iğne oyası, kırk yama, baylara akşamları budama, aşılama, arıcılık..vb kursları yapılabilir.” açıklamasında bulundu. HABER MERKEZİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.