Balıkesir Merhaba Gazetesi

Baro yeni adli yıl törenini yeni binasında yapacak

Baro yeni adli yıl törenini yeni binasında yapacak
04 Mart 2015 - 0:13

Genel

Baro’nun binası hızla yükseliyor

Yıllardır Özel İdare İşhanı’nda kiracı olan, bu binada sorunlar yaşayan ve yeni bir arayış içinde olan Balıkesir Barosu, sonunda modern bir binaya kavuşuyor.

Balıkesir Barosu’nun yeni hizmet binasının yapımı hızla devam ediyor. Uzun yıllar Özel İdare İşhanı’ndaki yerinde hizmet veren, daha sonra idari kısmını restore ettiği tarihi bir Balıkesir evine taşıyan Baro, şimdi modern, büyük bir bina inşa ediyor. Balıkesir Barosu Başkanı Yaşar Meyvacı, yeni binanın önümüzdeki Adli Yıl açılışına yetiştirmeyi, yeni Adli Yıl açılış törenini de yeni hizmet binalarında yapmayı planladıklarını açıkladı.

Baro Başkanı Meyvacı, İzmir yolu üzerinde öğretmen evi yanındaki arazide yapımı devam eden binanın 2 bin m2 kullanım alanı olacağını, binanın Baro’nun bütün ihtiyaçlarını karşılayacak özelliklere sahip olacağını bildirdi.

BİNADA NELER OLACAK

Baro Başkanı Yaşar Meyvacı, yeni hizmet binası ile ilgili ayrıntılar hakkında da bilgiler verdi. Üç katlı olacak olan binanın; restoran, kafeterya, kütüphane, arşiv, 170 kişilik konferans salonu, 70’er kişilik iki ayrı seminer salonu olacak. Bütün giderleri, ihale aşaması Barolar Birliği tarafından karşılanan ve ‘anahtar teslimi’ şeklinde yapılarak Balıkesir Barosu’na teslim edilecek bina KDV hariç yaklaşık 2,5 milyon liraya malolacak. Bina tamamlandığında Özel İdare İşahındaki bölümler terk edilecek. Baro tarafından restore edilerek kullanılan Dumlupınar mahallesindeki tarihi ev de boşaltılacak. Bu binanın nasıl kullanılacağına ise daha sonra karar verilecek.

ÇOK SIKINTI ÇEKMİŞTİK’

Balıkesir Barosu Başkanı Yaşar Meyvacı, yeni bir hizmet binasına yıllardır ihtiyaç duyulduğunu belirterek geçmişte yaşanan sıkıntıları anlattı. Meyvacı, Özel İdare İşhanı’nda kiracı olduklarını, Vali Yılmaz Aslan döneminde binanın satışının gündeme geldiğini ve iptal edildiğini, sonra binanın katlar halinde satışının gündeme geldiğini kendilerinin de 4. katı satın almak istediklerini, bütün prosedürün tamamlandığını, Barolar Birliği’nden gelen 800 bin liralarının bankada bloke edildiğini, ama satışın, ‘binayı İstanbul’dan bir iş adamı alacak’ denilerek yine iptal edildiğini, kendilerinin de bu süreçte kattan kata taşınmak zorunda kaldıklarını anlattı. Meyvacı, bu aşamada eski bir Balıkesir evini satın alıp restore ettirerek hizmet binası yaptıklarını, bu yaşananlardan sonra yine bir bina yapmak kararı alındığını belirtti.

BAROLAR BİRLİĞİ BAŞKANI GELECEK

Balıkesir Barosu Başkanı Yaşar Meyvacı, önümüzdeki Cuma günü Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nu ağırlamaya hazırlanıyor. Meyvacı, Feyzioğlu’nun Bandırma’ya geleceğini ve Balıkesir Barosu’nu da ziyaret edeceğini belirtti. Feyzioğlu’nun programı henüz kesinleşmedi.

CEMİL YURTMAN

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.