Balıkesir Merhaba Gazetesi

Bandırma’ya hızlı tren müjdesi

Bandırma’ya hızlı tren müjdesi
31 Temmuz 2021 - 12:34

Bandırma’ya hızlı tren müjdesi

Bandırma-Bursa-Yenişehir-Osmaneli Yüksek Standartlı Demiryolu projesi için Balıkesir’in Bandırma ilçesinde halkı bilgilendirme toplantısı düzenlediler.

Bandırma’nın Doğruca Mahallesi’nde Bandırma-Bursa-Yenişehir-Osmaneli Yüksek Standartlı Demiryolu projesi ile ilgili yüklenici firma Kalyon İnşaat ve Ulaştırma Bakanlığı yetkililerince halkı bilgilendirme toplantısı düzenlediler. Ak Parti Balıkesir Milletvekili Yavuz Subaşı’nın da katıldığı toplantıya vatandaşların ilgisi de yoğun. Bandırma-Bursa-Yenişehir-Osmaneli Yüksek Standartlı Demiryolu projesi olarak adlandırılan ve Bandırma – Bursa arası seyahat süresini 40 dakikaya düşürecek projenin 3 yılda tamamlanmasının planlandığı ifade edilirken, proje kapsamında 201 km demiryolu hattı döşeyecekler. Projenin maliyeti ise 9,5 milyar TL olarak belirttiler. Projenin 3 etapta oluştuğu ve birinci etabı için hazırlanan dosyanın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca kabul edildiği diğer etaplar için ise ÇED Raporu’na gerek olmadığı ifade edilirken, Bandırma – Bursa etabı için güzergahın netleştiği fakat henüz kamulaştırma işlemi yapılmadığı belirttiler.

201 km uzunluğundaki projenin Bandırma’dan başlayarak, Bursa – Yenişehir – Osmaneli istasyonlarından geçtikten sonra Osmaneli bölgesindeki Ankara – Eskişehir – İstanbul Yüksek Hızlı Tren Hattına bağlanacağı, proje kapsamında 29 tünel, 13 kaçış tüneli, 35 köprü, 15 viyadük, 99 alt geçit, 29 üst geçit, 6 aç-kapa tünel, 217 menfez ve 7 istasyon olmak üzere toplam 443 proje ünitesi yapılacağı belirttiler.

“17 Eylül Stadı’nın arkasına tren garı yapılacak”

Doğruca Mahallesinde yapılan bilgilendirme toplantısında yüklenici firma Kalyon İnşaat Proje Müdürü Dağhan Kılıç bilgiler verdi. Kılıç, “Projenin geçen yıl ihalesi yaptılar. Finans dış krediler. Proje üç aşamadan oluşuyor. Bu yıl sonu üretime başlanyacaklar. Bu yıl sonunda kamulaştırma çalışmaları başlayacak. Ayrıca 3 yıllık bir imalat öngörüyoruz. Buralarda mevcut tren yolu alanı olduğu için 30-35 metre genişliğinde kamulaştırma olacak gibi görünüyorlar. Burada hem yolcu hem yük taşıyacaklar. Projenin ihale bedeli 9,5 milyar lira” dedi. Proje kapsamında Bandırma Korozman Mevkii’nde bulunan 17 Eylül Stadı’nın arka kısmına ise Tren Garı yapacaklar. Karacabey ve TEKNOSAB’da istasyon olacağını kaydeden Kılıç, iki istasyonda trenin durması nedeniyle Bandırma-Bursa arası ulaşım süresinin 40 dakika olmasının öngörüldüğünü kaydettiler.

AK Parti Balıkesir Milletvekili Yavuz Subaşı, “Çocuklarımıza, torunlarımıza bir zamanlar hayal olan, bu da olur mu diyebileceğimiz Yüksek Hızlı Treni Bandırmamızdan Bursa’ya kadar inşallah tamamlanacaklar. Mevcut İzmir – Balıkesir hattımıza dokunmadan ona paralel şekilde, yine Osmaneli’nden Ankara ve İstanbul istikametine giden hızlı trenlere bağlanacak şekilde ülkemizin ekonomik şartlarında olağanüstü bir değişim olmadığı takdirde hızlı treni hem yük taşımacılığı ile birlikte hem de yolcu taşımacılığı ile birlikte inşallah ülkemize ve siz değerli hemşehrilerimize sunmak istiyorlar. Hemşehrilerimizin haklarının yanındayız” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.