Balıkesir Merhaba Gazetesi

BARINAK DEĞİL BAKIMEVİ

BARINAK DEĞİL BAKIMEVİ
16 Mart 2015 - 0:04

Genel

Sokak hayvanlarının yarattığı sağlık ve çevre sorunlarına çare bulmak için kurulan Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Geçici Bakımevinde bu hayvanların bakımı yapıldıktan sonra doğaya salındığı için ‘barınak’ değil ‘bakımevi’ olarak anıldığı belirtildi.

Büyükşehir Belediyesine ait Ovaköy yolundaki  geçici sokak hayvanları bakımevinin sokak hayvanlarının barınağı gibi  algılanmaması gerektiği vurgulandı. Yetkililer, burada hayvanlara yönelik her türlü bakımın yapılmasına rağmen  barınak olmadığı, sahipsiz sokak hayvanlarının toplanarak burada tedavi edilip kısırlaştırıldıktan sonra ait oldukları yere; doğaya bırakıldığı belirtildi.

Bütün sokak hayvanlarının toplanıp, barındırılması ile binlerce köpeğin bir araya geleceği ve bu yükün altından kalkacağı belirtilerek; sokak hayvanlarının bakıldığı söz konusu yerin, adının bu sebeple; “Balıkesir Büyük Şehir Belediyesi  Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi” olarak anıldığına dikkat çekildi.

 PİTBULl’LAR İÇİN FARKLI UYGULAMA

Bakımevinin büyük bir bölümünü yasaklı köpeklerin  işgal ettiğini ve yasa gereği bu köpekleri sahiplenmek isteyenlere de verilmediğine dikkat çekildi. Yetkililer, “Bu köpekleri,  kimseye veremediğimiz gibi; kısırlaştırıp doğaya da salamıyoruz. 50’nin üzerinde pitbull var ve bu hayvanlar, emniyet güçleri tarafından çeşitli bahislerden ve dövüşlerden toplanıp buraya getirilen köpekler. Bunları  mecburen alıyoruz ve kısırlaştırıp kafeslerinde bakıyoruz kısacası bu köpekler, burada ölümü bekliyor. Bunları doğaya salamadığımız için burada barındırmak zorundayız çünkü bu ırklar yasaklı ırk” diyor.

 BAKAMAYIPSOKAĞA ATIYORLAR

Hayvan bakımevinde yasaklı ırkların yanı sıra sahipleri tarafından bakılamayıp sokağa terk edilmiş kaliteli cins köpekleri de var. Sahiplenmek isteyen, bakacaklarını taahhüt eden vatandaşlar, buradan köpek sahibi olabiliyor, ancak  her an, her cins köpek bulunmuyor. Yetkililer, “Vatandaşların köpeklerini  ne zaman sokağa atacağını bilemiyoruz   örneğin şu an  bakımevinde bir yaşında mavi gözlü beyaz bir  Sibirya kurdu mevcut; bunu sahiplenmek isteyen gelip alabilir ve sahiplenir” diyor.

 İLÇE BELEDİYELERE  YARDIM

Bazı belediyelerin  bakım evi olmadığından  sokak köpeklerini kısırlaştırma ve tedavi işlemleri o ilçede yapılamıyor  bu nedenle Balıkesir Büyükşehir Belediyesi  yardımcı oluyor ve ilçelerden getirilen  sokak hayvanları da  burada tedavi edilip kısırlaştırılıyor ve o ilçeye geri gönderiliyor

Büyükşehir Belediyesi  sokak hayvanları bakımevine yeni araç alınarak sokak hayvanlarının  nakil işlemlerinde kullanılıyor  Balıkesir’in her yerinden  kısırlaştırılmak üzere toplanan  köpekler, Bakımevine getirilerek tedavileri yapılıyor. Bakımevi bünyesinde yüzlerce köpek tedavi edildi. Onların yaraları ile tedavi edildi. Uyuz hastalıklardan kurtarıldı. Sokaklara sadece köpekler  terk edilmiyor; sokaklarda yaşayan  terk edilmiş  bir çok kedi mevcut ve bu hayvanlara da sahip çıkılıyor. Onlar için de yeni bir bakımevi yapıldığı belirtildi.  Kedilerin de bakım ve  kısırlaştırma çalışmaları  burada yapılacak. AHMET İMREN

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.