Balıkesir Merhaba Gazetesi

BASAMADAN BASILDILAR

BASAMADAN BASILDILAR
20 Aralık 2014 - 0:20

Genel

Emniyet paragözleri  gözünden vurdu.

Balıkesir ilinde yapılan operasyonlarda hırsızlık, uyuşturucu, kaçakçılık, dolandırıcılık gibi konularda göz açtırmayan Balıkesir Emniyeti, son olarak düzenlediği operasyonla sahte para basmak için matbaa düzeneği kuran paragözlerin gözünü açtırmadı.

Emniyet Müdürlüğü birimleri, üç ay süren sıkı bir takibin ardından; sahte para basmak için matbaa düzeneği kuran şüphelilerin araçlarında ve ikametlerinde yapılan aramalarda çok sayıda sahte para ve sahte para basımında kullanılan malzemeleri ele geçirdi. Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) birimi görevlileri, üç ay sürdürdükleri takibin sonucunda sahte Türk Lirası basmak için yola çıkan  6 kişiyi yakaladı. İl merkezinde yapılan operasyonla yakalanan şüpheliler, S.G. (40),  Y,K. (45), Z.Ö. (46), Ö.U.(35), Ş.Ö. (33), E.E.(41), gözaltına alındı.

SAHTE PARA İÇİN MATBAA DÜZENEĞİ KURDULAR

Yapılan aramalarda şüphelilerin, birlikte kaldıkları evde matbaa düzeneği kurdukları belirlendi. Göz altına alınan kişilerin ev ve araçlarında yapılan aramalarda ise çok sayıda sahte para ve sahte para basımında kullanılan malzeme ele geçirildi.

Operasyonda;  1 adet sahte para basımında kullanılan bilgisayar, 1 adet baskı makinesi, 1 adet fotokopi makinesi, 1 adet 50 TL.lik para basım kalıbı, 1 adet 10 TL.lik para basım kalıbı, 525 adet şerit, 412 adet filigran kalıbı,(4 adet renk değiştiren şerit yapımında kullanılan folyo, 54 adet sahte 50 TL.lik banknot, 1 adet sahte 20 TL.lik banknot ile çok sayıda sahte para yapımında kullanılan boya, mürekkep, tiner ve kâğıtlar ele geçirildi. Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada il genelinde vatandaşların sahte para konusunda dikkatli ve duyarlı olmaları, şüpheli durumları emniyete bildirmeleri çağrısında bulunuldu. Yetkililer, bütün ihbarların titizlikle değerlendirildiğini belirtti. HABER KAMİL AKYÜREK

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.