Balıkesir Merhaba Gazetesi

BANVİT’ten ‘Akıllı Çocuk Sofrası’ Projesi

BANVİT’ten ‘Akıllı Çocuk Sofrası’ Projesi
03 Mart 2022 - 16:11

BANVİT’ten ‘Akıllı Çocuk Sofrası’ Projesi

 

Banvit BRF (Bandırma Vitaminli Yem Sanayi) ‘Akıllı Çocuk Sofrası’ projesiyle doğru beslenme ve gıda israfı konusunda bilinçlendirme çalışmaları.

 

Toplumsal yatırımlarında ‘Sürdürülebilir Gıda’ konusuna odaklanan Banvit BRF, Milli Eğitim Bakanlığı katkıları ile hayata geçirdiği ‘Akıllı Çocuk Sofrası’ projesinde çocuklarda doğru beslenme alışkanlıklarını oluşturmayı ve gıda israfı konusunda farkındalık yaratmayı hedefliyor. Türkiye’nin önde gelen gıda üreticilerinden Banvit BRF, sürdürülebilirlik çalışmaları çerçevesinde sağlıklı nesillerin yetişmesine ve gıda israfının önlenmesine katkıda bulunmak amacıyla yürüttüğü ‘Akıllı Çocuk Sofrası’ projesinin yeni dönem çalışmalarını başlattı.

 

FARKINDALIK YARATILMASI HEDEFLENİYOR

 

Düzenlenen tanıtım toplantısı, Banvit BRF CEO’su Tolga Gündüz, Beslenme Uzmanı, Sürdürülebilir Yaşam Aktivisti Dilara Koçak ile Eğitim Bilimci, Akademisyen Dr. Özgür Bolat’ın katılımlarıyla İstanbul’da gerçekleştirildi. İlk olarak 2008-2016 yılları arasında sürdürülen projenin yeni dönem çalışmalarında çocuklarda doğru beslenme alışkanlıklarının oluşturulması ve gıda israfı konusunda farkındalık yaratılması hedefleniyor. Beslenme alışkanlıklarının ise çok büyük ölçüde aile içinde edinildiği gerçeğinden yola çıkan “Akıllı Çocuk Sofrası”, ilkokul öğrencileri ile ailelerinin ve öğretmenlerinin sürdürülebilir gıda konusundaki eğitim ve farkındalık çalışmalarını kapsıyor.

AKILLI ÇOCUK SOFRASI’NDA GIDA İSRAFINA YER YOK!

 

Proje hakkında bilgi veren ve “Geleceğimizi çöpe atma lüksümüz yok!” diyen Banvit BRF CEO’su Tolga Gündüz şunları söyledi: “İklim krizi, çevre kirliliği gibi sorunları tetikleyen gıda israfı hepimizin sorunu. Kaynakları bilinçli kullanmayı bir yaşam biçimi haline getirmek ve yarınlara güzel bir dünya bırakabilmek için beslenme ve tüketim alışkanlıklarımızı bugün değiştirmemiz gerekiyor. Tüm dünyada üretilen gıdaların en az 1/3’ü çöpe atılıyor. Bu miktarın 1/4’üyle dünyadaki açlık sorunu çözülebiliyor. Gezegenimizi tehdit eden karbon salınımının %10’u, yine gıda israfının sonucunda oluşuyor. Türkiye’de ise bir yılda toplanan çöpün neredeyse yarısı gıda atıklarından oluşuyor. Gıda israfının en çok gerçekleştiği yerler arasında ise evlerimiz var. Gıda israfını önlemenin yolu bilinçli gıda tüketimi. Akıllı Çocuk Sofrası da işte bu bilinci oluşturmayı hedefliyor. Banvit BRF olarak ‘

 

‘SÜRDÜRÜLEBİLİR GIDA’YI ODAK NOKTAMIZA ALIYORUZ.”

 

Gıda israfını azaltmakta rol oynayacak bir neslin yetişmesi için çalıştıklarını belirten Gündüz “Bu hedefe giden yolda Akıllı Çocuk Sofrası ile bilinçli gıda tüketiminde belirleyici rol üstlenecek olan ebeveyn ve öğretmenler ile birlikte değişimi başlatmak için kararlı adımlar atmaktan mutluyuz. Sevgili Dilara Koçak ve Dr.Özgür Bolat hocamızın liderliğinde, alanlarında uzman isimlerin hazırladığı eğitici ve öğretici içerikleriyle çocuklarımızı, kaynakların doğru kullanımı ve gıda tüketimi konularında bilinçlendiren Akıllı Çocuk Sofrası’nın tek bir amacı var; gelecek nesillere bugünden bilinçli gıda tüketim alışkanlığı kazandırarak, gıda israfını azaltmak. Bu noktada bizlere destek veren ve global şirketimizin de sürdürülebilirlik haritasının oluşumuna katkı sunan BRF Institute’e teşekkür ediyorum” dedi.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.