Balıkesir Merhaba Gazetesi

Baro Başkanları Genel Kurullarda Kişi Sınırını Değerlendirdiler

Baro Başkanları Genel Kurullarda Kişi Sınırını Değerlendirdiler
06 Mart 2021 - 16:55

Baro Başkanları Genel Kurullarda Kişi Sınırını Değerlendirdiler

Balıkesir Baro Başkanı Erol Kayabay, “Baro genel kurullarını 300 kişiyle sınırlamak, barolara ’genel kurul yapmayın’ demektir. ”dedi.

41 İL BAROSU ORTAK AÇIKLAMA YAPTI

41 İl Barosu ortak açıklama ile kovid-19 tedbirlerini değerlendirdiler. Kayabay’da konuyla ilgili ortak kanaati içeren açıklamaya sosyal medya hesabında yer verdi. Ayrıca Kayabay şunları söyledi:

 “HUKUKA AYKIRI ŞEKİLDE ENGELLENMİŞTİR”

Bilindiği üzere baroların genel kurulları, Avukatlık Kanunu’nun 82. maddesinde yazılı “Genel kurul son rakamı çift olan yıllarda olmak kaydıyla iki yılda bir Ekim ayının ilk haftası içinde baro başkanının daveti üzerine gündemindeki maddeleri görüşmek üzere toplanır”. İçişleri Bakanlığı’nın pandemi tedbirlerine ilişkin genelgesi dayanak yapılarak il hıfzıssıhha kurullarınca ertelenmiştir. Ayrıca pek çok baro tarafından idari yargıya başvurulmuş, baroların genel kurullarının yapılması hukuka aykırı.

 “SİYASİ KONGRELERDE SAKINCA GÖRÜLMEMİŞTİ”

Genel kurullarının yapılması pandemi gerekçesiyle engellenirken, iktidar partisi başta olmak üzere siyasi partilerin il, ilçe kongrelerinin, gençlik ve kadın kolları kongrelerinin yapılmasında sakınca görülmemiş, hatta bu durum yürütmenin başı tarafından, partisinin genel kurullarının yapıldığı salonların “lebalep dolu” olması övgüsüne mazhar olmuştur.

 “ÖZETLE GENEL KURUL YAPMAYIN DİYORLAR”

Baro genel kurullarının çok yüksek riskli illerde yapılamayacağı, diğer illerde ise kişi başına 8 metrekarelik bir alan bulundurma koşulu ve 300 kişiyi aşmayacak şekilde yapılabileceği belirtilmiştir. Kayıtlı avukat sayısı 300’ün altında 29 baromuz bulunmaktadır. Diğer barolarımızın tamamının mevcudu 300’ün üzerindedir. Genel kurul yapılabilmesi için gereken yüzde 10 üye sayısı bile bu sayının üstündedir. Bu nedenle; baroların genel kurulları için böylesi bir sınırlama getirilmesi en hafif deyimiyle aklımızla ile alay edilmesi, genel kurul yapılabilmesinin 300 kişi ile sınırlanması, özetle barolara “Genel kurullarınızı yapmayın” demek anlamına gelmektedir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.