Balıkesir Merhaba Gazetesi

BAŞARININ MİMARI BİR KADIN

BAŞARININ MİMARI BİR KADIN
16 Mart 2016 - 0:24

Genel

DORUKTAKİ İŞLETMENİN SIRRI  

Kadın girişimci Tunay Yüksel’in işteki başarısı ve kalite için Doruk Yapı kapılarının hizmete açılışının hikâyesini başarılı girişimci Tunay Yüksel’in anlatımla sizlerle buluşturuyoruz.

BAŞARININ MİMARI BİR KADIN

Balıkesir Doruk Yapı işletmecisi Yüksel, kadınların girişimci dediğinizde üretkenlik olmalı diyerek kurduğu işletmeyi bugünlere sağlam adımlarla nasıl getirdiklerini anlattı. ‘En büyük destekçim eşim’ dedi.

Balıkesir Doruk Yapı işletmecisi Tunay Yüksel, 2011 yılında kurdukları şirketleri hakkında bilgi verdi. Ziraat mühendisi olan Tunay Yüksel, KOSGEB girişimci kurslarına girerek aldığı eğitimden sonra açtığı şirketini B.MERHABA’ya anlattı.

 

İşletmeci Tunay Yüksel, ‘ 2011 yılında şirketimizi kurduk. Ben KOSGEB girişimcisiyim. 2011 yılı mart ayı itibariyle eğitimlere başladım. 16 Mayıs’ta fiili olarak şirketimizi açtık. KOSGEB’e başvururken ben yenilenebilir enerji üzerine bir proje geliştirmiştim. İş fikrim oydu. Daha sonra eğitim esnasında kırmızı mantar üretimi yaparak, Balıkesir’in girişinde bir çiftlik oluşturarak restaurant açmak gibi bir hedefim vardı. 3 haftalık bir süreçte bu iş fikrim değişti. Eşim de o dönemde buradaki bir mühendislik firmasında doğalgaz projesi çiziyordu. Kendimizi riske atmak istemedik. Bildiğimiz işi yapalım dedik. Ve dükkân açtık. Projemiz onaylanmadan önce biz dükkânımızı açmıştık. Doğalgaz perakende satış yapılan bir iş değil. Dolayısıyla dükkân bize büyük geldi. Dükkâna klozet, lavabo gibi malzemeler getirerek hırdavatları satışına da başladık. Çünkü Demirciler caddesinde böyle firmalar vardı. Bizde onlara ayak uyduralım dedik. Bu kez insanlar gelip bu lavabonun bağlantısını yapar mısınız? Gibi taleplerle gelmeye başladı. Dolayısıyla iş kendini döndürdü. Baktık ki biz dekorasyon, tadilat gibi seçenekleri de sunuyoruz. İşletmemizi bu yönde geliştirdik ve dönüştürdük’ ifadeleriyle şirketlerinin kurulma sürecini anlattı.

‘SERVİSLİK TEKLİFLERİ ALDIK’

İşletmeyi yapı ve dekorasyon olarak dönüştürdükleri sırada servislik teklifleri aldıklarını söyleyen işletmeci Tunay Yüksel, ‘Biz işletmemizdeki bu çalışmaları yaptığımız sırada bize servislik teklifleri gelmeye başladı. KALE firması, yetkili servislik teklif etti. Biz de kabul ettik. Çok büyük bir firma olan Kale’nin yetkili servisi olduğumuzu duyan diğer firmalardan da teklifler aldık ve sonuç olarak 5 büyük firmanın yetkili servisi olduk. Doğal olarak bizim işletmemiz yetkili servis, tadilat ve dekorasyon alanında ilerleme kaydetti’ bu teklifleri kabul etmelerinin şirketlerine olumlu katkılarda bulunduğunu ifade etti.

DAHA BÜYÜK YER İHTİYACI

Yeni açıldıkları dönemde Demirciler caddesinde bulunmanın avantaj olduğunu ifade eden İşletmeci Tunay Yüksel, ‘ İlk dönemlerde Demirciler caddesinde bulunmamız avantajdı. Çevremizde bulunan Sakarya mahallesi ve Çay mahallesi orta halli bir semt. Genellikle müşterilerimiz de o muhitte oturan insanlardı. Bizim ilk dönemler işte deneyim kazanmamız için ideal koşullar oluştu. Yaklaşık 3 yıl işletmemizi orada sürdürdük. Kasım 2014 itibariyle Kepsut caddesinde bulunan şu anki dükkanımızı kiraladık. Yaklaşık 4 ay kadar tadilatlarımız sürdü. Bu dükkan kullanılmayan bir kömürlüktü ve biz bu dükkanı showroom haline getirdik. Geçen kış aylarından bu yana işletmemizi burada sürdürmeye devam ediyoruz’ diyerek yeni yerlerine çok emek verdiklerini dile geirdi.

