Balıkesir Merhaba Gazetesi

Başaran “Balıkesir’de Tamircinin Ceza İsyanında İşin Aslı Farklı”: CHP Algı Siyaseti Yapıyor

Başaran “Balıkesir’de Tamircinin Ceza İsyanında İşin Aslı Farklı”: CHP Algı Siyaseti Yapıyor
17 Mayıs 2021 - 13:11

Başaran “Balıkesir’de Tamircinin Ceza İsyanında İşin Aslı Farklı. CHP Algı Siyaseti Yapıyor

 

Geçtiğimiz hafta içinde, Sındırgı ilçesinde yaşayan bir tamircinin ceza isyanı  sosyal medyada yoğun ilgi gördü. Ancak, Sındırgı’da Tamircinin Ceza İsyanında İşin Aslı Farklı Çıktı. AK Parti Balıkesir İl Başkanı Ekrem Başaran konuya dair yaptığı açıklamada çarpıcı tespitler yaptı.

 

Ekrem Başaran açıklamasında, önce Sındırgılı Kaportacı Esnafın ceza ile ilgili paylaşımına açıklık getirdi. Ardından, CHP Balıkesir il Başkanı Serkan Sarı’nın yine esnaf üzerinden halkı yanıltma çabasında olduğunu belirtti. Ayrıca “Esnafımız Üzerinden, Algı Siyaseti Yapmaya Devam Ediyorlar” dedi.

İşte AK Parti İl Başkanı Ekrem Başaran’ın Açıklamasında Kaydettikleri;

CHP İl Başkanı Serkan Sarı Sındırgı’da Kaportacı esnafımızın, sözde paylaşımı üzerinden siyaset yapıyor. Ayrıca, algı oluşturma gayretine giriyor. Üstelik, buradan siyasi rant peşinde koşuyor. Ancak, 11 Mayıs 2021 günü bazı haber sitelerinde yer alan “hiçbir geliri olmadığı için dükkanını açan ve 3 kez ceza yazılan kaportacı isyan etti.” Şeklindeki haberle ilgili olarak yaptığımız araştırmada, Kaportacı İzzet ULUDAĞ’ın, rutin denetimlerde 3 Nisan 2021 Cumartesi hafta sonu sokağa çıkma yasağı ihlalinden tutanak tanzim edilerek sadece bir kez alt sınırdan 864 ₺ cezai işlem uygulandığını belirledik.

“Kurallar Uymadığı İçin, İddia Edildiği Gibi 3 Değil Bir Defa Ceza Almış”

Tam Kapanma döneminde “sanayi sitesinde kapalı olması gereken bazı işyerlerinin açık olduğu” şeklinde ihbar yapılıyor. Ekipler, 112’ye yapılan ihbar üzerine sanayiye gidiyor. Ayrıca, adı geçen şahsın işyerinin önünde araç tamir ettiği gerekçesiyle, hakkında sadece tutanak tanzim ediyor. Ancak bu tutanak cezaya çevrilmiyor. Üstelik esnafımıza, pandemi döneminde bundan başka herhangi bir idari para cezası uygulanmadığı görülmüştür.

“CHP İl Başkanı Açıklama Yapıyor Ama!..”

Konun özü böyle iken, CHP İl Başkanı Sayın Sarı yaptığı açıklamada; “İşyerini açtığı için 3 kez ceza yazılan kaportacı ustası İzzet Uludağ, evindeki televizyonunu sattığını” ifade ediyor. Bunun gerekçesini ise açıklamıyor. Madde bağımlısı olan ve yirmiden fazla suç kaydı bulunan vatandaşımızın, tutukluluk halinden kurtulmak için sattığı televizyonunu, sanki açlıktan satıyormuş gibi ajite etmesi gerçek niyetini gösteriyor.

 

Sayın Sarı, Yalan Ve İftira Üzerinde Algı Yaratmaya Çalışıyor

 

Sosyal Medya mecralarında, algı oluşturma çabalarına giren ve kurgu olup olmadığı netleşmeyen paylaşım üzerinden açıklama yapan Sayın Sarı’ya, yalan ve iftira üzerinden değil, gerçek verilerle siyaset yapmasını öneriyorum. Pandemi ile ilgili Tam Kapanma kararı öncesi, “Niye tam kapanma kararı almıyorsunuz?” diyenler, bugün gerçekliği tartışılan bir paylaşım üzerinden, “17 gündür kapalı kapılar ardında ne acılar, ne isyanlar yaşanıyor bilmiyoruz. ‘İşyerini kapat, evinde otur’ diyerek bu sorunlar çözülmez. Virüsten ölmediysen, açlıktan öl diyorsunuz vatandaşa” ifadeleriyle tam kapanmaya karşı çıkıyorlar. Sayın Sarı, aynı Genel Başkanı gibi dün söylediğini, bugün yalanlayıp inkar ediyor.

Kendi Söylemleri İle Çelişiyorlar

Kendi söylemleri ile çelişen Sayın Sarı’ya gerçekleri göstermekten biz yorulduk, onlar yorulmadı. Şimdi de Cumhurbaşkanımızın ve devletimizin “ülkeyi normalleşmeye döndürmek için” aldığı kararı eleştiriyor. Kimin üzerinden, esnaf üzerinden. Allah’a şükürler olsun ki Cumhurbaşkanımız kapanma öncesi açıkladığı destek kararları ile ne üreticimizi, ne esnafımızı, ne de vatandaşlarımızı mağdur etmedi. Kira desteği, gelir desteği , borçların ve kredi ödemelerinin ötelenmesi, kısa çalışma ödeneği gibi , tarımdaki desteklemeleri de dahil olmak üzere bir çok şekilde devletimiz imkanları ölçüsünde vatandsşının yanımda yer aldı.

Devletimiz Her Daim Milletimizin Yanında

Olmazsa olmaz haline gelen pandemi ile ilgili vaka artışını kontrol altına almak ve ülkemizi normalleşmeye taşımak için uygulanan tam kapanma sürecinde Devletimiz milletinin yanında olduğunu göstermiştir. Sındırgı’daki esnaf üzerinde yürütülmek istenen, yalan ve iftira siyaseti gerçekleri saptırma eyleminden başka bir şey değil . Sayın Serkan Sarı’yı halkı yanıltmadan, gerçek veriler üzerinden siyaset yapmasını tavsiye ediyoruz. Halkımızı ifadeleri ile yanlışa sürükleyen algı oluşturma çabaları kendisine kar getirmeyecektir.

Sözde Paylaşımlarla Gerçeklerin Üstünü Örtemezsiniz

Halkımız her şeyin farkında. İlgili vatandaşımıza gelince, gerek belediyemiz, gerekse kurumlarımız maddi ve manevi yardım konusunda gerekeni fazlasıyla yapmıştır. Bu tür sözde paylaşımlarla hiçbir yere varamayacaklarını CHP’li arkadaşlara hatırlatmak isterim. Gerçi biz ne kadar gerçekleri söyleyip, onların yalanlarını ortaya çıkarsak ta onlar bu açıklamalardan vazgeçmeyecekler. Siyaseti kısır olanın, verim vermesi zaten mümkün değil. Ecdad ne demiş ,Kem alât ile Kemalât olmaz” dedi.

Haber: Kamil Akyürek

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.