Balıkesir Merhaba Gazetesi

BASİAD’TAN KREDİLER VE SANAYİ ÜRETİMİ AÇIKLAMASI

BASİAD’TAN KREDİLER VE SANAYİ ÜRETİMİ AÇIKLAMASI
08 Eylül 2020 - 11:14

BASİAD’TAN KREDİLER VE SANAYİ ÜRETİMİ AÇIKLAMASI

 

BASİAD Balıkesir Sanayici ve İşadamları Derneği Başkan Yardımcısı Ümit Baysal 2020 yılında Balıkesir Özel Sektörü tarafından yoğun olarak kullanılan krediler ve bu kredilerin geri dönüşü doğrultusunda sanayi üretimini değerlendirdi.

 

Balıkesir sanayide, güçlü bir toparlanma yaşandığının altını çizen BASİAD Başkan Yardımcısı Ümit Baysal,  önümüzdeki yılı 2020 yılında kullanılan kredi fazlalığı nedeni ile “zorlu geçecek” şeklinde değerlendirdi.

Salgın nedeniyle yavaşlayan ekonomi normalleşme ile birlikte yeniden yükselişe geçti. Balıkesir Sanayici ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ümit Baysal, “Balıkesir Sanayinde toparlanma güçlü” diyerek tarif ettiği bu dönemin ardından 2020 yılı son çeyrekte yavaşlama beklediklerini kaydetti.

 

Sanayi’de Toparlanma Güçlü

Başkan Yardımcısı Baysal:  “ Ürünlerimize talepte gerçekten bir yükseliş var. Sanayide toparlanma oldukça güçlü. İç talebin yükselmesinde piyasaya fazlaca ve düşük faiz ile verilen krediler etkili oldu. Negatif reel faiz özellikle dayanıklı mal tüketimini ve konut satışlarını tetikledi. Şimdi yükselen faizlerle iç talebin biraz daha yataya doğru geçeceği bir döneme giriyoruz. Son çeyrekte ekonomideki toparlanmanın yavaşlamasını bekliyoruz. Önümüzdeki yıl ise zorlu geçecek çünkü kredi aracı bu yıl fazlasıyla kullanıldı. Artık parasal ve mali genişleme ile büyümeye devam edemeyiz.

 

 “Kurdaki istikrarsızlık ve Balıkesir’in 2. Bölgeye alınması yatırım iştahını azaltıyor ”

Kriz sırasında verilen fazla likiditenin geri çekilmesi zamanı geldi ve Merkez Bankası şimdi bunu yapıyor. Şu anda faizler üzerinde önemli bir belirsizlik var. Ama genel olarak kuru sabit tutmak için yapılan müdahaleden vazgeçilmesini olumlu buluyoruz. Bundan sonra da müdahaleler umarız en aza iner.

Rekabet artık kur ile olacak bir iş değil. Rekabet kalite ve verimlilikle olur. Bunun için eğitimli işgücüne ve teknolojiye ihtiyacınız var. Rekabetçi olmanın kısa ve kolay bir yolu yok. Reform yapacaksınız, inovasyon yapacaksınız, bunlar için gereken alt yapınızı sürekli iyileştireceksiniz. Kurdaki istikrarsızlık ve Balıkesir’in 2. Bölgeye alınması yatırım iştahını azaltıyor, hammadde ve aramalı maliyetlerini artıyor. İçeride de enflasyon artıp TL maliyetlerini artırıyor. Son salgın da çok net gösterdi ki ucuz olmanız da artık tedarik zincirlerinde yer almanız için yeterli değil.  Güvenli liman olmadığı anlaşıldı.

 

 “Küçük Esnafın Pandemi Dönemi Zararları ve Gençleri İşsizliği İçin Önlem Almalıyız”

İkinci bir dalgaya ya da yeni pandemilere hazırlıklı olmak lazım. Çalışma ortamlarının sağlıklı ve güvenilir olması iş dünyası için öncelikli olmaya devam ediyor. İş yapma biçimlerimizde de dönüşüm var. Sağlam ve dayanıklı kalmanın başlıca şartları esneklik ve hızın yanında nitelikli işgücü ve yenilikçilik.

Balıkesir’de küçük esnafın pandemi dönemi zararları, kullandığı kredinin hacmi ve gençler arasındaki işsizlik oranı gelecek yıl yakından takip etmemiz ve önlem almamız gereken konular arasında yer alacaktır.” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.