DORUK YAPI ÇALIŞMALARI

İşletme sahibi Tunay Yüksel, ‘Çalışmalarımıza devam ediyoruz. Genellikle perakende satışlarımız, mütaahitlere yönelik satışlarımız, belediyelerle ortak çalışmalarımız oluyor. Mesela yağlı güreşlerin yapıldığı Kurtdereli köyünde bir önceki yaz yapılan güreşlerde biz tuvalet tadilatları için girmiştik. Karesi Belediye Başkanımızdan bu teklifi almıştık. Ama ondan sonra çevre düzenlemesinden, yollara asılacak levhalara kadar her şey bizim ekibimizin elinden geçti. O proje çok güzel olmuştu. Çok yorulduk kısa bir sürede çok iş başardık ama değdi. Bu başarı hepimizi mutlu etti. Daha sonra belediye ile Özmerkez arasındaki yerde sanat sokağı etkinlikleri yapıldı. O proje de bize aitti. Yerden ışıklandırma ve süsleme çalışmalarını biz yaptık. Daha sonra başka bir firma gelerek kuş yuvaları kondurdu oraya. Ama projenin mimarları bizdik. Yine geçen sene Gripin ve Ferhat Göçer’in konserlerindeki ateş şovlarını da biz yaptık’ diyerek çalışmalarını anlattı.

BALIKESİR BÜYÜYOR

Tunay Yüksel, ‘2016 yılı hedeflerimiz açıkçası piyasada seramik ve batarya sektöründe yeni firmaları Balıkesir’de yaymak istiyoruz. Sektörün en iyi firmalarından Graniser ve gpd’nin bayiliğini aldık. Bu iki firma sektörün öncü firmalarından. İlk hedefimiz bu ürünleri Balıkesir’e yaymak. Balıkesir hızla büyüyen bir şehir. Biz de elimizden geldiğince bu büyümeye katkı sağlamak istiyoruz. Büyüme inşaat sektörü ile doğru orantılı oluyor. Bizim de işimiz inşaat sektörü ile ilgili olduğu için biz de etkileniyoruz. Dolayısıyla Büyükşehir Belediye Başkanımız Edip Bey’in her hareketi bizim için önem arz ediyor. Ben kendisini çok takdir ediyorum. Gelmiş geçmiş en iyi başkan olduğunu düşünüyorum. Ben Balıkesir’liyim. Çevreme baktığımda çoğu arkadaşım ve kardeşim şehir dışında yaşıyorlar. Bende üniversite için 1994 yılında buradan ayrıldım 13 sene sonra tekrar geldim. Biz dışarda eğitim alıp Balıkesir’de iş bulamadığımız için dışarda yaşamayı seçtik. Bu durumda Balıkesir’de nitelikli işgücünün azalmasına neden oldu. Balıkesir’de iş kolları kurup bunları büyütürsek hem Balıkesir’in gelişmesine hem iş gücünün artmasına yardımcı olunuyor.’ Dedi.

KADINLAR ÜRETEREK GÜÇLENİR

Kadınların üreterek güçleneceğini belirten Tunay Yüksel, ‘ Balıkesir’de sanayi, iş sahası çok önemli. Bu iş alanlarında kadının rolü çok büyük. Her kadın üretmeli. Girişimcilik biraz ruh işi. Her insanın hayalleri var. Ve bu hayaller insanın yaşamını şekillendiriyor. Ben hayallerimden ziyade ihtiyacımı göz önünde bulundurdum. Ben çalışmayı çok seven bir insanım. Hiç oturduğumu hatırlamıyorum. Doğum yaptıktan sonra eve kapandım, çocuğumla ilgilendim. Bu süreçte altın günlerine gitmeye başladım ki benim hiç yapmadığım şeylerdi. Birgün altın gününde karşı komşumun yaptığı life bakarken hatırlıyorum kendimi. İç sesimi duydum o an. Sen ne yapıyorsun dedim. O gün dönüm noktam oldu. Eşimle konuştum ve KOSGEB’e başvurdum. Ondan sonra eşimle birlikte bu işletmeyi açma sürecimiz başladı. Bizim kadınımız üretken. Üretken olduğu için de güçlü. Yeter ki korkmasınlar. Devlet destek veriyor. Şimdi destekler çok daha arttı. Üstelik devletimiz kadınlara destek konusunda çok daha fazla yardımcı oluyor. Bu koşullar varken kadınlarımız bunu değerlendirmeli’ dedi. Hazırlayan Semra Aman Akyürek

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.