Balıkesir Merhaba Gazetesi

BANÜ 6 Yaşında

BANÜ 6 Yaşında
23 Nisan 2021 - 17:30

BANÜ 6 Yaşında

23 Nisan 2015 tarihinde “Geleceğe Açılan Köprü” sloganı ile yola çıkan Bandırma On Yedi Eylül Üniversitesi 6’ncı kuruluş yılını kutluyorlar.

Bugün 506’sı akademik, 266’sı da idari kadroda görev yapmak üzere toplamda 772 personeli ve 15 bin 721 öğrencisi bulunan BANÜ’de 10 fakülte; 9 meslek yüksekokulu; ayrıca Yabancı Diller Yüksekokulu ve Rektörlük bünyesinde 2 bölüm bulunuyor. Lisansüstü eğitim veren Sosyal Bilimler Enstitüsü, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü ve Gönen Jeotermal Enstitüsü olmak üzere 4 enstitü de BANÜ bünyesinde faaliyet gösteriyorlar.

10 yerleşkede eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdüren üniversitede, 88 ön lisans ve lisans, 43 lisansüstü olmak üzere toplamda 131 bölüm ve programda eğitim-öğretim faaliyeti devam.

Üniversitedeki uluslararası çalışmalar kapsamında, ERASMUS+ ve Mevlâna öğrenci değişim programları çerçevesinde, bugüne kadar 100’ün üzerinde uluslararası anlaşma yürürlüğe girerken, her yıl bu üniversiteler ile öğrenci ve akademik – idari personel değişimi gerçekleştiriliyor. Farabi Öğrenci Değişim Programı çerçevesinde ise Türkiye’de tüm devlet üniversitelerinde öğrenciler belirli bir süre öğrenim görme imkanına sahip oluyor. Bunların yanı sıra, BANÜ 63 ülkeden yaklaşık 1.750 civarında uluslararası öğrenciye de ayrıca ev sahipliği yapıyor.

Osmanlı Hariciye Nezaretine ait 353 esere ev sahipliği yapıyor

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi, Kütüphanelerinde, Osmanlı Hariciye Nezareti’ne ait 353 adet nadir eser, 58 bin624 adet basılı kitap, 12 bin 126 adet basılı dergi, 787 bin 689 adet elektronik kitap ve ayrıca 51 adet veri tabanı ile hizmet veriyor.

Spor Kompleksi 2022’nin ilk çeyreğinde

Rektör Prof. Dr. Süleyman Özdemir BANÜ’nün 6’ncı yılına girmesi nedeniyle kampüs çalışmalarında gelinen son noktayı paylaştı. Özdemir, “Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün destekleriyle merkez yerleşkede yer alan açık spor alanı, çok amaçlı kapalı spor salonu haline dönüştürülerek öğrencilerin hizmetinde. Üniversite Merkez Yerleşkesinde Gençlik ve Spor Bakanlığının destekleriyle, sadece öğrencilerin değil, aynı zamanda Bandırma’da yaşayan vatandaşların da yararlanabileceği, içinde Spor Bilimleri Fakültesi, yüzme havuzu, kapalı spor salonu, antrenman alanları, açık saha ve kortlar ile bir stadın da yer aldığı çok amaçlı spor kompleksinin yapımı hızla devam ediyor. 2021 yıl sonunda kısmen hizmete açılması, ayrıca 2022 yılının ilk çeyreğinde ise tamamlanması planlanıyor” dedi.

 “Öğrencilerin barınma sorunu yok”

Rektör Prof. Dr. Süleyman Özdemir kampüs çalışmaları kapsamında devam ve tamamlanan yurt çalışmalarının da bulunduğunu dile getirerek, “Hızlı bir gelişim süreci gösteren Üniversitemizde yeni bölüm ve programların açılması ile birlikte öğrenci sayımız da hızlı bir şekilde artmaktadır. Bu hızlı artış, barınma ihtiyacını gündeme getirmiştir. Bu doğrultuda Gençlik ve Spor Bakanlığımız ve Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü ile yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde tüm yerleşkelerimize hizmet veren mevcut 2 bin 200 öğrenci kapasiteli 5 adet kız ve erkek öğrenci yurduna ilave olarak bin 300 kişilik yeni kız öğrenci yurdumuz hizmete girmiştir.

Mevcut durumda Üniversite öğrencilerimizin herhangi bir barınma sorunu olmamakla birlikte önümüzdeki eğitim-öğretim yılında öğrenci artışına paralel olarak bir barınma problemi yaşanması ihtimaline karşın yeni yurt projelerinin hayata geçirtilmesi hususunda Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü ve Yatırımlar Genel Müdürlüğü ile görüşmelerimiz sürmekte olup, Bakanlık tarafından 2021 yılında merkez yerleşkede 2 bin kişilik yeni bir yurt yatırımının başlatılmasına karar verilmiştir. Manyas’ta da bir erkek öğrenci yurdunun yapımı konusunda görüşmeler ayrıca devam etmektedir” diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.