YaşamGündemİlçe Haberleri

Bandırma Körfezi’nde Tehditler Yükseliyor

Bandırma Körfezi'nde her geçen gün artan endüstriyel faaliyetler, çevresel dengenin tehdit altında olduğunu gösteriyor.

Bandırma Körfezi’nde Tehditler Yükseliyor

Bandırma Gübre Fabrikaları A.Ş. (BAGFAŞ), Balıkesir’in Bandırma ilçesindeki faaliyetleriyle çevresel kirliliğe neden olmaya devam ediyor. Özellikle müsilaj döneminde Marmara Denizi’ne saldığı atıklarla kamuoyunun gündemine gelen firma, sadece denizi değil, havayı da kirletiyor. Bandırma Körfezi’nde yoğun kokulu sarı, gri ve siyah dumanlar atmosferdeki hava kalitesini düşürürken, çevrede yaşayan insanların sağlığını tehdit ediyor. Bu kirlilik sadece havayla sınırlı kalmıyor; fabrikanın faaliyetleri aynı zamanda Bandırma Körfezi’nin de ciddi derecede kirlenmesine yol açıyor.

Bandırma Körfezi'Nde Tehditler Yükseliyor
Hem Deniz Hem Hava Kirleniyor

Marmara Denizi’nde endüstriyel faaliyetlerin ve yetersiz atık arıtma uygulamalarının ekosistem üzerindeki olumsuz etkilerini vurgulayan Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi’nden Prof. Dr. Mustafa Sarı, bu durumun ekolojik dengenin bozulmasına katkı sağladığını belirtiyor. Müsilaj felaketi sonrası hazırlanan eylem planına rağmen sanayi kuruluşlarının atık yönetiminde yeterince sorumluluk almadığını ifade eden Prof. Dr. Sarı, Marmara Denizi çevresindeki sanayi faaliyetlerinin önemli bir çevresel tehdit oluşturduğunu dile getiriyor.

Bandırma Körfezi'Nde Tehditler Yükseliyor
Endüstriyel Faaliyetler Yoğun

Sanayi kuruluşlarının üretim ve istihdam sağlamakla birlikte çevreyi kirletme hakkı olmadığını vurgulayan Prof. Dr. Sarı, her işletmenin atıklarını doğru şekilde arıtması gerektiğini söylüyor. Ancak, bölgedeki sanayi tesislerinin çoğunun atık arıtma tesislerinin yetersiz olduğunu ve mevcut kurallara uygun olarak çalışmadığını belirtiyor. Bu durumun düzeltilmesi için sıkı denetimlerin ve iş birliğinin önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Sarı, Marmara Denizi’nde çevresel kirliliği azaltmak için tüm kurumların el birliğiyle hareket etmesi gerektiğini savunuyor.

Bandırma Körfezi'Nde Tehditler Yükseliyor
Prof. Dr. Mustafa Sarı

 

İHA

Marmara Denizi Kırmızı Alarm Verdi! Oksijen Krizi Kapıda

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu