Balıkesir Merhaba Gazetesi

Barsbey: “İş Sağlığı Ve Güvenliği Konusunda Acil Düzenleme Şart”

Barsbey: “İş Sağlığı Ve Güvenliği Konusunda Acil Düzenleme Şart”
27 Nisan 2021 - 14:43

Barsbey: “İş Sağlığı Ve Güvenliği Konusunda Acil Düzenleme Şart”

TMMOB – MMO Balıkesir temsilcisi Bilal Barsbey İş Sağlığı ve Güvenliği konusuna dikkat çekti. Çalışma yaşamında ‘yeni düzenleme’ gerekiyor dedi.

Barsbey yaptığı yazılı açıklamada “İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Alanı ve Tüm Çalışma Yaşamı Mevzuatı Kamuculuk ve Sosyal Devlet İlkeleri Uyarınca Yeniden Düzenlenmelidir”dedi.

Uluslararası Çalışma Örgütü 2003 yılında, meslek hastalıkları ve iş kazalarının önlenmesi amacıyla 28 Nisan tarihini Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günü ilan etti. .Konuyla ilgili Barsey, “Meslek ve uzmanlık alanlarımız arasında yer alan işçi sağlığı ve iş güvenliği (İSİG) üzerine onyıllardan bu yana mesleki eğitim, belgelendirme, periyodik kontrol, kongre, sempozyum, panel, söyleşi, seminer, rapor vb. çalışmalar yapan Odamız, her yıl 27-28 Nisan’da yaptığı açıklamalarla konuyu gündeme taşıyarak kamusal sorumluluğunu yerine getirmektedir. Sağlıklı ve güvenli ortamlarda çalışma temel hakların en başında gelmesine karşın sermaye çıkarlarının esas alınması bu hakkı neredeyse yok etmiştir. İSİG önlemlerinin yetersizliği veya yokluğu nedeniyle her yıl yüzbinlerce yurttaşımız iş kazalarına maruz kalmakta, binlerce yurttaşımız ölmekte ve yaralanmakta, işgöremezlik (sakatlık), işsizlik ve daha ağır yoksulluk koşullarına mahkûm olmaktadır. Dedi.

“EMEKÇİLERE SEÇENEK BIRAKILMIYOR”

Covid-19 salgının bu sınıfsal sorunları daha da yakıcı hale getirdiğini belirten Barsbey, “ Salgın koşullarında emekçilere adeta “çalışarak öl” ya da “açlıktan öl” seçeneksizliği dayatılmaktadır. Üretim ve hizmetlerin daha ağır koşullarda devam etmesinin başka bir anlama gelmediği bizzat emekçiler tarafından haykırılmaktadır. Milyonlarca işsiz, kamu kaynakları ve İşsizlik Fonundan yararlanamamaktadır. Salgın süreci, İSİG’e ilişkin yıllardır dile getirdiğimiz yaklaşımın gerekliliğini bir kez daha ortaya koymuştur: İSİG, sadece belirli işyerleri ve 6331 sayılı İş Sağlığı Güvenliği Kanununun kapsamı ile sınırlı olmamalıdır. İSİG; insanca çalışma, tam zamanlı, kadrolu, iş güvenceli, sosyal güvenlik, örgütlenme, insanca yaşanacak ücret ve emeklilik hakları başta olmak üzere temel sosyal haklardan ayrı tutulamaz. Acil düzenleme şart” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.