Balıkesir Merhaba Gazetesi

BASİAD: “Oyunun Kuralları Değil Kendisi Değişti”

BASİAD: “Oyunun Kuralları Değil Kendisi Değişti”
19 Ocak 2021 - 14:48

BASİAD: “Oyunun Kuralları Değil Kendisi Değişti”

BASİAD Balıkesir’de ki işletmelerde rekabet öncesi işbirliğine dikkat çekti.Balıkesir Sanayici ve İşadamları Derneği işbirliğinin önemine değindiği toplantıda, verimlilik ve değişen iş dünyası yapısınıda ele aldı.

İŞBİRLİĞİ VURGUSU

BASİAD Başkan Yardımcısı Ümit Baysal açılış konuşmasında; Balıkesir’de katma değeri arttıracak çalışmalar, değişen iş yapısı ve işletmelerin rekabet öncesi gerçekleştirecekleri işbirliğinin kazandıracakları konular üzerinde görüşlerini belirtti. Balıkesir’de mutlak rekabet öncesi işbirliği kültürünün olgunlaşmasına ihtiyaç duyulduğunu bu konuda BASİAD gibi sivil toplum kuruluşlarına büyük rol düştüğünü ifade eden Baysal sözlerine şöyle devam etti;“ Sahada yaptığımız çalışmalar sonucu elde ettiğimiz verileri değerlendirerek 2019 yılında işletmelerimizde değer arttıracak bir proje başlattık. Şu anda dört modül halinde bu projeyi yürütüyoruz.

 “FARKLI DİJİTAL TEKNOLOJİLERE ODAKLANDIK”

Geçtiğimiz yıllarda yatay dikey entegrasyondan şeffaf tedarik zincirine, mevcut fabrikaların dönüşümünden artırılmış gerçekliğe farklı dijital teknolojilere odaklanan çalışmalar üzerinde durduk. Bunları bir bütün halinde projelendirdik.  Şirketlerimizin tecrübelerini ve iyi uygulamalarını dinledik; dinlediğimiz her bir uygulama bizlere ilham oldu. Şimdi ise ülkemizde yeni yeni gündeme gelen rekabet öncesi işbirliği çalışmalarını arttırarak Balıkesir işletmelerinin gündemine ve uygulamasına aldırmaya çalışıyoruz. ”

BAŞARILI ŞİRKET FARKLI AKTÖRLERLE İŞBİRLİĞİNİ SEVİYOR

BASİAD Başkanı Abdullah Bekki’nin konuşması ile devam etti. Bekki: “Bizler şirketlerin başarısını rekabet içinde oldukları şirketlerin önünde olmakla tanımladık. Oysa günümüzde başarılı şirketler ekosistemin farklı aktörleri ile işbirliği içinde olmanın yarattığı kazan-kazan durumunun farkında. Özellikle kısalan ürün yaşam döngüleri, artan Ar-Ge yatırımı ihtiyacı, teknolojilerin hızlı değişimi ve sürdürülebilirlik unsurları yönetsel kararları değiştiriyor. Şirketleri daha dirençli bir iş modeli hedefiyle işbirliği yapmaya yönlendiriyor.

 “OYUNUN KURALLARI DEĞİL, KENDİSİ DEĞİŞTİ”

Oyunun kuralları değil kendisi değişti. Onun için Balıkesir’de hem şirketlerimizin birlikte çalışma kültürlerinin gelişmesi hem de kamu politikalarının bu işbirliklerini destekleyici şekilde düzenlenmesi büyük önem arz ediyor. Şirketlerin know-how paylaşımını ve birlikte üretmelerini cesaretlendirecek mekanizmalar Balıkesir’in yaratacağı katma değerin kademeli olarak artmasını da mümkün kılacaktır.

 “İLK ADIMI ATTIK ”

Şirketler sahip oldukları bilgi ve yetkinliği paylaşırken hem kaynak ve zaman tasarrufu sağlayacak hem de daha odaklı, ucuz ve hızlı üretim ve hizmet süreçleri tecrübe edecekler. Artan rekabet öncesi işbirliği uygulamaları ile sürdürülebilir bir inovasyon ekosistemi yaratılmış ve Balıkesir’in rekabetçiliğine de katkı sağlanmış olacak. Başkan Yardımcımız Ümit beyin de bahsettiği başlatmış olduğumuz İşletmelerde Değer Artışı Projemiz ile bu konuda ilk adımları atmış bulunuyoruz.” dedi.

 

 

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.