Balıkesir Merhaba Gazetesi

BASİAD’dan Bilgilendirme Toplantısı

BASİAD’dan Bilgilendirme Toplantısı
06 Nisan 2015 - 0:02

Genel

Balıkesir Sanayici ve İş Adamları Derneği üyelerine yönelik bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Sayın Mehmet Ali Aşuk ve Doç Dr. Ali Oral’ın sunumu ile gerçekleştirilen toplantıda, Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği (KÜSİ), AR-GE Merkezi, SAN-TEZ, Teknogirişim, TEYDEP ve Kalkınma Bakanlığının proje bazlı destekleri anlatıldı.

Seminerde Üniversite-Sanayi İşbirliği konusunun üzerinde durulurken, BASİAD Başkanı Abdullah Bekki Üniversite-Sanayi İşbirliği konusuna çok büyük önem verdiklerini ve artık Balıkesir’de bu mekanizmanın sağlam bir şekilde işlemesi gerektiğini dile getirdi. Seminerde Dr. Ali Oral KÜSİ Balıkesir-Çanakkale çalışma grubunun amacını açıklayarak, amacın Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliğini güçlendirmek ve yaygınlaştırmak üzere, kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler, sanayi kuruluşları ve STK’lar arasında koordinasyon ve yönlendirme faaliyetleri göstererek işbirliği için model oluşturulmasını sağlamak olarak açıkladı.

Seminerde yeni dönem rollerinin de üzerinde durulurken, endüstrinin teknik rekabet üstünlüklerini sürdürmek için üniversitelerden yararlanarak katma değeri yüksek ürün üretebilmesi gerektiği vurgulandı. Üniversitelerin ise Endüstriye ve Üniversiteye fon akışını sağlayacak şekilde endüstrinin bilimsel bilgi gereksinimlerini desteklemesi gerektiği belirtildi. Devletin de Üniversite-sanayi arasında, her iki tarafa da katma değer oluşturacak AR-GE destekleri sağlamalıdır şeklinde açıklandı.

Toplantı sonunda Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Sayın Mehmet Ali Aşuk ilave açıklamalarda bulunarak Balıkesirli sanayicileri bu desteklerden yararlanmaya çağırdı.

HABER MERKEZİ

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.