Notice: Trying to get property 'display_name' of non-object in /home/merhaba/public_html/wp-content/plugins/wordpress-seo/src/presenters/meta-author-presenter.php on line 40

Notice: Trying to get property 'display_name' of non-object in /home/merhaba/public_html/wp-content/plugins/wordpress-seo/src/generators/schema/article.php on line 53

Balıkesir Merhaba Gazetesi

BALYA’LILAR DERNEĞİ

BALYA’LILAR DERNEĞİ
14 Kasım 2014 - 0:09

Genel

Balıkesir deve Yoncasında merkezi bulunan Balyalılar Derneği yönetici ve üyelerinin yaptığı hayırlı işlerden bahsetmek istiyorum. Başta dernek başkanı Halil Gölen olmak üzere, tüm yönetici, idareci ve üyelerini tebrik ediyor, yaptıkları etkinlik ve icraatlarla çevrenin takdirlerini topladıklarını okuyucularıma arz etmek istiyorum.

Balya küçük bir ilçe amma, büyük kişiler yetiştirmiş ve geçmişte olduğu gibi, bugünde büyük işlerin altına imza atan girişimci insanlarla dolu. Balya’yı biraz tanıyalım. Tarihte ilk defa İstanbul’dan sonra elektriği yakan ilçe, Balya. İlçe merkezinin altında ve çevresinde bulunan kurşun madeni ile ünlü. Dünyada kalitesi az bulunan kurşun madeni ikinci dünya savaşından önce Fransızlar tarafından çıkarılıp, Avrupa ülkelerinde işlenmiş ve ikinci dünya savaşında kurşun olarak bize geri dönmüş. Balyadan akçaya kadar tekavül hattı dedikleri küçük demir yolu ile maden gemilere taşınmış. Akçay’da bulunan küçük bir iskeleden gemilere taşınarak Fransa ve Avrupa ülkelerine götürülüp işlenmiş. Bu demir yolu işletmesini hayal meyal bende hatırlıyorum. Maden arama ruhsatı ile yıllarca bizim değerlerimizi sömüren Avrupa ülkelerinin bu usulsüz işletmelerinden birçoğu 1950 li yıllarda devlet tarafından durdurulmuş. Balya kurşun madeni işletmesi de o yıllarda durdurulup birkaç yıl öncesine kadar kapalı kalmış. Şimdi yerli sermaye şirketleri modern şekilde işletmeye devam ediyor. Gerek yer altının çok derinlerinden çıkan kurşun madeni ve gerekse de, maden ocağının çalışma şekli görülmeye değer diye düşünüyorum.

Balya bölgesinin çileli insanları birleşerek, Balıkesir merkezinde ve İstanbul’da dernek kurmuşlar. Bu dernek üyeleri yardımlaşarak aylık dergi çıkarıyorlar. Balya yöresinin kültürünü, yer altı ve yer üstü zenginliklerini, coğrafi güzelliklerini tanıtıyorlar. Dernek olarak sosyal etkinlikler hazırladıkları gibi, köylerde oluşan değişik etkinliklere de üyelerini götürüp, kaynaşma, dayanışma, yardımlaşma ve bilgi alışverişinde bulunuyorlar. Örnek alınacak çok yönü bulunan derneğin faaliyetleri değişik oluşumlarla devam etmekte. Balya’lıların gösterdiği bu olumlu faaliyetleri tüm ilçeler örnek alıp dergi, gazete, haber bülteni gibi yazılı kaynaklara yönelmesi gerekiyor. Zira günümüz insanı okumayı, araştırmayı, çevremizdeki canlı ve cansız zenginlikleri keşfetmeyi ihmal ediyor. Bilgi okumakla elde edilir, yazmakla tatlı su gibi içilir. Bilgi, toplum başarısının iklimini oluşturur. Bilgili toplumlar, bahar mevsiminin çiçeklerle süslediği güzellikler gibidir. Bilgili toplum, içindeki bilgisizleri eritir. Bilgili toplumlardaki bilgisizler, beyazdaki leke gibidir. Beyazdaki leke çabuk fark edilir. Bilgisiz toplumlar, kuşkuludur, endişelidir, kararsızdır. Kuşku, endişe ve kararsızlık insanın gündüzünü gece yapar. Bilgisiz toplumlar kendi kendini zora koşar. Bütün kurum ve kuruluşlara gazetemiz olarak çağrımız var. Okuyalım, okutalım ve kitaplara, kütüphanelere, kültür evlerine,  gazetelere, dergilere değer verelim.

Kültürel yönden geri kalmış ilçelerimizin, kaymakamlıklarınca, belediye başkanlığınca, sosyal sivil oluşum derneklerince veya siyasi partilerce yazılı kaynaklar çıkarılıp halk kitleleri bilgilendirilmelidir. Gençlerin ve öğrencilerin yazı yazıp, okumaya meyletmeleri teşvik edilmelidir. Bütün okulların dergi çıkarmaları yaygınlaşmalıdır. Dergi, gazete, çıkarmak zor bir olay. Fakat büyük başarılar zor icraatların arkasında gizlidir. Yetişmiş faydalı insan, okuyan insandır. Bölgemizde bulunan tüm sosyal kuruluşların dergi, gazete, kitap gibi yazılı kaynaklara ağırlık vermesi, sosyal oluşum çıtasının yükselmesini ve bilgili toplum okulunun yolunu açacaktır. Örnek mi istiyorsunuz? İşte küçük bir ilçe, fakat yetişdirdiği büyük zatları olan, olumlu, uyumlu ve bilgili bir toplum BALYA. Hoşça kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.